Neler yeni
IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu

MaxiForum.Net Sizlere Instagram, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya alanında destek hizmeti sunar, ve yoğun ilgi gören webmaster konularını ele alır. Aynı zamanda da hızlı ve güvenilir bir şekilde ticaret yapma imkanı sağlar.Forumun hiçbir alanında üyelik zorunlu değildir.Yinede dilerseniz bize katılabilirsiniz.

Enver Paşa Kahraman mı? Hain miydi?

Mylife

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Mar 2019
Mesajlar
460
Puanları
0
Konum
Alanya / Antalya
Tepkime puanı
280

Enver Paşa, 1881 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Babası devlet memuru Hacı Ahmet Paşa, annesi ise Ayşe Hanım'dır. İlkokulun ardından önce Manastır Askeri Rüştiyesi'ni, daha sonra Soğukçeşme Askeri İdadisi'ni bitirdi. 1899 yılında Harp Okulu'ndan, 1902 yılında ise Harp Akademisi'nden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra Selanik'teki Üçüncü Ordu'da görevlendirildi. Kolağalığı ve kurmaylıktansonra 1906 yılında binbaşılığa terfi etti. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı. Makedonya'daki ihtilal hareketine katıldı. İkinci Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra "Hürriyet Kahramanı" olarak anılmaya başlandı.

31 Mart Ayaklanmasını bastıran Hareket Ordusu'nda yer aldı. 1911 yılında Naciye Sultan ile nişanlandı. İtalyanların Trablusgarp'ı işgal etmesi üzerine derhal bölgeye gitti. İtalya'nın işgaline karşı halkı teşkilatlandırdı. Fakat İstanbul'a çağrıldığı için bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

23 Ocak 1913'te Bab-ı Ali Baskını'nı gerçekleştirdi. Balkan Savaşı'nda Bulgarların elinde olan Edirne'yi geri aldı. 1914 yılında Harbiye Nazırı oldu ve 1918 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Birinci Dünya Savaşı'na Almanların yanında girilmesinde önemli rol oynadı. 80 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın komutanlığını üstlendi. Birinci Dünya Savaşı yenilgiyle sonuçlanınca önce Almanya'ya ardından da Rusya'ya gitti.

"Turan Devleti" kurmak için Ruslarla mücadele eden Enver Paşa, 4 Ağustos 1922'de hayatını kaybetti.

  • Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi? Forumda bazı arkadaşlarla konuşurken bu konuda kesin bir görüş olmadığını fark ettim.
Alıntıdır.​
 

Yazgı

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Katılım
13 Nis 2019
Mesajlar
3,576
Puanları
93
Konum
Kendi dünyasında
Tepkime puanı
4,172
Alman hayranlığı binlerce şehide mâl olmamalıydı. Vatan haini diyemeyiz belki ama öngöremediği şeylerin sonuçları çok ağır.
 

X

Çok Aktif Üye
Yönetici
Administrator
Katılım
23 Mar 2019
Mesajlar
4,304
Puanları
93
Konum
İzmir
Tepkime puanı
6,155
“Enver bir güneş gibi doğmuş, bir gurûb ihtişamıyla batmıştır; arasını tarihe bırakalım.”
Mustafa Kemal PaşaKonu ile alakali kaynak isteyen pasanin torunu Osman Mayatepek’in “ Dedem Enver Paşa “ ve Murat Bardakçı’nin “ Enver “ isimli kitaplarini okuyabilirler, tavsiye ederim.
 

Free_EyeS

Çok Aktif Üye
Özel Üye
Katılım
9 Nis 2019
Mesajlar
4,025
Puanları
93
Konum
izmir
Tepkime puanı
3,792
bizlere okutulandanmı soyleyeylım yoksa bizlere okutulmayanlardanmı :)
 

Benzer konular

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)

Üst