sohbet odaları

Evde Doğumun Avantajları Ve Dezavantajları

Aleyna

Gümüş Üye
Katılım
13 Ekim 2014
Mesajlar
5,600
Puanları
63
Tepkime puanı
131


Hijyen ve komplikasyonlara karşı hazırlıksız yakalanma tartışmaları süredursun, evde doğum hızla yaygınlaşıyor. Gebelik takibi düzenli bir şekilde yapılmış, sağlık açısından engeli bulunmayan herkes evde doğum yapabilir.Peki nasıl? Evde doğum yapmak isteyenler için bu hizmeti veren ebeler ve doktorlar var. Gebelik boyunca takip ettikten sonra, kasılmalarınız başladığında evinize geliyor ve doğum yapmanıza yalnızca yardımcı oluyorlar.İnsanlar neden bu yöntemi tercih ediyorlar? İlk sebep tabii ki mahremiyet. Kadının en özel anında, kendini en iyi hissettiği yerde olması önem taşıyor.Doğum esnasında evde aile bireylerinin olması bazı kadınları rahatlatıyor. Bu şekilde daha huzurlu hissedenlerin daha kolay doğum yaptığı söyleniyor.Maliyeti azdır. Her ne kadar ülkemizde bu işin ticareti gelişmiş olsa da, hastaneye oranla daha ucuz olduğu söylenebilir.Kadın doğum yapar yapmaz bebeği ile rahatlıkla temas edebilir. Son dönemlerde hastanede doğumlarda da ten tene temasın bir an önce yapılması için çaba harcansa da evde doğumlarda bu daha kolaydır.Evde doğan bebekler, hastanede doğanlara göre -eğer doğum esnasında bir komplikasyon oluşmadıysa- daha sağlıklı oluyorlar.Anne ile bebeğin bağlanması ve emzirme daha kısa sürede ve daha kolay gerçekleşiyorRahat hissetme, maliyet ve bebekle bir an önce kavuşma gibi avantajları olsa da pek çok dezavantajı da vardır. İlki tabii ki hijyen. Hastanelerde ortamın temizliğini sağlamak çok daha kolaydır.Evde doğumlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu biliniyor. Oluşan acil durumlarda müdahale şansının olmaması, evde doğumun önemli bir dezavantajı.Sağlık sigortaları evde doğumu kapsamıyor.Peki kimler evde doğum yapabilir? Gebelik takibi sırasında yüksek tansiyon, şeker ya da risk oluşturacak benzer bir rahatsızlık tespit edilmediyse anne adayı evde doğum yapabilir.


 

climax

Yazar
Katılım
2 Mart 2014
Mesajlar
8,946
Puanları
93
Yaş
44
Tepkime puanı
1,045
Bak seeen. Hem retro hem İslamic. Aferin evde doğurun. Ama sonra "bunu biz beceremedik olmadı" diye çocuğun kafası anasının bacak arasından çıkmış vaziyette gelmeyin bana. Zeynep Kamile falan gidin.
 

Crop

Kayıtlı Üye
Katılım
31 Aralık 2014
Mesajlar
681
Puanları
18
Yaş
80
Tepkime puanı
4
Ben senin suda doğurmanı istiyorum içlik bebeyim.
 

aegishjalmur

Gümüş Üye
Katılım
3 Şubat 2014
Mesajlar
5,020
Puanları
93
Tepkime puanı
608
köpeği evde doğurtalım dedik, suni sancılar falan, bebekler ters döndü, kafası sıkıştı, suyu geldi, sezeryana aldırdık son anda. İnsanı falan düşünemiyorum .pp
 

Morsalkım

Altın üye
Katılım
14 Şubat 2015
Mesajlar
10,202
Puanları
93
Konum
Gece'den
Tepkime puanı
692
Eskiden doktor mu varmış. Ya da doktora götüren eş mi varmış.:mrslkm:
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst