Bütün Ödülleri Silip Süpüren 22 Başarılı Dizi

BuYuCu

Ji Te Dur im
Yılın EN’i
Katılım
Ağustos 22, 2016
Mesajlar
21,311
Puanları
93
Konum
Ankara & Diyarbakır
Tepkime puanı
8,248
Eğer bir diziyi izlemeden önce ne kadar ödül aldığına ve ne kadar beğenildiğine bakıyorsanız bu liste tam size göre! İflah olmaz dizi tutkunları için hazırladığımız bu listede bol ödüllü diziler arasından seçtiğimiz 22 tanesine yer vereceğiz. Hazırsanız başlayalım

1. Game of Thrones – 435 adaylık, 253 Ödül | IMDb: 9,3​


Bol ödüllü diziler serimize Game of Thrones ile başlayalım. 2011’de yayın hayatına başlayan dizi, kısaca söylemek gerekirse, taht mücadelelerini anlatıyor. Ancak bu esnada entrikalar, oyunlar, doğaüstü güçler ve karanlık hikayeler eksik olmuyor. Heyecanın bir an bile kesilmediği dizi, George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı isimli epik fantezi serisinden uyarlanmıştır.


2. The Simpsons – 299 Adaylık, 168 Ödül | IMDb: 8,6​

The Simpsons bol ödüllü diziler listelist

Orta halli bir Amerikan ailesi olan Simpsonslar’ın günlük hayatını konu edinen dizi, tam bir taşlama niteliğinde! Hatta dizide geçen bazı olayların (Trump’ın başkan olması, Barack Obama seçilmesine rağmen oyun başka birine gitmesi vb), sonradan gerçek hayatta da yaşandığını söylemek mümkün.

1986’da yayın hayatına başlayan dizinin yaratıcısı ise Matt Groening.

3. Breaking Bad – 225 Adaylık, 146 Ödül | IMDb: 9,5​

Breaking Bad bol ödüllü diziler listelist

Walter White, bir lisede kimya öğretmenidir. Kanser olduğunu ve yaşamak için az vakti kaldığını öğrenir. Öldükten sonra ailesinin daha iyi geçinebilmesini sağlamak için uyuşturucu üretimine başlar. Ürettiği uyuşturucuları satarken çalıştığı lisedeki öğrencilerden biri ile ortaklık kurar. Tüm bunlar yaşanırken Walter karakterinin Heisenberg’e dönüşümünü ve ortaklık kurduğu öğrencisinin değişimini izliyoruz.

2008’de yayın hayatına başlayan dizinin yaratıcısı ise Vince Gilligan.


4. Mad Men – 371 Adaylık, 130 Ödül | IMDb: 8,6​

Mad Men bol ödüllü diziler listelist

1960’lı yıllarda New York’ta geçen dizi, prestijli bir reklam ajansında olup bitenleri anlatıyor. Reklamcılığın altın çağını anlatan dizide, herkesin bir şeyler sattığını, kimi zaman da kendi özel hayatlarını satmak zorunda olduklarını görüyoruz.

2007’de yayın hayatına başlayan dizinin yaratıcısı ise Matthew Weiner.


5. Modern Family – 342 Adaylık, 116 Ödül | IMDb: 8,4​

Modern Family bol ödüllü diziler listelist

Birbiriyle ilişkili üç ailenin yaşadıklarını anlatan dizi, durum komedisi türünde. Dizide her ailenin birbirinden farklı özellikler taşıdığını görüyoruz. Örneğin bir ailede eşler arasındaki yaş farkı çok fazla, bir tanesinde çiftler gay vb… Yer yer komik olayların yaşandığı dizide insanın içini ısıtan, romantik anlara da yer var.

2009 yılında yayın hayatına başlayan dizi, geçtiğimiz yıl ekranlara veda etmişti. 11 sezonlu dizinin yaratıcıları ise Christopher Lloyd ve Steven Levitan.


6. The Sopranos – 301 Adaylık, 113 Ödül | IMDb: 9,2​

The Sopranos

İtalyan-Amerikan bir mafya babası olan Tony Soprano, geçirdiği yorucu günlerden birinde baygınlık geçirir. Daha önce de benzer bir sorunla karşılaşmıştır, bu yüzden psikiyatriste gitmeye karar verir. Başta psikiyatriste sırf ailesi istediği için gider ancak daha sonra seanslardan keyif almaya başlar. Tony Soprano, psikiyatristi Dr. Melfi ile aile, suç, adalet gibi kavramları ele alır.

1999’da yayın hayatına başlayan bu uzun soluklu dizinin yapımcılığını David Chase gerçekleştirmiştir.

7. Doctor Who – 171 Adaylık, 109 Ödül | IMDb: 8,6​


Bol ödüllü diziler serimize bilim kurgu türündeki Doctor Who ile devam edelim. Dizide Doktor diye bilinen ancak zamanda yolculuk yapan insansı- dünya dışı yaratık olan bir Zaman Lordu’nun serüvenlerini görüyoruz.

BBC yapımı bu dizi, daha önce 1963–1989 yılları arasında ekranlara gelmişti. Daha sonra 2005 yılında yeniden yayın hayatına başladı ve hala da izleyici ile buluşmaya devam ediyor


8. Lost – 376 Adaylık, 105 Ödül | IMDb: 8,3​

lost

Sidney’den kalkan bir uçak, geçirdiği kaza sonucu tropik bir adaya düşmüştür. Uçaktaki bir doktor, yaralıları tedavi etmiştir. Ancak adadan kurtulmak epey güçtür. Macera dolu dizide kazazedelerin düştükleri adadan kurtulmak için verdiği mücadeleyi izliyoruz.

2004 yılında yayın hayatına başlayan dizinin yaratıcıları ise J. J. Abrams, Damon Lindelof ve Jeffrey Lieber’dır.

9. The X Files – 211 Adaylık, 91 Ödül | IMDb: 8,6​

the x files bol ödüllü diziler listelist

Dana Scully, olaylara bilimsel açıdan yaklaşan bir FBI ajanıdır. X-Files (Gizli Dosyalar) bölümünde çalışan Fox Mulder’ı denetlemek için Mulder’ın yanına ortak olarak gönderilir. Mulder ise Scully’nin tersine olaylarla ilgili paranormal açıklamalar yapar. İki FBI ajanı, bu süreçte devletin gizlediği bilgileri ortaya çıkarmaya ve uzaylıların varlığını ispat etmeye çalışacaktır.

1993’te yayın hayatına başlayıp 2018’de ekranlara veda eden dizinin yaratıcısı ise Chris Carter’dır.


10. Seinfeld – 182 Adaylık, 70 Ödül | IMDb: 8,8​

Seinfeld bol ödüllü diziler listelist

New Yorklu nevrotik bir stand-up komedyeni Jerry Seinfeld ve arkadaşlarının yaşadıkları talihsiz olayları konu ediyor. Dizide her bir karakterin birbirinden farklı ve kendine has özellikleri var. Örneğin Jerry’nin arkadaşlarından George, yalancı ve girdiği her işte başarısız olan biridir. Elaine, bir zamanlar Jerry ile çıkmıştır ancak sonradan arkadaş kalmayı tercih etmişlerdir. Fakat Jerry, dürüst biridir ve bu durum, sürekli başına iş açmaktadır. Jerry’nin kapı komşusu Kramer ise, şüphesiz en çatlak karakterdir. Jerry’nin evini kendi evi gibi kullanmaktadır.

1989’da yayın hayatına başlayan bu bol ödüllü komedi dizisinin yaratıcısı ise Larry David’dir.

11. Friends – 211 Adaylık, 68 Ödül | IMDb: 8,9​


Bol ödüllü diziler arasında yer alan Friends, Manhattan’da yaşayan yirmi ila otuz yaşları arasındaki altı arkadaşın kişisel ve profesyonel yaşamlarını konu ediyor. Yeri geliyor bu arkadaşların üzüntülerine, yeri geliyor aşklarına, sevinçlerine tanıklık ediyoruz. Hala popülerliğini koruyan dizinin şu sıralar özel bölümü için yeniden çekimlerinin başladığını söyleyelim.

İlk olarak 1994’te yayın hayatına başlayan Friends’in yaratıcısı ise David Crane ve Marta Kauffman.

12. 24 – 205 Adaylık, 68 Ödül | IMDb: 8,3​

24 bol ödüllü diziler listelist

Bir CTU ajanı olan Jack Bauer, karısı ve kızının gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğunu ve Amerika’nın ilk zenci başkan adayı David Palmer’a suikast düzenleneceğini öğrenir. Jack’in CTU’ya bağlı diğer ajanlar ile Palmer’ı kurtarmak için sadece 24 saati vardır. Fakat o, aynı zamanda karısı ve kızını da bulmaya çalışacaktır.

2001-2010 yılları arasında izleyici ile buluşan dizinin yaratıcıları ise Robert Cochran ve Joel Surnow’dır.


13. The Walking Dead – 182 Adaylık, 66 Ödül | IMDb: 8,2​

The Walking Dead bol ödüllü diziler listelist

Bol ödüllü diziler listemizde daha çok 2010 ve öncesinde çekilmiş dizilere yer verdik. The Walking Dead ise 2010 yılında yayın hayatına başlayan ve hala devam eden bir dizi. Hatta son sezonunun bu yılın sonunda yayımlanacağı söyleniyor.

Bu dizide bulaşıcı hastalık nedeniyle yok olan bir medeniyetteki insanların korku dolu yaşantısını izliyoruz. Hastalık sebebiyle insanlar zombi olmuştur ve zombiler, insanları yiyerek beslenirler. Bu sırada Şerif Yardımcısı Rick Grimes ise, hayatta kalanlara yardımcı olmaya çalışır.

Dizinin yaratıcısı ise Frank Darabont ve Angela Kang’dır.

14. Boardwalk Empire – 182 Adaylık, 62 Ödül | IMDb: 8,5​

Boardwalk Empire bol ödüllü diziler listelist

Boardwalk Empire da tıpkı The Walking Dead gibi 2010’da başlayan bol ödüllü bir dizi. 1920-1933 yılları arasında geçen Boardwalk Empire, Atlantic Cityli bir siyasetçinin alkol yasağının olduğu bir dönemde; kadın ticareti, içki kaçaklığı ve kumarhanelerden aldığı haraçlarla iktidarını kurmasını ve gangsterler ile arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

2010-2014 yılları arasında izleyici ile buluşan dizinin yaratıcısı ise Terence Winter.


15. Desperate Housewives – 180 Adaylık, 62 Ödül | IMDb: 7,5​

Desperate Housewives bol ödüllü diziler listelist

Türkiye’de “Umutsuz Ev Kadınları” ismiyle bildiğimiz bu dizi, birbiriyle komşu olan 4 ev kadının hikayesini anlatıyor. Mahallelerindeki bir kadının gizemli intiharı sonrasında sırlar ve gerçekler bir bir ortaya çıkarken; bir yandan da bu 4 kadının dışarıdan mutlu gibi görünen mutsuz hayatlarını izliyoruz.

Amerika’da reyting rekorları kıran, sonrasında ülkemizde de uyarlaması yapılan dizinin yaratıcısı ise Marc Cherry.

16. Downton Abbey – 217 Adaylık, 54 Ödül | IMDb: 8,7​

Downton Abbey bol ödüllü diziler listelist

Titanik kazası sonrası iki varisini kaybeden Crawley ailesi için hayat bir anda değişir. Dizi, 1912’de başlattığı hikayeyi, 1920’lere kadar sürdürür. 2010- 2015 yılları arasında izleyici ile buluşan dizinin yaratıcısı ise Julian Fellowes.

17. Six Feet Under – 162 Adaylık, 54 Ödül | IMDb: 8,7​

Six Feet Under bol ödüllü diziler listelist

Fisher ailesi, Los Angeles’ta bir cenaze evi işletmektedir. Nate Fisher ise, babası öldükten sonra tekrar cenaze evine geri dönmek durumunda kalır. Ancak burada onun vermesi gereken bir karar vardır: eski hayatına geri mi dönmeli yoksa ailesinin yanında mı kalmalıdır? Bu kararı vermek, Nate için kolay olmayacaktır. Dizi, temelde ölüm temasını işlemektedir ancak arka planda felsefe, sanat, kapitalizm, varoluşsal sorunlar gibi meselelere de dikkat çekmektedir.

2001 yılında yayın hayatına başlayan dizinin yaratıcısı ise Alan Ball’dur.

18. House M.D. – 131 Adaylık, 54 Ödül | IMDb: 8,7​

house md hekimoğlu

Gregory House isimli bir doktor, risk almayı seven ve asosyal biridir. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Gregory, fazla risk aldığı için işinden kovulur ve başka hastanelerde de iş bulamaz. Doktor dizileri kategorisinde bol ödül alanlardan olmasıyla dikkat çeken bu dizide, özellikle başroldeki Hugh Laurie’nin Gregory karakterine çok şey kattığını söylemeden geçmeyelim. Ayrıca dizinin Türkiye uyarlaması ise Hekimoğlu ismiyle ekranlara geldi.

2004- 2012 yılları arasında izleyici ile buluşan dizinin yaratıcısı ise David Shore.

19. Homeland – 163 Adaylık, 50 Ödül | IMDb: 8,3​

Homeland

Nicholas Brody, 2003 yılından beri kayıp bir deniz çavuşudur ve herkes onun öldüğüne kanaat getirir. Ancak 8 yıl sonra bir terörist sığınma evinde bulunur ve devlet onu kahraman ilan eder. Bipolar bozukluğa sahip bir CIA ajanı olan Carrie Mathison ise, Nicholas Brody’nin El Kaide için çalıştığını ve Amerika topraklarına terörist bir saldırı düzenlemeyi planladığını iddia eder.

2011’de yayına başlayan bu politik gerilim dizisinin yaratıcıları ise Alex Gansa ve Howard Gordon’dur.


20. Orange Is the New Black – 118 Adaylık, 50 Ödül | IMDb: 8,1​


Piper Chapman, 10 yıl önce üniversitede tanıştığı Alex Vause yüzünden uyuşturucu gerekçesiyle hapse girer. Aslında nişanlısı olan ve konforlu bir hayatı olan Piper, ilk etapta hapishaneye alışmakta zorluk çeker. Ancak zamanla hapishane ortamına alışır ve burada gerçek benliğini ortaya çıkarır. Dizi, tüm bu hikayeyi yer yer mizahi bir dille anlatıyor. Ayrıca, Türkiye’deki Avlu dizisi de bu diziden uyarlanmıştı.

2013-2019 yılları arasında izleyici ile buluşan dizinin yaratıcısı ise Jenji Kohan.

21. Veep – 171 Adaylık, 56 Ödül | IMDb: 8,3​

veep

Eski Senatör Selina Meyer, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı olmanın umduğu gibi olmadığını anlar. Başkan yardımcılığının hayalindeki gibi olmadığını keşfeden Selina Meyer, ekibiyle birlikte Washington’daki siyasi oyunlardan kurtulup kendisini kabul ettirmeye çalışacaktır.

2012-2019 yılları arasında izleyici ile buluşan dizinin yaratıcısı ise Armando Iannucci.

22. Orphan Black – 76 Adaylık, 62 Ödül | IMDb: 8,3​

Orphan Black bol ödüllü diziler listelist

Yetim olarak bir koruyucu ailenin yanında büyüyen Sarah Manning, başka bir şehre kaçmaya çalışırken kendisine çok benzeyen Beth Childs’ın intiharına tanıklık eder. Beth’in ikiz kardeşi olduğunu öğrenen Sarah, ikizinin başka klonlarının da olduğunu öğrenerek bir şok daha yaşayacaktır.

2013-2017 yılları arasında izleyici ile buluşan bu bilim kurgu-dram dizisinin senaristi ise Graeme Manson.
 

Aze

Yönetici
Super Moderator
Katılım
Ekim 10, 2018
Mesajlar
7,105
Puanları
93
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
8,657
Bende sanırım ödül alan filmleri, dizileri beğenmeme hastalığı var... Fazla beklentiye giriyorum o an. Filmin sonunda 'bu mu şimdi ödül alan film/dizi' diyorum...
 

Sux

Gümüş Üye
Katılım
Kasım 24, 2019
Mesajlar
5,802
Puanları
93
Tepkime puanı
4,503
Ayrıca, Türkiye’deki Avlu dizisi de bu diziden uyarlanmıştı.
"avlu" avustralya yapımı wenthworth diziden uyarlamadır. 6 sezon izlemiştim, tr versiyonu çıktığında mahkum kıyafetlerinin benzerliği dikkatimi çekmişti.

güzel dizidir, final yapmış olsada izlemeyenler başlayabilir.
 
Üst