sohbet odaları

Çocuklarda Akut Romatizmal Ateş

Jasmine

Sonra tanrı bir kadın yarattı, acılardan.
Bronz Üye
Katılım
6 Ekim 2014
Mesajlar
2,699
Puanları
36
Yaş
23
Tepkime puanı
0
Çocuklarda Akut Romatizmal Ateş


Akut romatizmal ateş ya da halk arasındaki adıyla kalp romatizmasının sebebi nedir?

Kalp romatizmasına neden olan bademcik değil bademciği iltihaplandıran streptokok (Beta) mikrobudur Beta hemolitik streptokok bakterisinin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında eğer iltihap da iyi tedavi edilmemişse eklem romatizması gelişebilir. Dikkat edilirse bademcik iltihabı zorunluluğu yoktur, streptokok farenjiti (anjin) de olması romatizmal hastalık için yeterlidir.

Akut romatizmal ateş en sık kaç yaşta görülür, belirtileri nelerdir?

En çok 5–15 yaş arası çocuklarda görülür. Belirtiler boğaz enfeksiyonundan 2–4 hafta sonra başlar. El-ayak bilekleri, diz ve dirseklerde şişme, kızarıklık ve ağrı olur. Bu tür ağrılar bir eklemde başlar, 2-4 gün sonra o eklemdeki şişlik inip bir başka eklemde ortaya çıkar. Buna biz gezici geçici artrit diyoruz. O sırada hasta yere bile basamayacak kadar ağrılıdır. (Eklemlerde sadece ağrı olması romatizma tanısı için yeterli değildir).

Vücutta kırmızı döküntü de olabilir. Cilt altında özellikle alt bacak ön yüzünde sert ağrılı kırmızı şişlikler (cilt altı nodülleri) de tipiktir. Kalp kapakçıklarında tahribat başlarsa çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

Akut romatizmal ateş tanısı nasıl konur?

Hikayede 2-4 afta öncesinde beta enfeksiyonu geçirme öyküsü ile birlikte, tanı için tam kan sayımı, boğaz kültürü, EKG ve ekokardiyografi çekilmesi gerekebilir.

Bu soruyla çok sık karşılaşıyoruz “ASO romatizma testi midir?”

ASO streptokok bakterisinin streptolizin-O adlı bir yüzey antijenine karşı vücut tarafından yapılan bir antikordur (anti streptolizin O). Sadece streptokok enfeksiyonu geçirildiğinin kanıtıdır. Yani eklem veya romatizması olunmasa da streptokok enfeksiyonu ASO’nun yükselmesine neden olabilir. ASO yüksekliğine bakarak eklem romatizması tanısı konulmamalıdır.

Akut romatizmal ateş tedavisinden bahseder misiniz?

Okul çağındaki çoğu çocuğun boğaz iltihabının iyi tedavi edilmesi kalp romatizmasından korunma için yeterlidir. Eğer bir ateşli üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında eklem romatizması belirtileri ortaya çıkarsa hemen doktorunuza başvurunuz. Tedavide yüksek doz aspirin veya kortizon kullanılması gerekebilir.Tedavi sonrasında senelerce aylık koruyucu penisilin iğneleri yapılması neredeyse zorunludur.

ERDEM UZUNOĞLU
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst