sohbet odaları

Dosya Sİstemlerİ Ve Dİsk

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,999
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,878
NTFS dosya sistemi Windows 2000'le kullanılması önerilen dosya sistemidir. NTFS FAT'ın tüm temel yeteneklerine sahip olmanın yanı sıraFAT ve FAT32 sistemlerinde olmayan aşağıdaki özelliklere de sahiptir:
Daha iyi dosya güvenliği
Daha iyi disk sıkıştırma
2 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sabit disk desteği (NTFS'de üst sürücü boyutu FAT'a göre çok daha büyüktür ancak sürücü boyutu büyüdükçe FAT'ta olanın tersine performans düşmez.)
Çift önyükleme yapılandırması kullanıyorsanız (aynı bilgisayarda hem Windows 2000 hem de başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız) NTFS bölümlerindeki dosyalara bilgisayarınızdaki diğer işletim sisteminden erişemeyebilirsiniz. Bu nedenle çift önyükleme yapılandırması istiyorsanız FAT32 veya FAT kullanmanız daha iyi olacaktır.

FAT ve FAT32

FAT32 512 megabayttan (MB) 2 terabayt (TB) boyutuna kadar olan sürücülerde kullanılabilen FAT dosya sisteminin gelişmiş sürümüdür. FAT ve FAT32 Windows 2000 dışındaki işletim sistemleriyle de uyumlu çalışır. Çift önyükleme yapılandırması kuruyorsanız büyük olasılıkla FAT veya FAT32 kullanmanız gerekir.
Windows 2000 ile başka bir işletim sisteminin önyüklemesini birlikte yaparsanız aşağıdaki ölçütleri kullanarak diğer işletim sistemini temel alan bir dosya sistemi seçin:
Yükleme bölümü 2 gigabayttan (GB) küçükse veya Windows 2000'i MS-DOS® Windows 3.1 Windows 95 Windows 98 veya Windows NT ile birlikte çift önyükleme yapıyorsanız bölümü FAT olarak biçimlendirin.
2 GB veya daha büyük bölümlerde FAT32 kullanın. Windows 2000 Kur'da FAT kullanarak biçimlendirmeyi seçerseniz ve bölümünüz 2 GB'dan büyükse Kur bölümü kendiliğinden FAT32 olarak biçimlendirir.

Not
32 GB'dan büyük bölümler için FAT32 yerine NTFS kullanmanız önerilir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst