Butimar Kuşu - Butemar Kuşunun Hikayesi

Rose

Gümüş Üye
Mesajlar
8,603
Puanları
348
Konum
10,5
Tepkime puanı
2,194
Butimar Kuşu - Butemar Kuşunun HikayesiButimar kuşu, Pers mitolojisinde adı geçen efsanevi bir kuştur. Bu kuş Pers İran mitolojilerinde tatlı su içmeyen deniz suyu içen ama deniz suyu içerken de denizin bitmesinden korkan bir kuş olarak anlatılır.

Butimar Kuşu, denize ve suya aşık bir kuş olarak tasavvur edilir. Bu kuş deniz kıyısına konup tek başına oturup denizi seyreden, “her gün gördüğüm bu uçsuz bucaksız deniz, bir gün kurursa, ben ne içerim?” diye tasalanan, Susuzluktan ölmeye gelene kadar da sudan içmekten imtina eden, varlık içinde yokluk çeken, derya içinde deryadan nasibini almayı bilmeyen bir kuş olarak düşünülür. Bir yönü ile de kanaati ifade eder.

Efsanelerde “denizin bir gün kuruyacağından korkup hiç su içmeyen ve en sonunda da susuzluktan ölen bir kuş olarak düşünülür. Bu nedenle varlık içinde iken kendi düşünceleri ile kendine darlık tasası çektiren, boş yere tasa ve keder içine düşen yok yere hüzne boğulan insanları ifade eden sembolik bir özellik taşır.

Butimar kuşu her daim dertli olan ve derdin de şikâyet etmeyen âşıkların hüzünlerini de sembolize etmektedir.
Butimar kuşuna Araplar Yemam kuşu demişlerdir. Söylencelere göre butimar , deniz kıyısına konup, kanatlarını açıp, tek başına oturup denizi seyreden bir kuştur. Bu nedenle butimar hüznün ifadesi olmuş, üzün sahibi kuş anlamına gelen Malik’ül Hüzn Balıkçılı olarak da ifade edilmiştir.

Butimar kuşu tüm bu özellikleri ile divan şiirinde konu edilmiştir.

Bir kuşun malikü’l hazin adı
Hem olan gussalanma mu’tadı Vehbi

Sevdiğinden sonraya kalmak dilermiş nefs-i bed
Kıssa-ı niguyı Butimar geldi akla Esat Paşa [1]


kaynak: [1] A. Talat Onay, Edebiyatımızda Mazmunlar, MEB Yayınları, 1996. Shf 146

https://www.youtube.com/watch?v=H-__YoBjFGE
 

angie

Elmas Üye
Mesajlar
29,110
Puanları
354
Tepkime puanı
19,245
Belki de hepimiz bir butimar kuşuyuzdur kim bilir…
 
Üst Alt