Coronavirüsün psikolojik etkileriyle baş etmenize yardımcı olacak 10 öneri

Abaris

Yönetici
Moderator
Katılım
24 Mayıs 2016
Mesajlar
23,015
Puanları
93
Konum
the walking dead
Tepkime puanı
873
Ülke olarak çok karışık ve üzücü, ve hatta korkutucu olaylara maruz kaldığımız dönemlerden geçiyoruz. Son aylarda yaşadığımız üzücü olayları psikolojik olarak henüz sindirememişken şimdi bir de bütün dünyayı sarsan bir virüs tehdidi ile karşı karşıyayız ve maalesef hiç tahmin etmediğimiz kadar hayatımızda köklü değişiklikler yapmak durumunda kaldık.
Öyle bir duruma geldik ki zaman zaman yaşadıklarımızın bir rüya ya da bir bilim kurgu filmi olduğu yanılgısına bile kapılabiliyoruz. Bir anda sosyal hayatımızı durdurmak zorunda kalmak, ekstra hijyen ihtiyacı, hastalığa yakalanma korkusu, sevdiklerimizi enfekte etme, hatta onları kaybetme korkusu, belirsizlik hissi, “Acaba ben de bir taşıyıcı mıyım?” şüphesi, ekonomik sıkıntı yaşama endişesi, sevdiklerimize daha az temas etme zorunluluğu ve özel hayatımıza dair daha birçok kaygı…

Maalesef bu virüs bizi birçok engelle yüzleştirdi. Peki bu psikolojik engellerle başa çıkmak için nelere dikkat etmeliyiz? Sanırım günümüzde cevaplanmaya en çok ihtiyaç duyulan sorulardan biri bu. Gelin bu soruya cevaben günlük hayatımızda neler yapabiliriz, bir bakalım…  • Bütün gün farklı kaynaklardan haber okumak yerine, günün belli saatinde güvenilir tek bir kaynaktan haber okuyabilirsiniz.
  • Her ne kadar sosyal hayatınız kısıtlanmış olsa da günlük rutininizimümkün olduğunca evden sürdürmeyi deneyin. Örneğin; iş yerinde içtiğiniz sabah kahvesini aynı saatte evinizde içmeyi de ihmal etmeyin.
  • Evde bütün gün pijamayla oturmayın, içinde kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetler giyin, hatta biraz makyaj bile yapabilirsiniz. Emin olun kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  • Kişisel bakımınızı ihmal etmeyin, unutmayın kişisel temizlik hem ruhsal hem de bedensel sağlığın en önemli adımlarından biri. Bol bol su içmeyi de unutmayın.
  • Sosyal medya kullanımınızı sınırlandırın. Böylelikle hem vaktinizi daha verimli kullanmış, hem de olası sürü zihniyetlerine düşmekten kaçınmış olacaksınız.

Alıntı
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 1, Misafir: 7)

Üst