sohbet odaları

DirectX nedir?

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
9,020
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,886
DirectX nedir?Windows bilgisayarınızın çoklu ortam özelliklerini artıran DirectX 8.0'ı destekler. DirectX görüntü ve ses kartlarınızın yeteneklerine erişim olanağı vererek programların gerçekçi üç boyutlu (3B) grafikler ve derinlikli müzik ve ses efektleri oluşturmasına olanak sağlar. DirectX Windows programlarına donanımla hızlandırılmış yüksek performanslı çoklu ortam desteği sunan bir dizi alt düzey Uygulama Programlama Arabirimi'nden (API) oluşur.

DirectX programın bilgisayarınızın donanım yeteneklerini kolayca belirlemesine olanak verir ardından da karşılık düşen program parametrelerini ayarlar. Bu çoklu ortam uygulamalarının DirectX uyumlu donanıma ve sürücülere sahip olan Windows tabanlı herhangi bir bilgisayarda çalışmasını sağlar ve çoklu ortam programlarının yüksek performanslı donanımdan sonuna kadar yararlanmasını güvence altına alır.

DirectX 3B grafik hızlandırıcı yongaları ve ses kartları gibi yüksek performanslı donanımın gelişmiş özelliklerine erişim sağlayan bir API kümesi içerir. Bu API'ler iki boyutlu (2B) grafik hızlandırma dahil alt düzey işlevleri denetler oyun çubukları klavyeler ve fareler gibi giriş aygıtlarını destekler ve ses karıştırma işlemini ve ses çıkışını denetler. Alt düzeyli işlevler DirectX'i oluşturan şu bileşenler tarafından desteklenir:

Microsoft DirectDraw

Microsoft DirectDraw API bilgisayarın video bağdaştırıcısının hızlandırılmış donanım özelliklerine çok hızlı erişimini destekler. Tüm görüntü bağdaştırıcılar üzerindeki grafikleri görüntülemenin standart yöntemlerini ve hızlandırılmış sürücülerin kullanılması sırasında daha hızlı daha doğrudan bir erişimi destekler. DirectDraw belirli görüntüleme aygıtlarına bunların yetenekleri hakkında kullanıcıdan ek bilgi alma gereği kalmadan oyunlar ve 2B grafik paketleri gibi programlar için aygıttan bağımsız bir yol ve dijital görüntü codec bileşenleri gibi Windows sistem bileşenleri sağlar.

Microsoft Direct3D

Microsoft Direct3D API (Direct3D) yeni görüntü kartlarının çoğunda yerleşik olan 3B oluşturma işlevlerine bir arabirim sağlar. Direct3D hızlandırıcı donanımı ile verimli ve güçlü bir iletişim sağlamak için yazılım programlarına aygıttan bağımsız bir yol sağlayan alt düzey bir 3B API'dir. Direct3D özel CPU yönerge kümeleri için destek içerdiğinden görece yeni bilgisayarlarda daha büyük hızlanma sağlar.

Microsoft DirectSound

Microsoft DirectSound API programlar ile ses bağdaştırıcısının ses karıştırma ses çalma ve ses yakalama yetenekleri arasında bir bağlantı sağlar. DirectSound çoklu ortam yazılım programlarına düşük gecikme süreli karıştırma donanım hızlandırması ve ses aygıtına erişim sağlar. Bu özelliği var olan aygıt sürücüleri ile uyumu sürdürerek sağlar.

Microsoft DirectMusic

Microsoft DirectMusic API DirectX'in etkileşimli ses bileşenidir. DirectMusic dijital ses örneklerini yakalayan ve çalan DirectSound API'sinden farklı olarak hem dijital sesle hem de ses kartınız veya kendi yerleşik yazılım birleştiricisi aracılığıyla dijital sese dönüştürülen ileti tabanlı müzik verileri ile çalışır. DirectMusic API MIDI (Müzik Aleti Dijital Arabirimi) biçimine giriş desteği sağlar ve hem sıkıştırılmış hem de sıkıştırılmamış dijital ses biçimlerini destekler. DirectMusic yazılım geliştiricilerinederinlikli yazılım ortamındaki çeşitli değişikliklere (şüphesiz bunların başında kullanıcı girdileri gelir) yanıt veren dinamik parçalar oluşturma olanağı sunar.

Microsoft DirectInput

Microsoft DirectInput API oyunlar için gelişmiş giriş sağlar ve gerek oyun çubuklarından gerekse fare klavye ve güç yansımalı oyun denetleyicileri gibi başka ilgili aygıtlardan gelen girdileri işler.

Microsoft DirectPlay

Microsoft DirectPlay API modem Internet veya Yerel Ağ üzerinden oyun bağlantılarını destekler. DirectPlay iletişim hizmetlerine erişimi basitleştirir ve iletişim kuralından bağımsız olarak oyunların birbirleriyle iletişim kurmalarına veya çevrimiçi hizmete bir yol sağlar. DirectPlay çok oyunculu oyunların başlatılmasını kolaylaştıran lobi hizmetleri sunar ve önemli oyun verilerinin ağda kaybolmamasını güvence altına almak için güvenilir iletişim kurallarını destekler. DirectPlay 8.0'deki yeni özellikler çok oyunculu takım oyunlarının oynanabilirliğini önemli ölçüde artıracak olan ağ üzerinden sesli iletişim desteğidir; böylece oyunu oynayan öteki kişilerle konuşma olanağı sağlayarak sosyal oyunlara yeni bir boyut getirmiştir.

Microsoft DirectShow

Microsoft DirectShow API bilgisayarınızda ve Internet sunucularında yer alan çoklu ortam dosyaları için yüksek kalitede yakalama ve oynatma olanağı sağlar. DirectShow ASF (Advanced Streaming Format) AVI (Audio-Video Interleaved) DV (Digital Video) MPEG (Motion Picture Experts Group) MP3 (MPEG Audio Layer-3) Windows WMA/WMV (Media Audio/Video) ve WAV dosyaları dahil olmak üzere çok çeşitli ses ve video biçimlerini destekler. DirectShow video yakalama DVD oynatmavideo düzenlemeye ve karıştırmaya donanımla hızlandırılmış video kod çözmeye ve analog ve dijital televizyon sinyallerinin alınmasına olanak sağlar.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst