sohbet odaları

Dünya çekirdeğinin değişimi

Perii

Altın üye
Katılım
14 Eylül 2012
Mesajlar
8,392
Puanları
36
Yaş
31
Tepkime puanı
1
DÜNYA ÇEKİRDEĞİNİN DEĞİŞİMİMitch Battros - Earth Changes Media

Dünya’nin çekirdeginin daha önce bilinenden çok daha hizli degistigini gösteren yeni kesifler yapildi. Bu paradigma degisiminin duyurulmasi Dünya’nin mantosunun (yerkabugu ile çekirdek arasinda kalan katman) daha önce düsünülenden çok daha az manyetik etki eledigini (perdeledigini) ileri sürüyor. Bu çalisma iki sekildedir – ‘içsel’ ve ‘dissal’. ‘Dinamo’ teorisi tarafindan saglandigi gibi, Dünya’nin çekirdegi tarafindan yaratilan manyetik alanin, atmosferik kosullar üzerinde büyük etkisi vardir; örnegin iklim modelleri ve depremler ve yanardaglar gibi dünyasal degisimler.

Bunun tersi de dogrudur. Günesten veya gamma isini patlamalari ya da galaktik kozmik isinlar gibi Galaktik göksel olaylardan gelen ‘yüklü parçaciklar’ın, Dünya’nin manyetik alanina çarpmasinin Dünya’nin çekirdegine direkt etkisi vardir, bunlar da iklim modellerini, depremleri ve yanardaglari etkileyebilir.

Nature Geoscience’da yayinlanan yeni bir çalismada, Alman Geobilimler Arastirma Merkezi’nden jeofizikçi Mioara Mandea, Olsen ile birlikte Dünya’nin çekirdegindeki akiskandaki hareketlerin sasirtici sekilde hizli degistigini ve bunun da Gezegenimizin manyetik alanini etkiledigini gösterdiler. Bu yeni kanit tüm dünyadaki jeo – bilimciler arasinda konusuluyor. Ulusal Uzay Enstitüsü/DTU Kopenhag’dan Nils Olsen bildiriyor:”bu, manyetik alandaki son zamanlardaki hizli degisimlere uyuyor.”

Bu yeni bulgular, Günes ve Dünya arasindaki direkt nedensel etkiyi gösteren ECM’nin “Denklemi”ni destekliyor. Denklem: Günes lekeleri => Günes Patlamalari (yüklü parçaciklar) => Manyetik Alan Degisimi => Okyanus ve Jet Stream Akimlarinin Degisimi => Asiri Iklim Kosullari ve Insanlarda karisikliklar (Mitch Battros)

Helmholtz Center GFZ’den ve diger kurumlardan bilim adamlari ESA Swarm misyonuna katiliyorlar. . Swarm üç adet CHAMP – tipi uydudan olusuyor, bunlar Dünya’nin manyetik alanini öncesinden çok daha dogru ölçecekler.

(Çev: Saffet Guler)Alıntıdır..
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst