sohbet odaları

Bran Kalesi | Romanya

Çavla n

Bronz Üye
Katılım
5 Şubat 2018
Mesajlar
4,091
Puanları
93
Tepkime puanı
1,297

1388 yılında Bran şehrini Türk istilacılardan korumak için Saksonlar tarafından yapılan kale, daha sonraları Eflak ve Erdel Prensliği (Transilvanya) arasındaki Bran Geçidi’nde gümrük noktası olarak kullanılırmış.

Bram Stoker’ın Drakula’yı yazarken ilham aldığı düşünülen Eflak hükümdarı Vlad Ţepeş’in (Kazıklı Voyvoda) 1448-1476 yılları arasında Bran’dan geçerken gerçekten de bir kaç kez burada konakladığı olmuş.
Aslında Macar Krallığı’na ait olan kale, bir takım borç harç meseleleriyle 1533 yılında Braşov kentine geçmiş.

Kale, 20. yüzyıla kadar askeri olarak önemli bir nokta, daha sonra da 1920’de Romanya Krallığı’nın “Beyaz Saray’ı” olmuş. 1947’de komünist rejim kaleyi ele geçirip, monarşiyi devirdikten sonra 1957’de müze haline gelmiş.
Son olarak 2009 yılında kale, çıkan yeni iade yasalarıyla asıl sahibine yani Prenses llenaa’nın oğlu ve mirasçısı Dominic von Habsburg’a geri iade edilmiş.

İrlandalı yazar Bram Stoker’ın ölümsüz karakteri Kont Dracula, Transilvanya’da içinden nehirlerin aktığı bir vadide, yüksek bir tepe üzerine tünemiş bir kale’de yaşamaktadır.Bran Kalesi de kitaptaki hayali kale ile tıpatıp uyuşmaktadır.
Ayrıca Kont Drakula’nın kendisi de acımasızlığı ve kanlı işkenceleri ile ün salmış Vlad Dracul olarak da bilinen Eflak Kralı Vlad Tepes ( Kazıklı Voyvoda ) ile de zamanla çok bağdaşmıştır.
Aslında Bram Stoker Romanya’ya hiç gitmemiştir. 1897’de yayınlanan kitap zamanla tüm zamanların en ünlü korku klasiği haline gelmiş.


Kaynaklar: skyscanner
bizevdeyokuz
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 6)

Üst