sohbet odaları

Edebiyat Sevdalısı Bir Yazar: Reşat Nuri Güntekin

Nef'

Altın üye
Katılım
25 Ekim 2017
Mesajlar
8,263
Puanları
93
Konum
const'
Tepkime puanı
1,771
Kalemiyle Anadolu’nun sorunlarına ışık tutan yazar Reşat Nuri Güntekin, eşsiz eserler vererek adını altın harflerle yazdırmayı başarmış bir sanatçıdır. Yazdığı eserlerin bir kısmı dizi uyarlamalarıyla reyting rekorları kırmıştır. Reşat Nuri Güntekin kitapları, sayfalar arasında seyahat etmek isteyen okurlar için eşsiz bir yolculuk sunuyor.Reşat Nuri Güntekin Biyografisi

25 Kasım 1889’da, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya gelen Reşat Nuri Güntekin öykü, roman ve oyun yazarıdır. Kız kardeşi Raşide’nin küçük yaşta hayatını kaybetmesi üzerine yalnız bir çocuk olarak büyüyen Reşat Nuri, yalnızlık temasını kitaplarında sıklıkla işlemiştir. Babası askeri doktor olan yazar, okul serüvenini farklı şehirlerde geçirmiştir. İlköğrenimine Çanakkale’de başlamıştır. Reşat Nuri Güntekin’in edebi kişiliği küçük yaşlarda oluşmaya başlamış ve hayatı boyunca da devam etmiştir. Çocukluk yıllarında Fatma Aliye Hanım tarafından kaleme alınmış olan “Udi” romanını okuyan Reşat Nuri Güntekin’in sanata olan ilgisi de bu kitapla başlamıştır. Babasına ait kütüphane sayesinde okumalarını ilerleten ve geliştiren yazarın sanatçı kişiliği yaptığı okumalar sayesinde şekillenmiştir. Öğrenimine İzmir Frerler Okulu’nda devam eden yazar bir süre burada eğitim aldıktan sonra İstanbul Saint Joseph Lisesi’ne kayıt olmuştur. Edebiyata olan ilgisinin artması üzerine üniversite eğitimini bu alanda almaya karar veren Reşat Nuri Güntekin, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni tamamlayarak eğitim hayatına nokta koymuştur.

Bir süre farklı okullarda öğretmenlik yapmış olan yazar, Fatih Mektebi Müdürlüğü yaptığı sırada Mizah Dergisi’ni çıkarmıştır. 1918 yılında Cemal Nimet takma adıyla yazı hayatına başlamıştır "Eski Ahbap" öyküsünü ve "Harabelerin Çiçeği" romanını bu dönemde kaleme almıştır. İlk dönem romanlarında, devlet problemlerine gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşıp bu sorunları eserlerinde işlemiştir. Eser verdiği dönemlerin insan ilişkilerini ele alan ve bozulan ahlak yapısına eleştirel bir bakış açısı getiren yazar Türk edebiyatının en etkili yazarlarından bir tanesidir. Eserleri günümüzde hala okunmakla beraber "Yaprak Dökümü", "Dudaktan Kalbe", "Akşam Güneşi" eserleri sinema filmi ve televizyon dizisine uyarlanmıştır.


1947 yılında Memleket Gazetesini çıkaran yazar Unesco Türkiye Temsilciliği yapmıştır. Emekli olup yeni eser hazırlığı içerisine giren yazar, 1956 yılında tedavi olmak amacıyla gittiği Londra’da vefat etmiştir.
Çalıkuşu Romanı


Reşat Nuri Güntekin, eserlerini gerçekçi bir bakış açısıyla yazmıştır. İşlediği konularla hayata dair problemler üzerine düşünme içgüdüsü oluşturmaya çalışmıştır. Okuyucuyu düşünmeye ve anlamaya sevk eden kalemiyle etkili eserler ortaya koymuş, okuyucusunun beğenisini kazanmıştır. Yazar "Çalıkuşu" romanıyla ününü arttırmıştır. Çalıkuşu romanının merkezine Anadolu’da yaşamayı seçen idealist bir Türk kadınını yerleştiren yazar, duygusal tiplemeleri, olay örgüsü ve okuyucuya vermek istediği mesajla gerçekçi romanın ilk örneklerinden bir tanesini ortaya koymuştur. Roman yazmaya başlamadan önce kafasında romanı bitirip öyle yazmaya başladığını belirtmiş olan yazar, Çalıkuşu romanındaki kurgusuyla okuyucusunu etkilemeyi başarmıştır. Roman hem macera hem de aşk romanı sayılabilecek niteliklere sahiptir. Sade ve akıcı bir dil kullanan yazar büyük okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Eserde, konunun işlendiği dönem hakkında fikir yürütmek de mümkün. Reşat Nuri anlaşılabilir tasvirleriyle ve edebi cümleleriyle etkileyici bir romana imza atmıştır.

Yaprak Dökümü Romanı


Anadolu’dan İstanbul’a taşınan bir ailenin dramının anlatıldığı "Yaprak Dökümü" kitabında; batı özentisinin, israfın ve sorumsuz davranışların sonuçlarının öngörülenin ötesinde olduğu anlatılmaktadır. Reşat Nuri Güntekin’in sade ve anlaşılır üslubuyla büyük bir okur kitlesine ulaşan eser film ve dizi uyarlamalarıyla defalarca gündeme gelmiştir. Batılılaşmanın, kültür ve aile düzenine olumsuz etkilerinin görüldüğü Yaprak Dökümü kitabı, yazarın en tanınan eserlerinden bir tanesidir. Roman kahramanları Reşat Nuri Güntekin’in usta kalemiyle gerçeğe yakın kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Duygusal çöküntüler, psikolojik çözümlemeler yazarın edebi diliyle hayat bulmuştur. Yine realist bir bakış açısıyla kaleme alınmış olan eser, yazıldığı dönemin sosyoekonomik şartlarının ve kültürel çatışmalarının anlaşılması açısından önemli bir yere sahiptir.

Yazarın Diğer Eserleri

Psikolojik çözümlemelere ve hayatın içinden konular işlemeye önem veren yazar eserlerinin çoğunda bu konulara değinmiştir. "Acımak", "Salgın ve Madalyonun Ters Tarafı", "Gizli el" kitaplarında derin ruh çözümlemelerine rastlamak mümkün. Yazarın diğer kitapları da işlediği konular ve üslup açısından okurun ilgisiyle karşılaşmaktadır. "Kavak Yelleri" romanı ve "Dudaktan Kalbe" romanı işlediği konular ve karakter çözümlemeleri okuyucunun bakış açılarını değiştirecek niteliklerde oluşturulmuştur. "Miskinler Tekkesi" kitabı ile beraber “Yeşil Gece” ve "Kızılcık Dalları" kitapları da yazarın en etkileyici eserleri arasında gösterilmektedir. Ahlaki çöküntülerin, yanlış batılılaşmanın, yazarın eşsiz betimlemeleriyle anlatıldığı bu eserler başucu kitabı olacak niteliklere sahiptir.

Reşat Nuri Güntekin roman dışındaki türlerde de önemli eserler vermiştir. Gezi Yazıları, öykü, piyes ve oyun eser verdiği diğer türlerdir. Tiyatro oyunlarında mizahi bir dil kullanan yazarın birçok oyunu sahnelenmiştir. Karakter tiplemeleri gerçeğe yakın olan yazarın karakterde ortaya çıkardığı kişilik yapısı dönem insanının genel özelliklerine sahip yapıdadır. Reşat Nuri Güntekin, yaşadığı dönemden günümüze kadar okunmuştur ve okunmaya da devam etmektedir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst