sohbet odaları

çekme tetiği

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
ÇEKME TETİĞİ
Van’ın Gürpınar ilçesinde Hacı Ali adında, Seyyid Fehim hazretlerini çok seven biri vardı. Van'dan çıkmış köyüne giderken ıssız bir yerde eski bir düşmanı ile karşılaştı.
Adam tüfeğine davrandı. Niyeti kötüydü. Hacı Ali; “Dur, çekme tetiği! Konuşup anlaşalım. Bu husumet bitsin, barışalım!” diye bağırdı.
Ama adam çok kararlıydı. Tetiğe peş peşe bastı. Fakat o da ne? Tüfek ateş almadı. Bir daha bastı. Yine çıt yok. Ne ses çıkıyordu tüfekten, ne de mermi. Tüfeğini açıp baktı, fişekleri yerinde göremedi. Kendi kendine; “Mermiler yuvalarında idi. Şimdi yok. Nereye gidebilirler?..” diye düşündü.
Ve öfke ile oradan ayrıldı! Ali Efendi de bu işten bir şey anlamadı. Sevinerek o da yoluna devam edip Arvas'a vardı. Seyyid Fehim hazretlerini ziyarete geldi. Mübârek, o anda namaz kılıyordu. Selâm verince Ali Efendi’ye dönüp sordu:
- Hoş geldin Hacı Ali! Çok korktun mu yolda gelirken?
- Çok korktum efendim.
O anda, seccadenin ucunu kaldırdı. 5 tane fişek çıkarıp ona uzatıp buyurdu ki:
- Al şunları, o adama götür ver! Zira kul hakkıdır.
Hacı Ali bu duruma çok şaşırdı ve; “Peki efendim!” deyip fişekleri aldı. O beş fişeği adama götürüp teslim etti. Olanları ona anlattı. O adam da çok duygulandı. Yaptığına tevbe etti. Ve gidip Seyyid Fehim hazretlerine talebe oldu.
NOT;
Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerinin halifesi seyyid Taha hazretleri. Onun halifesi seyyid Fehim hazretleri. Onun halifesi seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleridir. Bir çocuğa Kur'an okutmanın bile yasak olduğu, Kur'anın suç aleti sayıldığı zamanda Seyyid Abdülhakim efendi bir kişiyi, Hüseyin Hilmi Işık'ı uzun yıllar boyunca gizlice okutmuş, arabi, farisi öğretmiş, islamın zahiri ve batını ilimlerinde yetiştirmiştir. Rahmetullahi aleyhim ecmain.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst