sohbet odaları

Döngüler

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
7,973
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,730
Sınama Bir Programın Akışını Kontrol Için Kullanacağımız Birinci En önemli Unsur Ise Döngü De Ikinci En önemli Unsur Sayılır. Hatta Programcının Tembellik Katsayısına Göre Belki De Birinci En önemli Unsuru Bile Sayılabilir! çünkü Döngü (loop) Programa Bir Işi Biteviye Yaptırmaya Yarar. Tabiî Bu Iş Sonsuza Kadar Sürecek Olursa Buna Endless Loop (sonsuz Döngü) Denir; En Iyi Program Ve Windows Dondurma Yöntemidir! Vbscript’te Kullanabileceğimiz Döngü Yöntemleri şunlardır:

For..next Döngüsü

Programın Bir Işi Belirli Kere Yapmasını Istiyorsak Ona Yapacağı Işi Bir Sayaç Değişkeniyle Birlikte For Döngüsüyle Bildiririz:

For Sayaç = Başlangıç To Son Step Adım
Yapılacak Işler
Next

Burada “sayaç” Yerine Istediğiniz Bir Değişken Adını “başlangıç” Yerine Sayacın Başlamasını Istediğiniz Sayıyı “son” Yerine Sayacın Durmasını Istediğiniz Sayıyı Ve “adım” Yerine Sayacın Kaçar-kaçar Artmasını Istediğinizi Yazabilirsiniz. En Sondaki Next Deyimi Ise Döngünün Bir Sonraki Adıma Geçmesini Sağlar. Bu Adımda Sayaç Step Kelimesi Varsa Karşısındaki Değer Kadar Arttırılır Ve Yapılacak Işler Yeniden Yapılır.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst