sohbet odaları

Doğu’dan Batı’ya geçiş: Yıldız Saat Kulesi

Sade

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
26 Ekim 2017
Mesajlar
10,171
Puanları
93
Konum
İzmir..
Tepkime puanı
3,439


Beşiktaş’ta Yıldız Sarayı kompleksinde yer alan Yıldız Saat Kulesi, saat kulelerine düşkünlüğü ile bilinen 2. Abdülhamit tarafından 1889-1890’da mimar Sarkis Balyan’a yaptırıldı. Hamidiye Camisi’nin bahçesinde bulunduğu için Hamidiye Saat Kulesi olarak da bilinen kule, Osmanlı ve Neo-Gotik tarzda,

Köşeleri kırık dört cepheli, sekizgen olarak tasarlandı. Bu tasarımıyla Yıldız Saat Kulesi kutsal bir doğu mekânı olan Hamidiye Camisi’nin yanı başında, Batı’ya selam gönderiyordu.

İnce boynunu göğe uzatmış

20 metre yüksekliğindeki üç katlı kule, göğe doğru uzanırken aşağıdan yukarıya doğru incelen bir formdaydı. Kulenin ilk katında dört adet yazıt, ikinci katında bir termometre ve barometre, yonca yaprağı kemerli pencerelerle süslü en üst katında ise saat odası bulunuyordu. Termometrede eski Türkçe olarak mütehavvil, rüzgâr ve yağmur gibi havanın durumu yazıyordu.

Şapkasında rüzgârgülü

Sivri ve dilimli bir kubbe ile örtülü kulenin örtü kısmında yine dilimli kemerli çatı pencereleri yer alıyordu. Dekoratif çatısı üzerinde bir pusula ve zirvesinde rüzgârgülünün taçlandırdığı kule 1993’te bir onarım geçirdi.

Suikast tanığı
Kule 21 Temmuz 1905’te 2. Abdülhamit’e karşı Ermeni Devrimci Federasyonu tarafından Hamidiye Camisi önünde düzenlenen bombalı suikast girişiminin tanıklarındandı.

Hatta padişahın suikasttan kurtulması üzerine Tevfik Fikret Bir Lahza-i Ta’ahhur (Bir Anlık Duraklama) şiirinde “Ey şanlı avcı, damını bihûde kurmadın. Attın fakat yazık ki, yazıklar ki, vurmadın” dizesiyle 2. Abdülhamit’in kurtulmasına serzenişte bulunacaktı.​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst