Neler yeni
IRCForumları - IRC ve mIRC Yardım ve Destek Platformu

MaxiForum.Net Sizlere Instagram, Facebook, YouTube, Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya alanında destek hizmeti sunar, ve yoğun ilgi gören webmaster konularını ele alır. Aynı zamanda da hızlı ve güvenilir bir şekilde ticaret yapma imkanı sağlar.Forumun hiçbir alanında üyelik zorunlu değildir.Yinede dilerseniz bize katılabilirsiniz.

Erkek ev işi yapar mı?

Ruhsuz Adam

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Eminim ki bu soruya genel olarak beylerden “Hayır” cevabı gelmiştir. Gerçi konuya bakış açısının kültürden kültüre değişiklik arz edebileceğini göz ardı etmemek gerekir. öncelikle hemen belirtmeliyim ki bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, olamaz da. Yani “evet tabii ki erkekler ev işi yapmalılar, aksi takdirde bu evlilik yürümez” diye bir şey olmadığı gibi, “erkek adam evinde iş yapmaz, ev işi kadın işidir” diye bir şey de yoktur. Bu konuda hatalı olan, konunun bireyler için kompleks haline getirilmesi ve kalıp düşüncelerin etkisi altında kalınmasıdır. Bu yaklaşım da evliliği zedeleyecektir. öyleyse ‘Erkekler ev işi yapar mı?’ sorusuna şöyle cevap verelim isterseniz: “Herhangi bir bedensel özürleri yoksa tabii ki ev eşi yapabilirler veya yaparlar. Ancak bu bir zorunluluk arz etmez. Burada daha da önemli olan eşler arası sağlıklı diyaloğun kurulabilmiş olmasıdır. Ancak o zaman erkek, hanımına destek olmaktan bir zevk duyabilecektir. Yani erkeğin bunu bir zorunluluktan öte, bazen bir sorumluluk bazen ise bir paylaşım aracı olarak görmesi gerekir. öyleyse hanımların bu konuda dayatma yapmaları, amaçlarına ulaşamadıkları takdirde de ciddi sorunlar yaşamaları gereksizdir. şayet bir kadın için eşinin ona evde yardımcı olması gerekli ise, bunu şikayet veya erkeklerin tabiri ile -dırdır- malzemesi yapmadan samimiyetle ihtiyacını ve nedenini dile getirmesi gerekir. Böylelikle erkeğin inatlaşma riski ortadan kalkmış olacaktır. Tabii bir de her iki tarafın yoğun olarak çalışma hayatında aktif rol aldığını düşünelim. çalışan kadının eşi tarafından ev işlerinde desteklenmeye ihtiyaç duyması çok normaldir. Bunun için yine şikayet, teessüf vb. yaklaşımlarda bulunmayıp her iki tarafın da onaylayabileceği bir plan yapmaları en sağlıklı olandır. Aslında ev işi konusundaki bu tarz beklentilerin veya bakış açılarının evlilik öncesi konuşulması ve hatta evlilik sözleşmesine dahil edilmesi gerekir. Bu arada beyler için vurgulamakta fayda görüyorum, Hiçbir erkek ev işlerinde eşine yardım etmekle kılıbık olmaz, bilakis bu, kendini aşmış ve kendisini bir erkek olarak ispatlama gayreti olmayan olgun insanların vasfıdır. Olayın bir diğer boyutu, ebeveynlerin erkek çocuklarını yetiştirirken bazı alışkanlıkları kazandırmamış olmalarıdır. Yani oğluna evde sorumluluklar yüklemeyen ve buna ‘sen erkeksin’ sebebini yakıştıran ebeveynlerin de bu yaklaşımlarından vazgeçmeleri gerekmektedir. (Denge sağlandığı takdirde cinsel kimliğin şekillenmesinde erkek çocuğa sorumluluk vermek bir engel teşkil etmez.) çünkü erkek çocuğa kazandırılan bu bakış açısı, ilerde kuracağı yuvayı etkileyebilmektedir..

Alavarez

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Bu temizlik işi en çok Burhan Altıntop'a yakışırdı. <3

Alper

Çok Aktif Üye
Yönetici
Genel Sorumlu
Genelde ben kendim yapıyorum. valide sağolsun gelince daha güzel yapıyor.

Cigdem

Çok Aktif Üye
Özel Üye
yapar
ve
Bazıları kadınlardan daha güzel yapıyor

diE

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Yine ayrıştırmışız kadını/erkeği.
Yıllardır yalnız yaşamanın en güzel yanı bu işte..
Onu kadın yapar, bunu adam yapar düşüncelerinden uzaklaşıyorsunuz.
İnsanoğlu her şeyi öğrenir, zorda kalınca da her şeyi yapar.

Lefty

Çok Aktif Üye
Yazar
Yapar hatta çok titiz erkekler de vardır.
Otellerde kat hizmetlerinde çalışan çok sayıda erkek bulunuyor ve temizlik konusunda çok başarılılar.

mAFIa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Yapar neden yapmasın ben kendim yaparım mesela.

Çok Aktif Üye
Platin Üye
şaire sen evde ne yapıyorsun demişler
evet sormuşlar işte
şiir yazıyorum demiş

Ayn

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Bırakınız bu işleri.. Bu devirde herkes her işi yapar.. Misal ben defalarca lastik değiştirdim :)

ihaveanidea

Çok Aktif Üye
Yönetici
Moderator
Erkek ev işi yapmaz, el işi yapar satar evini geçindirir.

Ecren

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
iş başa düşünce yaparlar tabii

Melodram

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Erkeklerin kendini bu kadar yetersiz görmesine çok üzülüyorum. Onu yapamam, bunu beceremem bıdı bıdı. Niye böyle m.ö konularını konuşuyoruz... Yapamıyorum diye bir şey yok, denedin mi de? Ona kalırsa ben de yapamıyorum. Bitti o devirler.

Run

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Yapmaz mı mecburen yapıyoruz, şimdi perdeler atıldı makineye damdan merdiven indi :) nefret ediyorum perde takma işinden. Ev sevdiğim şey yerleri silmek.

aloneboy1903

Aktif Üye
Yazar
Bunun bir farklı versiyonu "Kadın çalışır mı?"
Çalışır.
Erkek de yapar.
Tabi, ben her işten anlamam. Mutfaktan uzak olmam faydalıdır :)

Abaris

Çok Aktif Üye
Moderator
Erkek neden üstün olarak görülüyor anlamıyorum
yapacak tabi ki

Erkek ev işi yapar mı ? sorusu bile saçma.

Users Who Are Viewing This Konu (Users: 0, Guests: 1)