sohbet odaları

Büyükler ve Ehl-i sünnet yolu

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
Büyükler ve Ehl-i sünnet yolu
Sohbet-i salihin;
Meşayıh-ı Nakşibendiyye ve Müceddidiyye buyuruyor ki; Büyükler, Ehl-i sünnet alimi olan mürşid-i kamil-i mükemmil zatlardır, verese-tül-enbiyadır. Mürşid olmak için, islamın 20 ana ve kolları 80 ilmi ve fen ilimlerini tahsil ederek diploma almış olmak, bir mürşidin sohbetlerinde de kemale ererek evliyalığın yüksek derecelerine kavuşmak, mürşidi tarafından insanları irşad etmekle vazifelendirilmiş olmak lazımdır.
Peygamber aleyhisselam buyuruyor ki; (El ulemaü verese-tül-enbiya) alimler peygamberlerin varisidir. Dinimiz Allahü teala katından Cebrail melek aleyhisselam vasıtasıyla 23 senede Peygamberimize geldi. O da Eshabına öğretti. Eshabın talebeleri ve onların da talebeleri olan dört hak mezhep imamları yazdı. Sonra gelen alimler yaşadıkları zamanın haline göre hep bu dört mehhebin kitaplarından alarak, naklederek din kitabı yazdılar. Asla kendi akıllarına göre bir satır bile yazmadılar. Yazanlar sapıttı, küfre veya bid'ate düştü. Bu büyüklere uyan, yollarında giden yani, tarihte yaşamış Ehl-i sünnet alimlerinin kitaplarını veya dürüst tercümelerini okuyarak uyan, Peygamber efendimizin ve Allahü tealanın indindeki tek doğru yolda olmuş olur. Son nefesinde cehennem ehli olduğunu görerek şok olmaz.
 

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
500 sene önce tamire muhtac olan,
şimdi ne olmuştur?
500 sene önce İkinci binin müceddidi İmam-ı Rabbani hazretleri diyor ki; Her şeyden önce bir EHL-İ SÜNNET ALİMİNİN kitabını okuyarak İMANINIZI DÜZELTİN. (şimde 1438 yılındayız) Osmanlı ve öncesi zamanlarda O alimler çoktu.. 90 senedir medreseler (islam üniversiteleri kapalı) ve islam alimi yetişmiyor. Lafla, dolduruşla, uyduruk kerametlerle, beyin yıkamayla alim olunmaz. Alim, alimlerin kitapları okunarak olunur. Acaba Osmanlı zamanında yazılmış tek bir din kitabı veya tercümesini okuduk mu?
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst