sohbet odaları

Bu konu forum için hava su gibi lazım

teksas tombis

Bronz Üye
Kalb kırmak

Sual: Kalb kırmanın dindeki önemi nedir?
CEVAP
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Kalb, Allahü teâlânın komşusudur. Allahü teâlâya kalbin yakın olduğu kadar hiçbir şey yakın değildir. Mümin olsun, asi olsun, hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Çünkü, asi olan komşuyu da korumak lazımdır. Sakınınız, sakınınız, kalb kırmaktan pek sakınınız! Allahü teâlâyı en ziyade inciten küfürden sonra, kalb kırmak gibi büyük günah yoktur. Çünkü, Allahü teâlâya ulaşan şeylerin en yakın olanı kalbdir. İnsanların hepsi, Allahü teâlânın köleleridir. Herhangi bir kimsenin kölesi dövülür, incitilirse, onun efendisi elbette gücenir. Her şeyin biricik Maliki, sahibi olan efendinin şanını, büyüklüğünü düşünmelidir. Onun mahlukları, ancak izin verdiği, emir eylediği kadar kullanılabilir. İzni ile kullanmak, onları incitmek olmaz. Hatta, onun emrini yapmak olur. (C.3, m.45)

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin vasiyetnamesinin son satırı ise şöyledir:
Hiç kimsenin kalbini incitmeyin.

Sual: Üzmek,kalb kırmak mı?
CEVAP
Hakaret ederek üzmek kalb kırmak olur. Her üzücü şey, kalb kırmak olmaz.

Sual: Kalb kırmanın hükmü nedir?
CEVAP
Kalb kırmak gibi büyük günah yoktur. (Mektubat-ı Rabbani 3/45)

Kalb, sırça sarayına benzer. Yani, çok ince camdan yapılmış bir kâse gibidir. Kırılırsa bir daha yapılması çok zordur. Hele salihlerin kalbinin kırılmasından, arş-ı ilâhî titrer.

Kalb kırmanın günahı
Sual: Kalb kırmanın Kâbe’yi yetmiş defa yıkmaktan daha büyük günah olduğu hadiste bildiriliyor. Biz belki yüzlerce insanın kalbini kırıyoruz. O zaman bizim halimiz ne olacak? Binlerce Ehl-i sünnet kitabı dağıtıyorum, namazlarımı kılıyorum. Bu hizmet ve ibadetlerim boşa mı gidiyor?
CEVAP
Büyük zatlar, (Tek bir kalb kırmak, kazanılan bütün sevabları yok eder) buyuruyorlar. Büyük günahlar, çoğaldıkça, birçok sevabımızı alıp götürür. Dinimizde günahtan kaçmak, sevab kazanmaktan önce gelir. Bir farzı işlerken haram da işlenecekse, o farz yapılmaz, tehir edilir. Mesela bir kadının mahremsiz hacca gitmesi haramdır. Hacca gitmek de, ona farz iken, yaptığı hacdan sevab alamaz. Bu bakımdan, âhirette iflas etmiş duruma düşmemek için, günahlardan, özellikle kalb kırmaktan çok sakınmalıdır.

Heimlich Manevrası

Dönersen Islık Çal
Bronz Üye
Neden bu forum için peki ? bilmediğim için soruyorum; kalbinizi mi kırdılar ?
Kalp kırılması/kalp kırmak her ortamda ve herkesin yaşayabileceği bir durum değil mi?

Mueddeb

Platin Üye
Forum için değilse bile tüm insanlar için önemli zira kalp kırmak için yarışıyoruz neredeyse.

teksas tombis

Bronz Üye
neden bu forum için peki ? Bilmediğim için soruyorum; kalbinizi mi kırdılar ?
Kalp kırılması/kalp kırmak her ortamda ve herkesin yaşayabileceği bir durum değil mi?
ismini vermek istemediğim biri var önceden forumdan banlanmış biri yine geri geldi epey kindar birisidir uyarayım nasihat vereyim dedim kindar olmak ruh hastalığıdır tedavi olması da lazım

Heimlich Manevrası

Dönersen Islık Çal
Bronz Üye
ismini vermek istemediğim biri var önceden forumdan banlanmış biri yine geri geldi epey kindar birisidir uyarayım nasihat vereyim dedim kindar olmak ruh hastalığıdır tedavi olması da lazım
Kafir bile olsa, hiç kimsenin kalbini kırma. Kalb kırmak, Yüce Allah’ı incitmek demektir. (Ahmed Yesevi r.a)

Yukarıdaki yazıyı neden yazdım biliyor musunuz? İyi niyetle belki birseyler yapmak istemişsiniz bu konuyu açarak ama 1 kişinin yanlıslıgından ötürü açtıysanız eğer "bu foruma lazım" şeklinde yazmanız hata bence. Ayrıca; bahsettiğiniz kişi için "kindar olmak ruh hastalıgıdır" yazmışsınız, bu hükme varırken belki de hırsınıza yenik düşmüş olabilir ve
bu bağlamda siz bir başkasının kalbini kırmış olabilir misiniz ?

teksas tombis

Bronz Üye

Kafir bile olsa, hiç kimsenin kalbini kırma. Kalb kırmak, Yüce Allah’ı incitmek demektir. (Ahmed Yesevi r.a)

Yukarıdaki yazıyı neden yazdım biliyor musunuz? İyi niyetle belki birseyler yapmak istemişsiniz bu konuyu açarak ama 1 kişinin yanlıslıgından ötürü açtıysanız eğer "bu foruma lazım" şeklinde yazmanız hata bence. Ayrıca; bahsettiğiniz kişi için "kindar olmak ruh hastalıgıdır" yazmışsınız, bu hükme varırken belki de hırsınıza yenik düşmüş olabilir ve
bu bağlamda siz bir başkasının kalbini kırmış olabilir misiniz ?
bir kişi için açmadım genellikle bu forumda kindarlık kalb kırmakabul etmediği kişileri yerin dibine sokma hakaret var ama dediğim kişide aşırı bir şekilde var müslüman müslümana nasihat eder uyarır foruma gelmesi faydalı oldu bu konuyu açıp insanların faydalanmasına vesile oldu evet kindar olmak öfke hased gıybet sui zan gibi hastalıklar kalb ruh hastalığıdır insanlarda sadece beden hastalığıdır yokdur ruh hastalığı kalb hastalığı da vardır beden hastalığına doktorlar kalb ruh hastalığına da mürşidi kamiller bakar

Heimlich Manevrası

Dönersen Islık Çal
Bronz Üye
Neden bu forum için peki ? bilmediğim için soruyorum; kalbinizi mi kırdılar ?
[/QUO
BİRDE ŞU KONUYU OKUYUN Gereksiz sual sormak - Dinimiz İslam
Bu linki yollama amacınız sordugum soruyu gereksiz görmenizden dolayı mıdır ? Eğer öyle ise iyi niyet sorgulamasına girmişseniz ziyandasınız diye düşünmeye başlayacagım ki bu da insanlara karşı en son istediğim şeydir.

teksas tombis

Bronz Üye
Bu linki yollama amacınız sordugum soruyu gereksiz görmenizden dolayı mıdır ? Eğer öyle ise iyi niyet sorgulamasına girmişseniz ziyandasınız diye düşünmeye başlayacagım ki bu da insanlara karşı en son istediğim şeydir.
KİMİN KALBİNİ KIRDIM GENELLİKLE BİR KONU AÇTIĞIMDA HERKES AÇTIĞIM KONULARDA GENELLİKLE BENİ TAHRİK EDEN YAZILAR YAZIYORLAR GENELLİKLE CEVAP VERMİYORUM SUSUYORUM BİR ŞEY YAZMIYORUM GÜZEL ŞEYLER KONULAR PAYLAŞIYORUM NASİHAT EDİYORUM YAPTIĞIM YORUMLARA BİLE BEĞENMEYEN ARGO KELİMELER KULLANAN KİŞİLER VAR

Heimlich Manevrası

Dönersen Islık Çal
Bronz Üye

KİMİN KALBİNİ KIRDIM GENELLİKLE BİR KONU AÇTIĞIMDA HERKES AÇTIĞIM KONULARDA GENELLİKLE BENİ TAHRİK EDEN YAZILAR YAZIYORLAR GENELLİKLE CEVAP VERMİYORUM SUSUYORUM BİR ŞEY YAZMIYORUM GÜZEL ŞEYLER KONULAR PAYLAŞIYORUM NASİHAT EDİYORUM

Ben size kalp kırdınız dediğimi hatırlamıyorum. Bana "gereksiz soru sorma" gibi bir link yollama sebebinizi soruyorum. Gayet açık ve net bir soru bu. Bir konu açıuyorsanız gelecek olan olumlu olumsuz her fikre açık ve hazır olmalısınız. Zira size olumsuz bir şey de söylemedim kimseye taraf olarak da konuşmadım, değil mi? Siz eğer açtıgınız konunun salihliğinden eminseniz niyetinizin temizliğinden de eminseniz birilerinin ne düşündüğünü bu kadar kafanıza takmamanız gerekir.

ihtiyar

Bronz Üye
yegenim uzulme. bi ara atla gel yanima karsilikli iki cay icelim seninle. bunlar heyecanli gencler, hemen kirarlar. uzulme sen bosver.

teksas tombis

Bronz Üye
Kim için açtığım önemli mi bu konu herkese lazım ekmek su gibi lazım niye lazım yemessen içmeksen ÖlÜrsÜn bedene maddi gıda vermessen yavaş yavaş zayıflayıp ölürsün ruha kalbe manevi gıdasını vermessen imanın zayıflar birgün gelmiş imanını kaybedersin MANEVİ AÇLIĞI OLAN GELİR OKUR GEÇER

teksas tombis

Bronz Üye
yegenim uzulme. Bi ara atla gel yanima karsilikli iki cay icelim seninle. Bunlar heyecanli gencler, hemen kirarlar. Uzulme sen bosver.
işim müsaid olsa gelir içerdim bizde tatil yok GENELLİKLE FORUMDA GENÇLER VAR ATEŞLİLER NASIL YAZIP KONUŞACAKLARINI BİLMİYORLAR

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 5)