sohbet odaları

Devletin köprüsü geçen olmasa da bedava!

Sanem

Yönetici
Yönetici
Devletin köprüsü geçen olmasa da bedava!

Karayolları'na bağlı köprü ve otoyollar bu bayramda da ücretsiz. 81 ildeki sokağa çıkma yasakları yüzünden resmi görevi olmayan vatandaş için köprünün ücretsiz olup olmaması bir anlam ifade etmiyor. Yap-işlet-devret modeli ile çalışan köprü ve otoyollar ise sokağa çıkma yasağında kimse geçmeyecek olmasına rağmen ücretli. En azından bayramlarda oluşan yoğunluktan dolayı Hazine üzerindeki yükü bir nebze de olsun azalan projelerin ücretleri bayramda da millet tarafından tam olarak ödenmeye devam edecek.
81 ilde sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz olacak. 23 Mayıs tarihinden 27 Mayıs saat 07:00’a kadar devletin işlettiği köprü ve otoyollar bedava. Köprü ve otoyolların ücretsiz olması vatandaş tarafından değerlendirilemezken Karayolları'nın sorumluluğu dışında olan yap-işlet-devret projelerinde görevleri dolayısıyla sokağa çıkmak durumunda olan araçlar için de bir indirim açıklamadı.

Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün günlük geçiş garantisi ücretleri sokağa çıkma yasağında üzerinden hemen hemen kimse geçmeyecek olmasına rağmen ödenecek.

8.3 MİLYAR TL AYRILDI

Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’na göre, Ulaştırma Bakanlığı’nın Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinde şirketlere verilen garantiler için 8.3 milyar lira ödenek ayrılmıştı. Bu tutara köprü, tünel ve otoyolların yanında çok sayıda havalimanı ve tren garı ödemeleri de bulunuyor.

2019'DA ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE 3 MİLYAR TL HARCANDI

2019 yılında sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne devlet tarafından 3 milyar TL'lik geçiş garantisi ücreti ödenmişti.

ARAÇ YOĞUNLUĞU ARTIYORDU

Normal koşullarda bayramda bu projelerden geçen araç yoğunluğu artıyordu. Özellikle körfez geçişi için vatandaş Osmangazi Köprüsü'nde yoğunluk oluşturuyordu fakat bu bayram sokağa çıkma yasağı ve il giriş çıkışlarının kapalı olmasından ötürü bu köprüde hareket olmayacak. Bu da köprünün Hazine üzerindeki yükünü artırıyor.

Avrasya Tüneli’nin ücreti dolara endeksli.

Son 3 yılda Avrasya Tüneli'nde araç garanti geçiş ücreti olarak 470 milyon TL ödendi. 2020 yılında bu ödemenin en az 400 milyon lira olması bekleniyor.

Sözcü

Run

Özel Üye
İnsanlarla dalga geçiyorlar 81 ilde sokağa çıkma yasağı veriyorlar sonrasında da köprü ve tüneller bedava diye haber yapıyorlar.
Milletin kanını emip donunu aldılar kıçından ama hala bunları alkışlayarak çanak tutan kişiler var.

No Pasaran

Özel Üye
Reis hizmette sınır tanımıyor gerçekten. Karneyle ekmek aldığımız günlerden bugünlere..

Bir de bunu bazı haber bültenleri son dakika diye kırmızı şerit çekerek paylaşmış. Hahaha. Hadi yine iyisiniz köftehorlar... Reis hepimizi düşünüyor :d

Sirius

Bronz Üye
YASAKTAN MUAF OLANLAR

Genelge kapsamındaki açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar, 23 Nisan 2020 Perşembe günü ile sınırlı olmak üzere TBMM çalışanları, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (Özel güvenlik görevlileri dahil), Acil Çağrı Merkezleri, AFAD, Kızılay ve Vefa Sosyal Destek Birimlerinde görev alanlar, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi 'Özel Gereksinimi' olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri, demir-çelik, cam, ferrokrom vb. sektörlerde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerinde görevli olanlar yasaktan muaf olacak.
Yine bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları, bozulma riski bulunan bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, işlenmesi, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, sokak hayvanlarını besleyecek kişiler ile ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkacaklar, veteriner hekimler, ekmek dağıtımı ile marketler ve bakkalların evlere servis hizmetinde görevli olanlar, zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil), yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar, iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle iş yerlerinden ayrılmaları riskli olan çalışanlar (iş yeri hekimi vb.), servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları, tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli olan ekim-dikim, sulama-ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında bölgesel özelliklere göre İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilenler, belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel, sokağa çıkma kısıtlaması/yasaklamasının olduğu 23 Nisan 2020 Perşembe ve 24 Nisan 2020 Cuma günleri 06.00-09.00 saatleri arasında marketler ve bakkallar ile 26 Nisan 2020 Pazar günü saat 18.00'dan sonra geçerli olmak üzere tedarik zincirinin aksamaması amacıyla; marketler ve sebze-meyve hallerine mal, malzeme ve ürünlerin nakli, depolanması, mal kabulü ve satışa hazırlanması aşamasında görevli olanlar yasaktan muaf olacak.

Belki hala köprüyü kullanacak olanlar vardır ?

Bahtiyar

Bronz Üye
Ak-troller show. Yemin ediyorum "Güldür Güldür Naime" bu kadar güldürmüyor bizi.:D Savunan var mı harbiden bu olayı? Hayde yiyorsa Çarşamba itibariyle de ücretsiz olsun giriş. Yer miii be ANADOLU ÇOCUĞU?:D

Yabani

Gümüş Üye
Türkiye tımırhane olmuş

Sirius

Bronz Üye
Her bayram ücretsiz yapılıyordu bu bayram da ücretsiz yapıldı. Ve halen çalışan kesim var onun için yaptık denilecek. Ama saldırabilmek için her türlü haberi kendinize malzeme ediniyorsunuz. Üstüne de ak trol diye etiket yapıştır bir kaç kişiyide yandaş edin tamam. Önce söylediğiniz şeyin bir karşılığı olsunda saldırın.
Cem yılmaz show edasıyla izliyoruz bizde

Bahtiyar

Bronz Üye
Her bayram ücretsiz yapılıyordu bu bayram da ücretsiz yapıldı. Ve halen çalışan kesim var onun için yaptık denilecek. Ama saldırabilmek için her türlü haberi kendinize malzeme ediniyorsunuz. Üstüne de ak trol diye etiket yapıştır bir kaç kişiyide yandaş edin tamam. Önce söylediğiniz şeyin bir karşılığı olsunda saldırın.
Cem yılmaz show edasıyla izliyoruz bizde
Gözlüklerinizi çıkarıp sağı solu gördüğünüz zaman haber verin, belki tartışabiliriz. Ama şu an pek mümkün değil, göremiyorsunuz efendim. Ak-troll sözünü beğenmediyseniz türetebiliriz.:DDDD Ben işin ucunda para olunca Ak-baba, işin ucunda gırgır olunca Ak-troll diyorum. Neyse, çok güldüm. Allah razı olsun sizden.:D

Run

Özel Üye
Cem Yılmaz AKP'li değil bilgin olsun. Atalay Demirci edasıyla izliyor olman gerekmiyor mu?
Arkadaşlar Sirius hanıma kim trol dedi? Üzerine alınmış, kadın haklı olarak bayramda yasak da olsa birleri köprüden geçiyor demiş. Bence haklı, bundan haberimiz yoktu bizim :) bilgilendirme için teşekkürler..

Ezan susmaz, bayrak inmez arkadaşlar.

Sirius

Bronz Üye
Gözlüklerinizi çıkarıp sağı solu gördüğünüz zaman haber verin, belki tartışabiliriz. Ama şu an pek mümkün değil, göremiyorsunuz efendim. Ak-troll sözünü beğenmediyseniz türetebiliriz.:DDDD Ben işin ucunda para olunca Ak-baba, işin ucunda gırgır olunca Ak-troll diyorum. Neyse, çok güldüm. Allah razı olsun sizden.:D
Varya şurda devletin köprüsünün normalde paralı olmasıyla , fiyatların aşırı yüksek olması ile laf edilmiş olunsa anlarım. Ama sizinki yemeğe tereyağ koymak yerine margarin koymak.Sonuçta ikiside kızarıyor değilmi. Birileri bi şekil yiyor.

Sirius

Bronz Üye
Ne olmuş ben de Akp li değilim ? Doğruya doğru eğriye eğri deniyor bizde.? Doğruya eğri diyenlerden değiliz Allah a şükür.
Ve ezan susmaz , bayrak inmez Elhamdülillah

Bahtiyar

Bronz Üye
Varya şurda devletin köprüsünün normalde paralı olmasıyla , fiyatların aşırı yüksek olması ile laf edilmiş olunsa anlarım. Ama sizinki yemeğe tereyağ koymak yerine margarin koymak.Sonuçta ikiside kızarıyor değilmi. Birileri bi şekil yiyor.
Siz ne kullanıyorsunuz acaba? Bir tarif alabilir miyiz? Kuyuk yağı, kuzu eti vs olmasın sadece. Tşkkkkk.((:

Run

Özel Üye
Ne olmuş ben de Akp li değilim ? Doğruya doğru eğriye eğri deniyor bizde.? Doğruya eğri diyenlerden değiliz Allah a şükür.
Ve ezan susmaz , bayrak inmez Elhamdülillah
E ben de öyle diyorum ezan susmaz, bayrak inmez :) istediğin partiden ol bu beni ilgilendirmez. Biraz önce şu "Allah çocuklarımın ömründen alsın size versin diyen" akp kadın kolları başkanı konusunu okuyup yorum yapmadın. Bir kaç söz de oraya yazmış olsan bir "kadın" olarak, belki anne veya anne adayı olarak samimi gelirdin. Sen bizim şu kahvede ki sohbet eden AKP'ye oy vermiyorum deyip her seçimde koşarak oy atan kişilerden birisi olma ihtimalin yüksek (niyet okuyucu ben) arkadaşım.

Manowar

Yönetici
Moderator
Ekmek almaya diye çıkıp bi köprü yapıp geleyim.

Sirius

Bronz Üye
E ben de öyle diyorum ezan susmaz, bayrak inmez :) istediğin partiden ol bu beni ilgilendirmez. Biraz önce şu "Allah çocuklarımın ömründen alsın size versin diyen" akp kadın kolları başkanı konusunu okuyup yorum yapmadın. Bir kaç söz de oraya yazmış olsan bir "kadın" olarak, belki anne veya anne adayı olarak samimi gelirdin. Sen bizim şu kahvede ki sohbet eden AKP'ye oy vermiyorum deyip her seçimde koşarak oy atan kişilerden birisi olma ihtimalin yüksek (niyet okuyucu ben) arkadaşım.
Evet o konuyu da okudum ve yapılan yorumları uygun gördüm

Run

Özel Üye
Evet o konuyu da okudum ve yapılan yorumları uygun gördüm
Yorumunu merak ettim, keşke okuma şansım olsaydı. Bu tür söylemlere kadınların yorumları daha değerli. Eğer herhangi bir şeyi savunurken iyi yada kötü yanlarını da görmek gerekiyor. Ben AKP'li değilim demişsin, olabilirsin bu sorun değil ki, herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil. Hepimiz kendi doğruları doğrultusunda bir şeyler söylüyor.
İnsanların köprü yasağını eleştiri yapmasının sebebi çok pahalı birincisi, ikincisi geçiş garantili, üçüncüsü hiç geçmeyen kişilerden vergi alınıyor, dördüncüsü sokağa çıkma yasağı varken bunu son dakika ve kırmızı ile vermek insanların aklı ile dalga geçmek. Önemli bir haber değeri taşıması için indirim veya normal günlerde bedava olması gerekir. Her dakika çok büyük zararlar veriyor bu geçiş garantili köprü ve tüneller, çünkü kimse o kadar zengin değil bu ülkede.

Sirius

Bronz Üye
Yorumunu merak ettim, keşke okuma şansım olsaydı. Bu tür söylemlere kadınların yorumları daha değerli. Eğer herhangi bir şeyi savunurken iyi yada kötü yanlarını da görmek gerekiyor. Ben AKP'li değilim demişsin, olabilirsin bu sorun değil ki, herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil. Hepimiz kendi doğruları doğrultusunda bir şeyler söylüyor.
İnsanların köprü yasağını eleştiri yapmasının sebebi çok pahalı birincisi, ikincisi geçiş garantili, üçüncüsü hiç geçmeyen kişilerden vergi alınıyor, dördüncüsü sokağa çıkma yasağı varken bunu son dakika ve kırmızı ile vermek insanların aklı ile dalga geçmek. Önemli bir haber değeri taşıması için indirim veya normal günlerde bedava olması gerekir. Her dakika çok büyük zararlar veriyor bu geçiş garantili köprü ve tüneller, çünkü kimse o kadar zengin değil bu ülkede.
Cem yılmaz Akp li değil Atalay demirci demen gerekiyordu yazıldı. Akp li olup taraflı yorum yaptığım düşünüldüğü için belirttim. Yoksa olurum olmam kimseye ne. Ben mizahın kuvvetini yarıştırmıştım tuttukları partiyi değil. Bak sonradan kurduğun kelimelerin bir anlamı var. Ama medyanın hatta ‘yandaş’ medyanın bunu kırmızı bültenle haber yapmasından da doğalı yok. Çünkü habercilik tarafsız değil.
Diğer konuyla ilgili de kadının videosunu izlemedim konuyu genelgeçer okudum.

Heisenberg

Gümüş Üye
adam ne güzel köprüleri yolları bedava yaptı ama hala size yaranamıyor nankörlük etmeyin sevinin :p

Run

Özel Üye
Tamam mizahşör Sirius hanım, seni daha dikkatli gözlerle izleyeceğim. Foruma girmiyor olduğun dönemde herkes "Sirius" dan bahsediyordu :) millet haklıymış. Bir ara bana da gelip sordular tanıyor musun? Nasıl ulaşırız diye. Daha önce tanımıyor olmanın hüznü var şuan üzerimde, neyse yine romantik serseri moduna girmeyeyim.
Diğer konuda video izle lütfen, sonra bu tür konulara ses çıkarmayan kişileri duyar kasar modda başka konularda görünce buz gibi oluyorum.
Bizi bölemeyecekler Sirius.. :)

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 1, Misafir: 5)