sohbet odaları

CGI Nedir?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
9,023
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,886
CGI (Common Gateway Interface) Web Servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim (ortak çalışma) platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. CGI aslında bir programdır. Web'in statik yapısına HTML kodu içinden çağrılan CGI programları dinamik bir nitelik kazandırmaktadır. En popüler CGI uygulamalarından birisi Web Sayaçlarıdır. Web sayfalarını kaç kişinin ziyaret ettiğini saptayan küçük uygulamalar dış program olarak bir web sayfası içinden çağrılabilir. CGI programları gerçek zamanlı çalışırlar. CGI'lerin önemli uygulama alanlarından birbaşkası da web üzerinde doldurup gönderilen formlar üzerindeki bilgileri server tarafında değerlendirip kullanıcıya cevabı göndermektir.

CGI programları "çalıştırılabilir" kodlar olduğundan bir başkası kolaylıkla sizin sisteminizde program çalıştırabilir!! Bu yüzden cgi kodları sistemde özel yerlerde tutulur ve o sistemin görevlilerinin denetimi altındadır.

CGI programları herhangi bir dilde yazılabilir : C Fortran Pascal C++ Perl Unix Shell Visual Basic vb. CGI eğer C ya da Fortran gibi bir dilde yazılırsa derlenmelidir. Perl ya da Unix Shell gibi ortamlar ise script ortamlardır ve bu şekilde yazılmış CGI Script'ler doğrudan çalıştırılabilir.


Özellikle Java ve JavaScript kullanımlarının yaygınlaşması CGI'nin ilk zamanlardaki popüleritesini azaltmıştır. Öte yandan CGI programları/scriptleri bulundukları sistemde saklıdırlar ve çalıştıklarında o sistemin kaynaklarını kullanırlar. Oysa Java Appletleri ve JavaScript doğrudan HTML döküman içinde onu çağıran web listeleyicisine gelirler ve burada icra edilebilirler. Bu da Java Applet ve JavaScript'in CGI'ye göre önemli bir avantajıdır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst