sohbet odaları

Çocukları Öperken Dikkat

Jasmine

Sonra tanrı bir kadın yarattı, acılardan.
Bronz Üye
Katılım
6 Ekim 2014
Mesajlar
2,699
Puanları
36
Yaş
23
Tepkime puanı
0
Çocukları Öperken Dikkatİnsandan insana tükürük yolu ile bulaşma olduğu için öpücük hastalığı olarak adlandırılan sorunun tıbbi adı “İnfeksiyöz mononükleoz”. Öpücük hastalığının kuluçka dönemi yaklaşık 40 gün ama küçük çocuklarda bu süre 15-20 güne kadar kısalabiliyor. Virüsün bulaştığı kişilerde hastalık tablosunun oluşması kişinin bağışıklık sistemi ile ilgili Bazı kişilerde virüs bulaşmış olsa bile bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa hastalığın klinik bulguları gözlenmiyor. Hastalık küçük çocuklarda (2 yaş altında) hiç belirti vermeden de geçirilebiliyor.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU İLE KARIŞABİLİR

Halsizlik, boğaz ağrısı, ateş ve boyun lenf bezlerinde büyümeler gözlenir. Bademcikler büyür, boğaz kızarır. Hastaların %30’unda bademcik üzerinde yaygın beyaz renkte iltihap gözle görülebilir. %50 hastada dalak büyümesi, %20 hastada karaciğer büyümesi muayene ile saptanabilir. Yüz ve dudaklarda ödem görülebilir.

ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ İŞE YARAMIYOR

çocukları öpmek hastalık bulaşıcıBazı hastalarda tüm vücutta döküntü de gelişir. Ateş çok yüksek olur ve sıradan bir boğaz enfeksiyonuna göre uzun sürer. 7-8 gün yüksek ateş devam (39-39,5) edebilir. Hastalık etkeni bir virüs olduğu için antibiyotik tedavisi burada etkisizdir ve kişi antibiyotik kullansa bile ateşin düşmemesi ve boğaz bulguları öpücük hastalığını akla getirir. Bu hastalığın klinik bulguları “Beta” mikrobuna bağlı boğaz enfeksiyonu ile karışabilir. Bu nedenle ayırt etmek için boğaz kültürü alınmalı beta enfeksiyonu bulunamazsa öpücük hastalığı incelemeleri yapılmalıdır. Nadir de olsa böbrek ve kalp yetmezliği, sarılık, artrit (eklem iltihabı), kansızlık, hepatit, menenjit ve dalak yırtılması gibi çok ciddi klinik tablolar oluşabilmektedir. Hastalık ile ilişkili halsizlik durumu aylarca sürebilir.

DALAK YIRTILMASI OLABİLİR

Özellikle dalak büyümesi olan hastalarda dalağın yırtılma riskine karşı yatak istirahatının çok önemlidir. “Dalak hassasiyet kazandığı için spor faaliyetleri esnasında kolayca yırtılabilir. Anti viral ilaçların öpücük hastalığında etkinliği kesin olarak saptanamamıştır” . “Öpücük hastalığı bulaşıcı bir hastalık olduğu için bu tanı konan çocuklar okuldan en az 15 gün uzak tutulmalıdır. Şüpheli vakalar bardak, çatal bıçak gibi yemek malzemelerini başkaları ile paylaşmamalıdır. Takibinde dalak büyümesi olanlar dalak normale dönene kadar spor faaliyetlerinden uzak kalmalıdır” .

Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak
 

Zeyy

Gümüş Üye
Katılım
12 Eylül 2013
Mesajlar
5,279
Puanları
36
Yaş
33
Tepkime puanı
0
Yanağını,burnunu,kulağını,ellerini,avuç içlerini,ayaklarını öpün ama dudaklarını rahat bırakın şu 0-5 yaş bebeklerinin rica ediyorum.
Mikrop saçmayın,bir de sigara içiyorsanız tamamen uzak durun.Yazık bebelere.
 

sksj

Hold on, pain ends
Bronz Üye
Katılım
25 Kasım 2014
Mesajlar
3,789
Puanları
38
Yaş
28
Tepkime puanı
6
Bir yazı okumuştum, hatta mantıklı gelmişti. Çocuklarınızı herkesin öpmesine sevmesine izin vermeyin zorlamayın çocuğunuzu hatta izin isteyin diye sadece sağlık olarak değil onların kendi kararlarını vermeleri ve psikolojik açıdan sorun yaşamamalarını da düşünmek gerek.
 

W

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
13,480
Puanları
93
Tepkime puanı
2,598
Opmekle alakasi yok o hastaligin :D Yani agiz yoluyla bulasiyor cocugun agzindan opuyorsaniz onu bilemem .) Virusun bulasma sekli, bardak, kasik, catal, havuz gibi seyler. Yani yediginiz ictiginiz seyleri yikamadan vermeyin cocuklara.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst