Bitkilerle İgilenmek Stresi Azaltabilir Mi?

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,361
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,260
Kendinizi kötü hissettiğiniz dönemlerde evde bulunan bitkilerinize bakmanın iyi gelebildiğini hiç fark ettiniz mi? Özellikle depresyon gibi mental sağlık sorunlarıyla baş ederken bitkilere bakmak size yardımcı olabilir. Düzenli olarak bakım ve su isteyen bitkilere bakmak kendinize de ayn ilgiyi ve bakımı uygulamanız gerektiğinin bir hatırlatıcısı olabilir. Örneğin bitkilerin yapraklarına su püskürtmek bir çeşit nemlendirme. Yapraklar gibi bizim cildimizin de düzenli olarak nemlenmeye ihtiyacı olduğunu hatırlatabilir. Bitkiler ve mental sağlık arasındaki ilişkiyi merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım!

Bitkilerin bakımı ve mental sağlık ilişkisi nasıl işliyor?​

bitkiler

Girişte bahsettiğimiz gibi bitkilerin düzenli bakım ihtiyacı ile insanların su içmesi, yemek yemesi ve hatta duş alması gibi ihtiyaçlar birbirine bağlanabilir.Araştırmalara göre yaşanılan yerde bitki bulundurmak bitkilerin sağladığı temiz hava sayesinde dikkat, hafıza ve üretkenliği arttırabiliyor. Buna ek olarak, aynı araştırma, bitkilere bakmanın psikolojik ve fizyolojik stresi azalttığını, çünkü bu tür etkileşimlerin rahat ve yatıştırıcı duyguları teşvik edebileceğini öne sürüyor.


Bitkiler depresyona iyi gelebilir mi?​

bitkiler

Yalnız hissettiğiniz zamanlarda bir bitki ile bağ kuruyor olmak bile yalnızlık hissini alıp götürebilir. Depresyona sahip olan bireyler sabah kalkmak, gün içinde verimli işler gerçekleştirmek ve kişisel bakım gibi birçok konuda kendilerini isteksiz hissediyor. Siz de böyle hissediyorsanız, her gün sizin ilginizi bekleyen bir bitkiye sahip olmak sabah kalkmak için size bir neden sunabilir. Sulamak dışında bitkilerin ihtiyacı olan gereksinimler arasında bol sevgi de var. Hayatınızaki pozitif duyguları güçlendiren bir bitkiye sevgi duyma sonucunda bitkinin ne kadar büyüdüğünü ve sağlıklı bir hale geldiğini görmek de bir çeşit motivasyon olabilir.

Evde yetiştirmek üzere bitki önerilerine bir göz atın​

bitkiler

Evinize ilk defa bir bitki alıyorsanız ve bakım konusunda tecrübeniz yoksa bakımı kolay bir bitki almak en mantıklısı. Yavaş yavaş bu konuda tecrübe sahibi olarak yeni bitkilerle koleksiyon yapabilirsiniz.


Sukulentler ve kaktüsler​

bitkiler

Kuraklığa dayanıklı olan bu bitkiler, doğrudan güneş ışığı alan bir yerde yetiştirilmeli. Çöl bitkileri oldukları için susuzluğa 2 hafta kadar dayanabilirler. Güneş alan bir yerde olduklarından emin olduğunuz sürece sağlıklı durabilirler. Günlük düzenli olarak güneşe doğru çevirebilirsiniz. Yaz aylarında gübreleyebilirsiniz. Bakması en kolay bitki gruplarında olan sukulent ve kaktüsler her 10 ile 14 günde bir sulama ile sağlıklı olarak büyüyebilir.

Aloe vera​


Doğrudan güneş ışığı ve minimum sulama gerektiren aleo vera bitkisi bakımı kolay olan bir diğer bitki. 2-3 haftada bir sulamak yerine haftada 1 sulamak daha ideal. Depresyon sırasında kişisel bakımınıza zaman ayırmakta zorlanan biriyseniz aloe vera sizi bu süreçte zorlamayan bir bitki.


Keman Yapraklı Kauçuk​


Kendinizi bir bitkiye bakma sorumluğunu alma konusunda istekli hissediyorsanız keman yapraklı kauçuklar tam size göre. Güneş ışığı ve nemi seven bu bitkilerin toprağı yarı yarıya kurumaya başladığında sulamanız gerekiyor. Sulama zamanında da toprağın en altına kadar suyun çekildiğinden emin olmalısınız. Bu nedenle genellikle bu bitkilerin altında tabak bulunuluyor. İlkbahar ve yaz boyunca gübre isteyen bu bitkiyi soğuk havalardan korumalısınız. Listemizdeki ilk bitkilere göre nispeten daha zor bir bakımı olan keman yapraklı kauçuklar, sulama sonrası size verdikleri parlak ve güçlü yapraklarla teşekkür ediyor.

 

RYMIA

Kayıtlı Üye
Katılım
Temmuz 17, 2021
Mesajlar
1,641
Puanları
93
Tepkime puanı
736
Gerçekten bitkilerle ilgilenmek stresi azaltıyormuş. Annemin bütün bitkilerini kucaklayarak tek tek balkona atarken anladım bunu. Şey, balkona kadar taşımak da ilgilenmeye dahil mi :(
 

Thalassa

Özel Üye
Katılım
Şubat 26, 2015
Mesajlar
10,093
Puanları
93
Tepkime puanı
4,549
etrafimda fazla bitki, cicek bocek gorunce darlaniyorum. bazi insanlar evini jungle gibi yapiyo
 

Aze

Yönetici
Super Moderator
Katılım
Ekim 10, 2018
Mesajlar
7,107
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
8,684
Çok özeniyorum çiçekli balkonlara bahçelere, seviyorum ama uğraşmam bakimlariyla maalesef. Bir ara domates ve biber yetiştirdim balkonda bu pandemi dönemi herkes gibi jfjd olusana kadar anam ağladı, ama çok tatlı gelmişti kendim yetiştirdiğim bir şeyi yemek...

Bir de bu ihtimal var,

IMG_20210913_212250.jpg
 

ismail89

Altın üye
Katılım
Mart 25, 2018
Mesajlar
9,268
Puanları
93
Yaş
32
Tepkime puanı
1,238
Zamanın nasıl geçtiğini unutturan her şey Stresi azaltır. Bir zamanlar izin günlerimde kol saati ve cep telefonu evde bırakır çıkardım. Tabii bir de unutturan bir eylem ile uğraşmak daha da etkili.
 

Enchanting

Yılın EN’i
Katılım
Mart 24, 2019
Mesajlar
1,233
Puanları
93
Tepkime puanı
1,852
stresi doğrudan azaltıyor mu bilmiyorum fakat bitkilerle ilgilenmek anneme çok iyi geliyor. emekli olduktan sonraki hayali hobi kurslarına katılarak yeni bir şeyler öğrenmekti. araya pandemi girince hayaller suya düştü tabii. o da şu an çeşitli bitkilerle ilgileniyor, topraklarını, saksılarını değiştiriyor, bakımlarını yapıyor falan. kısacası emekliye güzel meşgale.
 

Karma

Elmas Üye
Katılım
Eylül 7, 2015
Mesajlar
23,379
Puanları
93
Tepkime puanı
1,571
bak orda
paşa kılıcı var
aloe vera var
melisa yok gibi
 
Üst