sohbet odaları

Doğum sonrası estetik ve spor

Jasmine

Sonra tanrı bir kadın yarattı, acılardan.
Bronz Üye
Katılım
6 Ekim 2014
Mesajlar
2,699
Puanları
36
Yaş
23
Tepkime puanı
0
Doğum sonrası estetik ve spor

Doğum yapan kadınların neredeyse hepsi, vücutlarında oluşan sarkmalardan ve yağ fazlalıklarından şikâyetçi. Bu durumdan estetik operasyonla kurtulmak isteyenlerin en merak ettikleri konu ise ameliyatın ne zaman yapılması gerektiğidir. Bizim önerimiz, bu tür operasyonların emzirme dönemi bittikten sonra yapılması. Ancak estetik operasyon hiçbir zaman tek başına ele alınmamalıdır. Uygulanan yöntemlerin en büyük destekçisi, uzmanların gözetim ve tavsiyesiyle yapılan egzersizlerdir.
Yeniden Hamile Kalınırsa Operasyon Boşa Gider

Hamilelik sırasında kadınlarda en sık ortaya çıkan sorunların başında memede sarkma, çatlak, küçülme veya büyüme ve dokuda gevşeme gelir. Bu sorunlar operasyonla giderilmeden önce hastaya sorulması gereken en önemli konu, bir daha hamileliği planlayıp planlamadığıdır. Çünkü yeni bir hamilelikle birlikte estetik operasyonla giderilen tüm sorunlar yeniden geri gelir ve dolayısıyla yapılan işlemler de boşa gider.
Doğumdan sonra zarar gören bölge sadece meme değildir, karın bölgesinde de benzer sıkıntılar ortaya çıkabilir. Karındaki başlıca sorunlar ise sarkma, yağ birikintileri ve gevşemedir.
Bu bölgedeki sarkma ve gevşeme sorununu önlemek amacıyla "abdominoplasti" olarak adlandırdığımız karın germe ameliyatını yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında sarkan ve bollaşan derinin fazlasını çıkarıyoruz. Karın içindeki dokuları toparlıyoruz. Eğer gerek görüyorsak, bu bölgedeki fazla yağları da uzaklaştırıyoruz. Özellikle de liposuction, biriken fazla yağların vücuttan uzaklaştırılmasında başarılı sonuçlar aldığımız bir işlem.
Türk Kadınlarına Klasik Liposuction

Hamilelik sonrası toparlayıcı estetik işlemlerde bazen ultrasonik lazer, klasik liposuction ve ultrason ile liposuction da yapabiliyoruz. Eğer estetik operasyon düşündüğümüz bölge büyükse, genel anestezi gerekebiliyor. Ama küçük bölgelerdeki yağ fazlalıklarını alacaksak, lokal anestezi yeterli olabiliyor. Hatırlatmak istediğim önemli bir nokta da ultrason ile uygulanan liposuction ve lazerle yapılan yağ uzaklaştırma işlemlerinin tek başına, büyük bölgesel fazlalıkların uzaklaştırılmasında etkili olmadığı. Türk kadınlarında fazla yağlar genellikle basen ve bel bölgesinde toplandığı için, klasik liposuction yapılması daha doğru.
Lazer Kullanılması Ciddi Sorunlara Yol Açabilir

Yağların uzaklaştırılması için UAL ( ultrasonik liposuction ) yöntemi uygulanabilir. Bu, sorunlu bölgedeki fazla yağların lazer yardımıyla yakılarak alınması işlemidir. Ancak bu bölgelerde lazer ya da ultrasonik liposuction yetersiz kalabilir. Ciddi bir birikintinin kaybı hedefleniyorsa, klasik liposuction daha doğrudur.
Lazer kullanılması, hastalarda bazı problemlere neden olabilir. Örneğin aylarca süren yağ erimeleri ortaya çıkabilir. Aynı şekilde lazerin ciltte yanıklara yol açması da söz konusu olabilir.
Eğer ciddi bir vücut şekillendirme yapmak istiyorsanız, yanında klasik liposuction'ı da katmak zorundasınız.
Her ne kadar yukarıda saydığımız bu estetik cerrahi yöntemleri vücudun yeniden toparlanıp şekillendirilmesinde önemli bir yere sahip olsa da, kadınlar hekimlerinin öngöreceği bir zaman diliminde uzmanlardan destek alıp hafif sporlar yaparak estetik operasyonların gücünü artırabilir.
Yüzmenin Faydası Çok

Annelere doğumdan sonraki üçüncü aydan itibaren hafif yürüyüşler yapmaları öneriliyor. Ayrıca evde yapılacak hafif türde egzersizler de bu sürece olumlu katkıda bulunuyor. Eğer yapılabiliyorsa, yüzme çok faydalı bir spor. Eklemlere yük bindirmediği için özellikle de doğum sonrası egzersizlerinin olmazsa olması olarak değerlendiriliyor. Yüzmenin dışında uzmanlar yoga, kas güçlendirme, esneme hareketlerinin de çok faydalı olduğunu belirtiyor. Bilimsel araştırmalar, bazı kadınların doğum sonrası depresyonunu daha şiddetli yaşadığını gösteriyor. İşte doğum sonrası zorlu dönemi geride bırakmanın en iyi yolunun da spordan geçtiğini bir kez daha vurgulamakta yarar var. Bu dönemi iyi geçirmek adına güçlendirme hareketleri yapılarak anneler bedenlerini daha dayanıklı hale getirebilir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst