sohbet odaları

Demokrasinin daha iyi bir alternatifi bulunabilir mi?

Lefty

Yazar
Demokrasinin alternatifi olabilir mi ya da daha fazla geliştirilmesi için neler yapılabilir?

feza

Kayıtlı Üye
oy çoğunluğu demek doğruyu bulmak demek değildir. en fazla konuşulan dil çincedir, fakat dunya dili ingilizcedir. budizm ve hinduizm yuzde 22 yogunluktalar, fakat semavi din degiller. demokrasi cahil birakilmis bir dunya nufusundan elde edilen aldatıcı bir guctur. sabah aksam moda ile, ciplaklik ile, dijital dunya ile, zehirli market besinleri ile, para ile, kredi ödemeleri ile, sigara ve tum uyuşturucular ile zehirlenmis ve aptallastirilmis ve hatta korkutulmus bir insanlik sadece demokrasi var diye avunuyor. halbuki demokrasi, bir restoranda önümüze koyduklari menudur. onlar hangi secenekleri koyarlarsa biz onu secmeliyiz. menü disina cikamayiz. biz demokrasi var zannederiz, onlar ise bütün menunun sahibidir. sen neyi seçersen sec, kazanacak olan sistemdir.

climax

Yazar
Dünyanın sadece %13 ü demokrasi ile yönetiliyor. Onlar da daha bir nesildir. Öncesinde korsan olan adamlar.

Yani demokrasi yalan. Cahil adam fizik profesörünü başkan seçmez. Cahil seçer. Bu her zaman hayırlı olmuyor. Her toplum hakettiği şekilde yönetilir.

climax

Yazar
Şu da bir gerçek. Biz vandal vahşi ve kılıçla işini halleden dikta torunlariyiz. Hayatta bunlar sağ kalır. Muzisyenmis matematikciymis astronommus bunların nesli devam etmez.

Ha bana sorarsan ben demokrasiye inanmam. Bana göre idal olan teknokrasidir.

Edit : şimdi beni "sen çoğulcu demokrasiyi eleştiriyorsun ama demokrasi bu demek değil. Demokrasi hebele hübelenin de hakkını kollayan...." falan diye eleştirenler olursa onlara küfür ederim. Yok öyle bişey.

Son düzenleme:

ZiFiR

Platin Üye
Bulunur; yasaları ve hükümcülüğü ortadan kaldır bak sen dengeye!örn:ekosistem

ismail89

Bronz Üye
Demokrasi kitleler ile birlikte gelişir. İngiltere bir krallık, ama orada da seçimler oluyor. Demokrasi her yere işlemiş. Her yerde farklı uygulanıyor. En başarılı olan bir şekilde en başa geliyor. Zaten kendisini mücadele ile kanıtlayamayan bir lider de, yönetimde de başarısız kalır.

kamil0920

Yazar
Sadece prim yapmak için o kötü bu kötü şu kötü demek beyni sadece kötüye görmek ile odaklanmasına sebep olur böyle insanların iyi bir fikir üretme Side beklenemez

kamil0920

Yazar
Bir şeyin kötü olduğunu söylüyor ise en iyisini biliyor olmalısın

kamil0920

Yazar
Bilmiyorsan susacaksın yoksa Derler ki laf etti balkabağı al da koy tabağı

Coldman

Yazar
‘‘Ne günlere kaldık ey gazi hünkar, katır defterdar oldu, eşek mühürdar.’’

oy kullanımından başliyor adeletsizlik. merkeziyetsiz bir sistemle oylar kullanılmalı. oy calma/çaldirma gibi bir riskin ortadan kalkmasi gerek. daha sonrasından, halki düşünen yöneticiler, açlik siniri asgari ücret vs, tepeden tirnağa diyeyim kısa keseyim. halk için hizmet eden insanlar gelmedikçe biz daha cok ağlariz. .. adalet, sağlik, eğitim, temel konular bitik durumda benim gözümde. bunların acilen iyileştirilmesi gerek. tasarruf en başta olandan en sonda olana kadar yapilmali.. diyanete verilen para ile ar-ge ayrilan para arasında ucurum var. diyanet'e verilen paralara üzülüyorum. temel sorun kısaca. cok alakasız kel alaka gibi olsa da buu yorum temel sorunları içeriyor benim gözümden.

kamil0920

Yazar
‘‘Ne günlere kaldık ey gazi hünkar, katır defterdar oldu, eşek mühürdar.’’

oy kullanımından başliyor adeletsizlik. merkeziyetsiz bir sistemle oylar kullanılmalı. oy calma/çaldirma gibi bir riskin ortadan kalkmasi gerek. daha sonrasından, halki düşünen yöneticiler, açlik siniri asgari ücret vs, tepeden tirnağa diyeyim kısa keseyim. halk için hizmet eden insanlar gelmedikçe biz daha cok ağlariz. .. adalet, sağlik, eğitim, temel konular bitik durumda benim gözümde. bunların acilen iyileştirilmesi gerek. tasarruf en başta olandan en sonda olana kadar yapilmali.. diyanete verilen para ile ar-ge ayrilan para arasında ucurum var. diyanet'e verilen paralara üzülüyorum. temel sorun kısaca. cok alakasız kel alaka gibi olsa da buu yorum temel sorunları içeriyor benim gözümden.
Her şeyi anladım da şu diyanete ayrılan bütçeye neden laf ediyorsun onu anlamadım Uyuyor musunuz siz din ile deli işini birbirinden ayırmak kavramını öyle anlamışsınız ki Gözünüz öyle dönmüş merika'da veya diğer batı ülkelerinde meclislerinde İncil'e el basarak yemin ediyorlar Allah muhafaza Burada olsa neler demezsiniz ki değil mi Hani modernities ya Çok Batı Ülkesi meclisinde kutsal kitaplarında el basarak yemin edince modernlik Biz ülkemizde Alak yapımızı korumak ve din bilgilerini yobazlara vermemek için diyaneti güçlendirmek istediğimiz de kaka öyle mi Evet haklısın Ben de üzülüyorum hem de çok

Süreyya

Platin Üye
Demokrasi temelinde en uygun yönetim bicimi.Ilk cikislarinda belirli adamlar secebiliyordu antik yunan devrinde.Herkese acik degildi.Fakat her insan her "dogruyu" bilemez.Cünki o dönem yönetim icin en uygun olan secilirdi.
Menfaatlar oldugu müddetce her zaman bir kisim kendisini ezilmis hisedecektir.
Sahsen ben su anki demokrasi durumuna inanmayan biriyim.Demokrasinin sisteme entegre edildigi start butonu Dreyfuss Skandalindan sonra gelismistir.
Antisemit,klerikalist ve monarsist gücler buna karsi cikmis olsalar da,neodemokrasinin Avrupa da temeli atilmistir.
Ordunun demokrasilesemeyecegini Hannah Arendt suna baglamistir;Fransiz ordusu eski geleneklerine bagli olup hala monarsiye karsi bir vefa icindeydi.
Bircok darbe ve ic savas gecirdikten sonra, liberalistler demokrasiyi güclendirip,cumhuriyeti ilan ettiler.Liberalistler de genelde zengin kesimden.
Bir antisemit karsiti nedenden dogan yeni demokrasi anlayisi asirlar boyu sürmez süremez cünki menfaat var.Er ve ya gec,bu sistem totaliter bir sisteme kendini teslim edecektir.

Alavarez

Gümüş Üye
"Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir.
Demokrasi, bir eğitim işidir.
Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur.
Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.''

Platin Üye
sen muhtarı seç
muhtar belediye başkanını
belediye başkanı vekili
vekil başkanı

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 7)