C Dersleri 1 – C'ye ilk adım (Compile etmek ve çalıştırmak)

Xander

Bronz Üye
Katılım
Mart 22, 2019
Mesajlar
1,343
Puanları
93
Konum
istanbul
Tepkime puanı
1,084
İlk olarak derslerin nasıl olacağından ve dersleri takip ettikten sonra neler yapabileceğimizden bahsedeyim.Dersleri örnek kodlar üzerinden satır satır hatta harf harf inceleyerek anlatacağım.Eğer dersleri düzenli takip ederseniz tüm dillerde yazılan kodları rahatça anlayabilir kendi programlarınızı geliştirebilir hale geleceksiniz.

Derse başlamadan önce bilgisayarınıza bir tane derleyici yüklemeniz gerekiyor.

Nedir bu derleyici

Derleyici(Compiler) bizim yazdığımız kodları makine diline dönüştüren ve bilgisayarın anlamasını sağlayan bir programdır.

Ben işletim sistemi olarak Ubuntu kullanıyorum ve Geany i kullanıyorum kod yazmayı kolaylaştırıyor size de tavsiye ederim yüklemeniz için yapmanız gereken tek şey konsolu açıp

kod 》
Kod:
 Kodları sadece üyelerimiz görebilir.

Windows kullanıcıları ise dev C++ : The Dev-C++ Resource Site ı yükleyerek kullanabilirler
Eğer yükleme işlemi başarıyla tamamlandıysa ilk programımızı yazmaya başlayabiliriz.
1-)Derleyicimizi çalıştıralım

2-)File(Dosya) sekmesinden New(Yeni) diyerek veya CTRL + N kombinasyonunu kullanarak yapabiliriz.

Şimdi bu kodun aynısını yazalım.(Eğer kopyala yapıştır yerine kendimiz yazarsak daha faydalı olur ve aklımızda kalmasını sağlar.Kod çok karışık gelebilir ama görünüşe aldanmayın ikinci dersimizde kodu ayrıntılı bi şekilde inceleyeceğiz.
Kod:
 Kodları sadece üyelerimiz görebilir.
3-)Compile etmeden önce kodumuzu CTRL+S diyerek kaydetmeliyiz.Burda dikkat etmemiz gereken şey dosyamızın uzantısı .c olmalıdır yani dosyaismi.c olarak kaydetmeliyiz yoksa çeşitli sorunlarla karşılaşabiliriz.


4-)Şimdi kodumuzu derleyip çalıştırmanın zamanı geldi.DevC++ kullanıcıları F9 kısayolunu kullanabilir.Geany kullanıcıları ise F9 tuşuna basıp derledikten sonra F5 tuşuna basıp kodu çalıştırabilirler.

Tebrikler ilk programımızı başarıyla yazdık ikinci dersimizde bu yazdığımız kodu detaylı bir şekilde inceleyip programımızı yavaş yavaş büyüteceğiz.

NOT : Hafta ici yoğunluğumdan dolayı hafta sonraları devam edecez kesintisiz.
 
Son düzenleme:
Üst