sohbet odaları

Dikkat! Bebeğinizin gözleri iriyse...

Tarçın

Bronz Üye
Katılım
19 Mart 2016
Mesajlar
3,898
Puanları
48
Tepkime puanı
48


Güzellikle bağdaştırılan iri gözler, glokom yani halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen hastalığın belirtisi olabilir. Her 10 bin bebekten birinde görülen glokom hastalığı açısından ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor...

Her 10 bin bebekten biri doğuştan glokom hastası olarak doğarken, bunların yüzde 90’ı bebek 1 yaşına gelene kadar ortaya çıkıyor. Glokom ortaya çıktığında, tanısı konulana kadar geçen sürede oluşan hasarı geri döndürmek mümkün değil.

Çocuklar neden iri gözlü oluyor?
Kaliteli bir görme temini ve göz içi yapıların beslenmesi için, anne karnında son 2-3 ayda gözün içerisinde su yapımı başlıyor. Gözün kanal sisteminde de yavaş yavaş delikçikler açılıyor ve sıvı yavaş yavaş bu delikçiklerden dışarıya çıkmaya başlıyor. Doğuştan glokomda ise o delikçiklerin gelişiminde problem olduğundan sıvı dışarıya çıkamıyor. Bu nedenle de gözün içerisinde basınç yükseliyor ve görme sinirlerinde tahribat meydana gelebiliyor.

Bebeklerin gözleri yetişkinlerden farklı olarak elastik olduğu için, içeride basınç yükseldiği zaman ilk 3 yaşına kadar göz küresi büyümeye başlıyor. O nedenle bu çocuklar genelde iri gözlü oluyor. Aileler bebeğinin ya da çocuğunun gözlerinin iri olduğunu fark ettiklerinde mutlaka göz hekimine başvurmalıdır.

Güneşli havada gözlerini açamaz
İri gözün yanı sıra bebeklerde glokomun en önemli belirtilerinden biri de, ışıklı ve güneşli havada gözlerini açamamaları. Ancak pek çok anne baba bu belirtilerin de bir hastalığın habercisi olabildiğinden habersiz. Çocuklarda böyle bir şikayet gözlemlenmesi durumunda ebeveynler bir hekime başvurmalı. Ailelerin en fazla dikkatini çekebilecek bulgular arasında, gözlerin sulanıp akması, gözün saydam tabakalarının grileşip matlaşması yer alıyor.

Glokom her yaşta ortaya çıkabilir
Glokom sinsice ilerlediğinden kişinin görme yeteneğindeki kaybı çok yavaş oluşuyor. Bu nedenle en son aşamaya geldiğinde anlaşılabiliyor. Glokom her yaşta ortaya çıkabiliyor. Ailesinde glokom olanlarda risk 6 kat artıyor. Çocukluk çağında oluşan glokomda genellikle cerrahi tedavi uygulanırken, göz kanalında delikçik açılıp sıvının dışarıya akmasıyla tansiyon normale dönüyor ancak buna karşın bazen ikinci ve üçüncü ameliyatlar da gerekebiliyor.

Glokom tedavisi
Glokom hastalarının hayat boyu belirli aralıklarla hekime muayene olmaları gerekiyor. Muayene sıklığı başlangıç glokomda 6 ayda bir iken, ilerlemiş olgularda bu süre 2 aya kadar inebiliyor. Yetişkinlerde; ilk basamakta ilaç tedavisi uygulanıyor. Damlanın yeterli olmadığı, damlaya rağmen görme siniri hasarının ilerlediği olgularda ise lazer ve ameliyat seçenekleri uygulanıyor.
 

Kitap

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Nisan 2016
Mesajlar
646
Puanları
16
Yaş
25
Tepkime puanı
1
Bizi daha iyi görebilmek içindir belki :p
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst