sohbet odaları

Cam Üfleme Sanatı..

Hezarpare

Bronz Üye
Katılım
14 Ekim 2013
Mesajlar
1,386
Puanları
38
Yaş
35
Tepkime puanı
16
Shayna Leib, California Polytechnic State Üniversitesi’nde felsefe eğitimi alırken cam sanatı üzerine çalışmalarına başladı. Üniversiteden mezun olduktan sonra cam üfleme sanatını öğrenmek için 2003 yılında Wisconsin-Madison Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde eğitim aldı. Yedi yaşındayken bir üniversitede ilk defa gördüğü cam üfleme çalışmalarından sonra cama karşı ilgisi artan sanatçı şu anda 37 yaşında ve American Craft dergisi kendisini, çalışmalarının Chicago, New york, Dallas ve Florida’da açtığı sergilerde büyük ilgi görmesi nedeni ile cam üfleme sanatında dünyada yükselen bir yıldız olarak tanımlıyor.

Shayna Leib, çalışmalarını genellikle rüzgar, su ve su altından esinlenerek yapıyor. Bunu da; ‘’Yaşadığımız dünyada en güçlü olan unsurlardan iki tanesi rüzgar ve sudur. Rüzgar ve su hiçbir içsel renge sahip değildir. Biz onların formunu göremeyiz ama nesneler üzerindeki etkilerini değişen şekillerinden anlayabiliriz. Bu iki gücün karakteri çelişkili ve kararsızdır. Bazen kırılgan ve şiddetli etkiler gösterir bazen de sakinlik ve dinginlik verir. Benim çalışmalarımda rüzgar ve suyun yansımaları ve etkileri vardır. Mesela çim alanlar üzerinde rüzgarın hareketini izliyorum, çimlerin veya buğday tarlalarının rüzgar ile birlikte dans edişlerini sonra akvaryum tanklarındaki yumuşak mercanların suyla birlikte hareketini izliyorum. Su altı dalgıçlığı yapıyorum, su altı kameram ile suyun içerisindeki canlıların suyun hareketi ile birlikte nasıl şekil aldıklarını inceliyorum. Bunlar beni resmen hipnotize ediyor sonrada cam ile yaptığım çalışmalarıma o anda hissettiklerimi ve gördüklerimi yansıtıyorum’’ diyerek açıklıyor.

Rüzgar ve su serisinden oluşan çalışmalar öncelikle cam kamışı üretme işlemi ile başlıyor. Renksiz cam toplar 3 ile 20 mm arasında bir çap elde edilinceye kadar saydam renklendiriciler ile birlikte çekme yöntemi ile uzun çubuklar haline getiriliyor. Her kamış ne çok ince ne de çok kalın olmak üzere 30 metre ile 50 metre uzunluk arasında çekilebiliyor. Cam çubuklar oluşturulduktan sonra sıcak çalışma süreci başlıyor. Özellikle cam dalgalı yada kıvrımlı desenleri oluşturmak için cam çubuklar metal kalıplar üzerine konuluyor ve 1200 derece sıcaklıkta şekillendiriliyor. Şekli ve uzunluğuna göre ayrılan parçalar kesilir ve bir çerçeve içerisine boyutlarına ve hikayesine göre tek tek el ile yerleştirilir. Bir çerçeve içerisindeki üç boyutlu çalışmanın 2 santimetrekarelik alanının tamamlanması yaklaşık 45 dakika sürüyor.. kaynak .
 

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,476
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
79
Harika görünüyorlar..Belgeselini izlemiştim tabi ki Türk ustanın anlatımıydı, camı üfleyen ciğerinden nefes verir işte o böyle bi sanat oluşturur gibi diyorlardı. Cam ustalarını olumsuz etkileyen bir sanat dalı olduğunu duymuştum.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst