sohbet odaları

Dinlerde Önemli Günler ve Geceler

aRMiNa

Elmas Üye
Katılım
10 Nisan 2011
Mesajlar
43,151
Puanları
38
Yaş
39
Tepkime puanı
9

Dinlerde Önemli Günler ve Geceler

Kutsal gün, gece ve bayramlar; peygamberlerin, din kurucularının veya dince kutsal sayılan kişilerin hayatlarının önemli anları ile ilgilidir.

Dinlerde bu kimselerin doğumları, ölümleri ve yaşamlarındaki önemli dönüm noktalarını oluşturan olaylar kutsallaştırılmıştır.

Her yıl, bu olayların yıldönümlerinde, özel ibadet ve dini törenlerle kutlanmakta, inananlar ettikleri dua, yakarış ve ibadetlerle bu kutsal günlerde kendilerini tanrıya daha yakın hissetmektedirler.

İslam’da kutsal gün ve geceler özellikle Üç Aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları içerisinde yer alır.

Bu geceler: Regaib, Miraç, Beraat, Mevlit ve Kadir Geceleridir. Cuma günü de önemli günlerdendir.

* Regaib Gecesi: Regaip kelimesi rağbet edilen, rağbetle istenilen, çok istenilen şeyler anlamına gelmektedir.

Bu gece Allah’ın rahmetinin mümin kullarına bol bol ihsan edildiği, günahların bağışlandığı bir gecedir.

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanır.

* Miraç Gecesi: Hz. Peygamber’in miraca çıkışının anısına kutlanan bir gecedir.

Recep ayının 27. gecesi Miraç Kandilidir.

* Berat Gecesi: Günahlardan kurtuluş, tövbe ve bağışlanma gecesidir. fiaban ayının 15. gecesi Berat Kandili olarak kutlanır.

* Kadir Gecesi: Ramazan ayının son on günü içerisinde gizli olan ancak Ramazan ayının 27. günü olma ihtimali yüksek görülen bir gecedir.

Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı olarak kabul edilir.

Kur’an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamış ve bu gecede tamamlanmıştır.

* Mevlit Kandili: Hz. Peygamberin doğumu anısına kutlanan kandildir. Mevlit Kandili Rebiulevvel ayının 12. günüdür. Hz. Muhammed’in doğumu Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde ülkemizde de kutlanmaktadır.

Yahudilerin peygamberlerinin hayatlarına ait önemli gün veya geceleri yoktur. Tövbe ve bağışlanma günü olarak kabul edilen iki önemli günleri vardır: Bunlar, Roş- Haşana ve Yom Kipur günleridir.

Roş-Haşana (Yılbaşı), evrenin ve insanın kaderinin belirlenişini temsil eder. Yahudi takvimine göre, eylül-ekim aylarına denk gelen bir zamanda iki gün olarak kutlanan Roş-Haşana günlerinde Yahudiler, tövbe ve ibadet ederek tanrıdan bağışlanmalarını talep ederler.

Roş –Haşana’nın birinci gününden başlayıp, on gün boyunca edilen tövbenin sonundaki kefaret günü ise Yom Kipur’dur.

Yahudiler, insanın Roş Haşana’da kader taşarımının yapıldığına, Yom Kipur’da ise bir yıllık kaderin son şeklini almasından dolayı mühürlendiğine inanırlar.

Yom Kipur’da Yahudiler, hiçbir iş yapmazlar, günlerini tamamen tövbe ve ibadet ile geçirirler.

Hıristiyanlıkta, Hz. İsa’nın hayatının dönüm noktaları kutsal gün ve geceler olarak kutlanır.

Ayrıca, Hz. Meryem ve Azizlerle ilgili kutsal gün ve geceler de vardır. Budizmde, Buda’nın doğumu, aydınlanması ve Nirvana’ya ulaşması ile ilgili kutsal gün ve geceleri vardır.

Budistler bu günde Buda’ya dua edip, onun heykellerine çeşitli hediyeler sunarlar. Dinlerde Bayramlar İnsanlar, bayram günlerinde kendilerini başka zamanlardan daha fazla dinlerine ait hissederler.

Bayramlarda dinlerine olan ilgi ve bağlılıkları artar.

Bayramlar, tanrının inananlarına bir armağanı olarak değerlendirilmektedir. Dini bayramlar, sevinç ve mutluluğun paylaşıldığı günlerdir.

İslam dininde, Ramazan ve Kurban bayramı olmak üzere iki adet bayram kutlanır. Ramazan Bayramı; Ramazan ayının bitiminde fievval ayının ilk üç gününü kapsayan bir bayramdır.

Ramazan ayı içinde verilen Fıtır Sadakası sebebiyle Fıtır Bayramı da denir. Ramazan Bayramı birinci gün kılınan bayram namazı ile başlar. Bayram günlerinde kabirler, dostlar, akraba ve komşular ziyaret edilir.

Kurban Bayramı ise, Zilhicce ayının onuncu. günü bayramın ilk günüdür ve dört gün sürer. Kurban bayramı bayram namazının kılınışıyla başlar.

Kurban bayramında dinen zengin kabul edilen kimselerin kesmekle yükümlü oldukları, Kurban ibadeti yerine getirilir. Kurban olarak, deve ve sığır, koyun ve keçi cinsinden hayvanlar kurban edilebilir.

Bu hayvanların etlerinden bir kısmı, fakirlere ve komşulara dağıtılır.

Bayram günlerinde küsler barışır, ihtiyaç sahipleri çeşitli yardımlarla hatırlanır, yaşlılar ziyaret edilir, uzakta olanların ise, telefonla hatırları sorulur.

Bayramlar, İslâmî kardeşliğin perçinlendiği neşe, sevinç ve mutluluk günleridir.

Akraba, eş ve dostlar karşılıklı ziyaret edilir.

Bayramlar, ikram günleridir. Bilhassa çocukların sevindirildiği günlerdir. Küs ve dargınların barışma günüdür. Maddi ve manevi sosyal dayanışmanın en güzel örnekleri bayramlarda yaşanır.

Yahudilikte Bayram ​

Tevrat’ta üç tane bayramdan bahsedilmektedir.

Bu bayramlar: Fısh (Pesah), Sukkot ve fiavuot bayramlarıdır.

* Fısh Bayramı: Yahudilerin Mısır’dan çıkışları anısına kutlanır. Mart ve Nisan ayları arasında sekiz gün sürer.

Dünyadaki çeşitli Yahudi cemaatleri Pesah’ı kendi geleneklerine göre kutlar.Bu bayramda Yahudiler mayalı yiyecek yemezler.

* Şavuot (Haftalar) Bayramı: Tevrat’ın Yahudilere verilişi, son hasat ve Bet- Amikdaş’a götürülecek ilk meyvenin olgunlaşması anısına Haziran-Temmuz (Tamuz) aylarında kutlanır. Yedi haftayı kapsar.

Sinegoglar çiçek ve dallarla süslenir. Geceleri Tora okunarak geçirilir. Meyve ve sütlü yiyecekler yenir.

Ağlama Duvarı (Kotel) ziyaret edilir.

* Sukkot Bayramı: Mı sı r’dan çıkıştan sonra kırk yıl çölde dolaşmaları anısına kutlanır. Sekiz gün sürer.

Bu bayram sırasında Yahudiler evlerinin bahçesine bir çadır (Suka) kurarlar. Bu çadırda davetlilerle geleneksel oyunlarını oynayarak eğlenirler.

Dört bitkiden oluşan bir demetle yapılan özel bir tören düzenlenir. Aynı zamanda bu bayramlar Yahudilerin hac zamanlarıdır. Bu bayramlar dışında Yahudilerin başka bayramları da vardır.

Hıristiyanlıkta Bayram ​

Hıristiyanlıkta Noel ve Paskalya isimlerinde iki tane önemli bayram vardır. Hı ristiyanlıktaki bayramlar, Hz. İsa’nın doğumu, ölümü, dirilmesi ve göğe yükselmesi ile ilgilidir.

Noel: Hz. İsa’nın dünyaya gelişi anısına kutlanan bir bayramdır. Noel’in zamanı hakkında mezhepler arasında ihtilaf vardır. Katolik ve Protestanlar Noel’i 25 Aralık, Ortodokslar ise 6 Ocak tarihinde başlatırlar.

Paskalya ise; Hz. İsa’nın öldükten sonra dirilişi anısına kutlanan bir bayramdır. Zamanı değişken olduğu için Kilise tarafından her yıl yeniden belirlenir.

Hinduizm’de pek çok bayram bulunmaktadır.

Budizm’de ise Budistlerin çoğunun benimsediği bayram Vesak bayramıdır. Mayıs ayının dolunay gününde kutlanır. ​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst