sohbet odaları

Davide Frisoni Kent Peyzajları

Çavla n

Bronz Üye
Katılım
5 Şubat 2018
Mesajlar
4,091
Puanları
93
Tepkime puanı
1,297
Eserleri Londra’da National Portrait Gallery’den “BP Award” ödülüne layık görülen Davide Frisoni’nin eserleri .


1965 yılında İtalya Rimini’de doğan Davide Frisoni, Rimini Sanat Lisesinden ve daha sonra Bolognia Sanat Akademisinden mezun oldu. Eserleri İtalya ve yurtdışında bir çok müze, devlet ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Eserleri “Premio Morlotti in Imbersago” ve Londra “National Portrait Gallery”den “BP Award” ödülüne layık görüldü. Yeni Gerçeklik olgusunu bize gösteren bu resimler, klasik özneleri gündelik hayattan kesitlerle yeniden yorumlarken, henüz gerçekleşmemiş olanları da önceden fısıldıyor.


Bu kent peyzajları, insanları ortak mekanlardan gelip geçerken gösteriyor: Tahminimizden çok daha az geçicilik taşıyan bu mekanlar, tıpkı birfoto-muhabirin objektif profesyonelliğiyle çalışan ressamın fırçasında anlarla birleşerek sabitlenirken, tutkusallıkla enerjik fırça darbelerini muhafaza ediyor. Islak sokaklar, gelip geçerken hissedilen o varoluşsal ‘yolda olma’ duygusu, yüreği ısıtan bir yuva ortamıyla bütünleşiyor. Hepimizin her gün karşılaştığı bu sahneler birkez daha tek bir farkla, tuvalin üzerinde olmasıyla, karşımıza çıkıyor.


Davide Frisoni’nin çalışmalarında; caddelerin trafik ışıkları, araba farları, sokak lambaları ve akan zaman onun ilham kaynağı.

Belki de asıl sürpriz, Davide Frisoni’nin imgeye aracılık etmemesi. Ressam bu süreci teknolojiyle desteklemeyi reddediyor: Tuval, renkler ve spatula, kent peyzajı atmosferlerini yaratmak için yeterli geliyor.


Davide Frisoni’nin sert fırça darbelerinin ardında bolca sinema gizli; Belki de yalnızca tesadüf eseri olarak, sokaklar da tıpkı sinemada olduğu gibi ıslak; zira ıslak sokaklarda renkler daha canlı, ışıklar daha yansıtıcı olduğundan içi ısıtıp hayat veren bir sihirli etki yaratır. Bu da tam ihtiyacımız olan şey!

Kent ve doğa peyzajları, hiç bir avangardın sahip olmadığı sadeliğin ve delip geçen bir bakışın izlerini taşıyor. Bu ortak mekanlar hepimizin. Yalnızca resim yoluyla bile olsa, bize ait bir dünyanın parçalarına sımsıkı sarılmamız gerekiyor.

Indıgo
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst