sohbet odaları

Çocuğunuz R’leri söyleyemiyorsa…

Mitral

Altın üye
Katılım
18 Ocak 2015
Mesajlar
10,438
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2
Çocuk neden "R" harfini söyleyemez? "R" harfini söyleyemeyen çocuğa nasıl bir tedavi uygulanır? Yetişkinler R'leri söylemeyi öğrenebilir mi? Tüm bu soruların yanıtlarını Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin veriyor.

Her ses, o sesi üretebilmek için gereken dil, dudak, damak ve çene koordinasyonu geliştikçe repertuara katılır. /R/ sesinin genel olarak 6 yaş civarına doğru üretilebilmesi beklenir.

Terapiye başlamak için de 6 yaşı beklemek uygundur. Ancak, eğer çocuk bu durumun farkında ve söyleyemediği için rahatsız oluyorsa, o zaman biraz daha erken terapiye başlanabilir.

Amerikan Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin, 6 yaşını geçmiş bir çocuk hala /R/ sesini doğru üretemiyorsa konuşma terapisi ile müdahale etmenin önemli olduğunu yanlış dil alışkanlığı devam ettikçe bu alışkanlığı kırmanın da daha zor olacağını söylüyor ve r'leri söyleyememe sorunuyla ilgili şu bilgileri veriyor:

"Anne ve babaların kulağına R’leri söyleyemeyen bir çocuğun konuşması sevimli gelse de akranları bu konuda çocukla alay edebilir ve zor zamanlar yaşatabilirler. 6 yaşını geçmiş çocuklarda kendiliğinden geçmesini beklemek yerine terapiye başlayıp kısa sürede sesi doğru çıkarmayı öğretmek uzun vadede birçok olası problemin yaşanmamasını sağlar. Okuma yazma öğrenildiği zaman, /R/ yerine başka bir ses üreten çocuk, okurken ve yazarken de bu iki sesi karıştırabilir. Dolayısıyla bu, akademik performası da etkileyebilecek bir problem olabilir.

R'leri söyleyememe nasıl tedavi edilir?
Bu konuda danışılması gereken kişi, dil ve konuşma bozuklukları uzmanıdır. /R/ sesini üretebilmek için doğru dil hareketini yapabilmek gerekir.

Konuşma terapisi ile /R/ derken yapılması gereken doğru dil hareketi öğretilir. Eğer çocuk /r/ yerine başka bir ses çıkarıyorsa (ör: /Y/), bu seslerin farkını anlatmak da önemlidir. /R/ sesini doğru söylemeyi öğrendikten sonra bile çocuk konuşmasında eski hataları yapmaya devam edebilir. Doğru dil hareketini yapabilmek kadar, bu hareketi kelimeler ve cümleler içinde tekrarlayıp egzersiz yapmak da önemlidir. Terapide çocuk için egzersizler hazılanır ve terapi esnasında yoğun olarak pratik yapılır. Çalışılan egzersizler eve ödev verilir ve bir sonraki terapi seansına kadar pekiştirilmesi istenir.

Aileler R'leri söyleyemeyen çocuğa nasıl yardımcı olabilir?
Ailelerin dil ve konuşma bozuklukları uzmanı ile işbirliği içinde olması çok önemlidir. Uzman, aileye de sesin nasıl üretildiğini ve evde bunu çocuklarına nasıl çalıştırabileceklerini öğretir. Terapide çalışılan egzersizler eve ödev verilir. Aileye bu egzersizleri nasıl yaptıracakları anlatılır. Evde terapide yapılanların pekiştirilmesi çocuğun doğru sesi daha çabuk genellemesini ve terapinin daha kısa sürmesini sağlar.

Çocuklar hangi nedenlerle r'leri söyleyemez?
Dil bağının kısa olmasının R’leri söyleyememenin nedeni olduğu düşünülse de, aslında dil bağı nedeniyle bu sesin yanlış söylenmesine nadir rastlanır. En sık rastlanılan neden yanlış dil alışkanlığıdır. Sesleri doğru üretememeye artikülasyon ve fonolojik bozukluk denir. Bu durum konuşma terapisi ile düzeltilir.

Çocukların en çok sıkıntı çektikleri harf neden "R"?
Örneğin /B/ veya /M/ gibi sesler dudak sesleri olduklarından rahatlıkla görülür ve çocuğa görsel olarak anlatılabilir. Ancak /R/ sesi ağzımızın arkasında üretilen bir ses olduğu için gerekli dil pozisyonu rahatlıkla görülemez. Çocuğa doğru dil pozisyonunu anlatmak ve yapabilmesini sağlamak biraz zaman alabilir. Ayrıca /R/ sesi önce ve sonrasındaki seslerden etkilenerek pozisyonu değiştiren bir sestir. Yani etrafındaki seslere göre değişir. Bu nedenle de diğer seslere göre biraz daha zorlanılan bir sestir.

Ergenler veya yetişkinler için de R’leri doğru söylemeyi öğrenmek mümkün müdür?
Sesi doğru üretmeyi öğrenmek her yaş için mümkündür. Yaygın inanışın aksine, ergenler veya yetişkinler de konuşma terapisi ile r’leri doğru üretebilirler. Yanlış dil alışkanlığı yerleşmiş olduğu için daha fazla efor gerektirse de sesi doğru üretmeyi öğrenmek mümkündür.

Çocuklar başka hangi sesleri doğru söylemekte zorlanırlar?
Çocuklar birçok sesi doğru üretmekte zorlanabilirler. En sık rastlanılan hatalar /K/ yerine /T/ (kapı yerine tapı gibi), /G/ yerine /D/ (gel yerine del gibi), /Ş/ yerine /S/ (kuş yerine kus gibi) ve konuşma peltekliğine sebep olan /S/ ve /Z/ seslerini yanlış üretmektir. Bunlar ve diğer ses üretim bozuklukları konuşma terapisi ile tedavi edilir."​
 

Sky

Bronz Üye
Katılım
17 Haziran 2013
Mesajlar
3,619
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2
Bende söyleyemiyorum :benmi: Zamanında tedavi olmayı düşündüm ama sonradan gerek olmadığını anladım :)
 
R

Restful

Guest
Çocuğunuz Rleri söyleyemiyorsa programcı olsun Beyaz gibi tutarsa ohoooooo :p

Ellemeyin bence öyle kalsın :D
 

Zeyy

Gümüş Üye
Katılım
12 Eylül 2013
Mesajlar
5,279
Puanları
36
Yaş
33
Tepkime puanı
0
Bizim Özcan söyleyemiyor :T: gerçi bazen bende de fazla yuvarlanıyor R'ler söylenmemiş gibi oluyor.
Çok takılmamak lazım..
 

Sky

Bronz Üye
Katılım
17 Haziran 2013
Mesajlar
3,619
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2
Restful Öyle deme onu çeken bilir :D Çocukken baya sıkıntı oluyor :D
 

Sky

Bronz Üye
Katılım
17 Haziran 2013
Mesajlar
3,619
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2


:s:Aslında çocukken artı yanının çok olması lazım değil mi ya daha çok sevilir çevrelerinden gibi geliyor :D
Çevresi seviyor da. Okulda çocukların baya bir alay konusu olabiliyor. Bende yaşadım bunları :D Zamanında az çocuk dövmedim bu yüzden :)
 

Mitral

Altın üye
Katılım
18 Ocak 2015
Mesajlar
10,438
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2
Haklısın ama çocukluk zamanında çok sıkıntı oluyor. Büyüyünce çok sorun olmuyor. :)
cocukken neyle dalga gecmezlerdı kı zayıftım dıye ıskeletor denırdı mesela gozluk var dıyede dörtgöz. ama buyuduk sıkıntı degıl artık :cici:
 

Mueddeb

Platin Üye
Katılım
19 Şubat 2014
Mesajlar
16,620
Puanları
63
Konum
Evden
Tepkime puanı
185
Çok tatlı oluyorlar ama kendisine ve ailesine sıkıntı veriyorsa terapi gerekli tabi.
 

Sky

Bronz Üye
Katılım
17 Haziran 2013
Mesajlar
3,619
Puanları
38
Yaş
26
Tepkime puanı
2


cocukken neyle dalga gecmezlerdı kı zayıftım dıye ıskeletor denırdı mesela gozluk var dıyede dörtgöz. ama buyuduk sıkıntı degıl artık :cici:
Haklısın ama işte çocukluk anılarında kötü bir iz olarak kalıyor. Büyüyünce de tatlı bir anıya dönüşüyor. :)
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst