sohbet odaları

Çocuklarda saç uzatmak zararlı mıdır ?

izmirli

Altın üye
Katılım
7 Şubat 2014
Mesajlar
8,860
Puanları
63
Konum
Bize her yer Izmir
Tepkime puanı
417
Çocuklarda saçlar dünyaya gelmelerinin ardından uzamaya başlar. Bazı ebeveynler çocuklarının saçlarını önemli derecede uzatır ve hatta kestirme gereği bile duymazlar. Bazı aileler ise belirli aralıklar ile kısaltılması gerektiğini düşünür ve bu nedenle kestirme gereği duyar. Yeni bebek sahibi olan ya da olmayı düşünenlerin merak ettiği durumlardan biri çocuklarda saç uzatmanın zararları olmaktadır. Yeni çocuk sahibi olacak kişiler genelde bu konuda tereddütte düşer ve çocuklarının saçlarını uzatıp uzatmamaları konusunda arada kalırlar.

Çocuklarda saç uzatmak zararlı mıdır?


Toplumda çocuklarının saçlarının belirli bir seviyeden daha fazla uzatılmaması gibi yanlış bir inanış bulunur. Saçları uzatmanın çocuğun büyümesinde olumsuz etkiler yaratacağını düşünen bazı kesimler, inandıkları bu yanlış kavram ile çevrelerini de etkilemekte ve çocukların saçlarının kısaltılmasına neden olmaktadır.

Çocuklarda saç uzatmak hiçbir şekilde büyümeye engel teşkil etmez. Bu nedenle her aile çocuklarının saçlarını istediği kadar uzatabilir ve gelişim dönemlerinde yanlış bir olguya kapılmaktan kurtulabilir. Çocukların gelişimlerinde ya da büyümelerinde etkili olan faktörler dengeli beslenme başta olmak üzere genetik olgular ve çeşitli bedensel aktivitelerdir. Bunlar dışında çocukların büyümesini engelleyecek herhangi bir faktör bulunmamaktadır.

Bunların dışında uzun saç çocukların daha fazla terlemesine neden olabilmektedir. Aşırı terlemeyi önlemek için kız ya da erkek fark etmeden çocukların saçları kısaltılabilir. Ancak büyümesine etki edecek anlayışı ile çocukların saçları hiçbir zaman için kesilmemelidir.-Alıntı-
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst