sohbet odaları

Depresyon yaşayan annenin çocuğu şişmanlıyor

DuaL

Buncα lαftαn dαhα kolαyi vαя, susмαk.
Bronz Üye
Katılım
21 Ocak 2013
Mesajlar
2,173
Puanları
36
Yaş
31
Tepkime puanı
0
Araştırmalar gösteriyor ki, depresyonda olan annelerin çocukları şişmanlıyor. Dr. Ayça Kaya annenin yaşadığı depresyonunun çocuğu nasıl etkilediğini yazdı.Annesi sıkıntıda olan çocukların daha şişman olduğu artık birçok klinik araştırma ile kanıtlandı. Anne strese girdiğinde çocuğu ile ilgilenme süresi azalıyor. Annenin sadece kendi öz bakımına değil, eve ve hayata olan ilgisi de azaldığı için çocuk tek başına kalıyor.

Annenin depresyonu çocuğu nasıl etkiliyor?
Depresyon nedeniyle yeterince ilgi görmeyen çocukta, daha düzensiz beslenme saatleri, düzensiz beslenme içerikleri, düzensiz uyku saatleri, daha çok abur-cubur ve paketli ürünler tüketme alışkanlıkları, daha az hareket etme düzeyi ve televizyon ya da bilgisayar başında daha uzun süre geçirme gibi durumlar görülüyor.

Annenin aile için yemek yapmasından tutun da uyku ya da uykusuzluk süreleri bile çocuğu böyle direkt etkiliyor. Daha az ilgili, daha az yemek yapan, daha çok uyuyan ya da uykusuzluk çeken anneden en çok etkilenen, onun yanında hayatı bire bir yaşayan, onun penceresinden hayata bakan evlatları oluyor.

Depresyondaki anne ne yapmalı?
O nedenle günümüz annelerine sesleniyorum, bazen hepimiz mutsuz zaman dilimleri geçiriyoruz, sıkıntıya, strese, üzüntüye düştüğümüz günler oluyor. Her ne yaşarsak yaşayalım bunu çocuğumuza mümkün olduğu kadar yansıtmayalım. Bir dostumuzla, eşimizle ya da tabii ki gidebiliyorsak bir psikiatriste giderek içimizi dökmek hepimizin en temel ihtiyaçlarından oldu artık günümüzde.

Yaşadığınız sıkıntıyı çocuklarınıza hissettirmemek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri onların kahkahalarla güldükleri, mutlu oldukları zamanları gözünüzün önüne getirmek Onların mutluluğu bir süreliğine de olsa sizi rahatlatır ve kendi mutsuzluğunuzu en azından onlara yansıtmanızı engeller.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst