sohbet odaları

Cocuklara pnomokok asisi sart

Yğt

Mesaj Onayı Bekleyen
Katılım
3 Temmuz 2015
Mesajlar
15
Puanları
1
Yaş
4
Tepkime puanı
0
Hastalıktır, gelir geçer demeyin. Aşınızı yaptırın, pnömokok’tan çocuklarınızı koruyun. Nedir, kimler risk altındadır ve neler yapılmalıdır?

Her yıl dünyada bir milyona yakın 5 yaşından küçük çocuk, pnömokok bakterisinin neden olduğu menenjit ve zatürre gibi hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. O nedene pnömokok hastalıkları ihmal edilmemelidir. Bu hastalıklardan korunmak için en etkili yol ise pnömokok aşısıdır.

Pnömokok nedir?
Pnömokok enfeksiyonları, “Streptococcus pnneumaonia” adlı mikroorganizma tarafından oluşur ve çocuk ciddi bir enfeksiyon tipidir.
Streptokokus pnömonia bakterisi ağır hastalık ve ölümüne kadar varabilen kötü sonuçlar doğurabilir.
Bu bakteri, özellikle kışın bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda; sinüzit, kemik, eklem, kalp zarı, karın zarı ve kan iltihapları ve beyin apselerine de yol açabilir.

En yüksek risk 2 yaşında
Pnömokok bakterisi yakın temasla bulaşır. Pnömokok enfeksiyonlarının tedavisi artık, bakteriler anitibiyotiklere karşı daha dirençli olduğu için zor olabiliyor. Bu nedenle enfeksiyonunun önlenmesi daha önemli.

Pnömokok aşısı
Solunum yoluyla geçen hastalıklarda eller, en önemli bulaşma araçlarından biri. Bu nedenle çocuğunuza el yıkama alışkanlığını mutlaka kazandırın. Ayrıca çocuklarınızın hastalarla kapalı ortamlarda bir arada bulunmaması gerekir. Ülkemizde yeni uygulamaya giren konjuge pnömokok aşısı, 5 yaşına kadar olan çocuklarda özellikle menenjite, kısmen de zatürre ve orta kulak ilhitabına karşı koruyucudur. Aynı zamanda bazı orta kulak iltihaplarını da önleyebilir. Ancak kulak enfeksiyonlarının birçok nedeni olduğundan pnömokok aşısı bazılarına karşı etkilidir. Konjuge pnömokok aşısı süt çocukları ve oyun dönemi çocuklarına öneriliyor. Süt çocuğu dönemindeki aşılar bu tür enfeksiyonlara karşı en yüksek risk taşıdıklarında korunmuş olurlar.

Kimler aşı olmalı?
2 yaş altındaki çocuklar mutlaka aşı olmalı. Dört dozluk konjuge pnömokok aşısı, olağan düzen içinde 2,4,6,12 ve 15 aylıkken yapılır. Bu aylarda aşılanmamış çocuklar yine de aşılanabilir. Gerkli doz sayısı yaşa bağlıdır. Dolayısıyla anne baba olarak bir uzman hekimle görüşmemiz yeterli olacaktır.

Nasıl bulaşır?
Havadan damlacık yoluyla bulaşır. Bu mikrobu solunum yolunda taşıyan öksürür veya hapşırırsa, mikroplar gözle görünmeyecek kadar küçük damlacıklar içinde havada asılı kalır. Çocuklar da bunları soluduklarında, pnömokok hastalığı geçirebilir. Erişkinlerin yüzde 5-70’inde, hastalık oluşmadan bu mikrop solunum yollarında barınabilir.
 

hıhım

Bronz Üye
Katılım
26 Kasım 2014
Mesajlar
2,089
Puanları
48
Tepkime puanı
92
ismi bir garip pnomokok o
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst