sohbet odaları

Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk

Jasmine

Sonra tanrı bir kadın yarattı, acılardan.
Bronz Üye
Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk

Birgün İstanbul ve İstanbul'un Fethi'nden konuşurlarken söz tabii Fatih'e geldi. Atatürk'ün tarihin kendi hakkında vereceği hükmü etrafındakilere sık sık sorduğu malumdur. Söz sırası yine gelmişti. Ortaya şöyle bir sual attı: "Tarih acaba benim mi, yoksa İkinci Mehmet'in mi yaptığı işleri daha mühim bulacaktır?"

Bulunanların hemen hepsi: "Siz" dediler.

Atatürk, böyle meselelerde daima olduğu gibi: "Niçin?" dedi. Sual sırası kendisine gelenler Atatürk'ün Fatih'ten çok büyük olduğunu ispat için akla gelecek ve gelmeyecek delilleri toplamakta birbirleri ile yarışa başladılar. Hatta bazıları: "Sizin yanınızda Fatih kim olurmuş!" diyecek kadar ileri bile vardılar. Fakat, ne söylenirse söylensin, verilen cevapların Atatürk'ü hiç tatmin etmediğini anlamak güç olmuyordu. Nihayet söz orada bulunanların en gencine geldi: "Efendim, tarih bir imtihan salonuna benzer. Karşısına gelenlere birtakım hususi meseleler verir. Neticede verdiği problemleri halledişine ve bundaki maharetine göre bir numara verir. Aşağı yukarı tarihin imtihanına çıkanların hepsi ayrı şartlar dahilinde, ayrı meseleler karşısında kalmışlardır. bunları en iyi halledenler de tereddütsüz on numara almışlardır. Zannımca, tarihin adamı olan şahsiyetlerin karşısında kaldıkları hadiseleri birbirleri ile karşılaştırmakla hükümlere varmak mümkün değildir.

Fatih, karşısına çıkan problemleri en iyi şekilde hallederek on numara almıştır. Siz de önünüze serilen meseleleri halletmiş ve on numarayı kazanmış bir tarih büyüğüsünüz."
Atatürk, bu sözleri büyük bir dikkatle dinledi ve neticede: "Bravo!" dedi. Sonra, biraz evvel Fatih'i küçümseyen kişiye dönerek:

"Sen halt etmişsin. Ben Fatih'ten büyük olabilir miyim? Çok kereler Fatih'in karşısında kaldığı meseleleri düşündüğüm zaman ben de aynı hal çarelerine varmışımdır. Yalnız, Fatih, benim karşısında kaldığım hadiseleri nasıl hallederdi. Bunu çok merak ederim. İkinci Mehmet büyük adamdır, büyük..."

( Münir Hayri Egeli )

Є

Єναηєscєηcє

Guest
Atatürk haddini bilmiş, ve güzel cevap vermiş. Keşke her konuda böyle davransaydı. Çevresine doluşan yalakaların bakış açısına göre kendine bir başarılar biçmeye çalışmasaydı..

Ben Fatihi de çok üstün biri olarak görmüyorum ne yalan söyleyeyim :) Yani Atatürk kötü Fatih iyi diyemeyeceğim. Diktatör yarıştıramam..

Sezen

Gümüş Üye
birakin boyle yazilari.ne ecdadim diyeni.nede atam diyeni bir arads bir cercevede goremicek siniz. herkesin yolu.kendine

nedir yani amac anlamis degilim.

travisbickle

Uzaklaştırılmış
Uzaklaştırılmış
birakin boyle yazilari.ne ecdadim diyeni.nede atam diyeni bir arads bir cercevede goremicek siniz. herkesin yolu.kendine

Bir arada goremiceksiniz derken; bunlar bir araya gelemezler manasinda mi, yoksa bir araya gelmeyecegiz manasinda mi?

Є

Єναηєscєηcє

Guest

Aynen öyle herkeain yolu kendine keşke bunu anlasalar ülke çok değişir o zaman :)

Dayatmalar bizi sıkmaktan başka hiçbir işe yaramaz ki :)

Sezen

Gümüş Üye
bakis acisina bagli. simdiki nesile gore her ikisi

bana gore sevmiyorssm sevmiyorum ölmus insanlar hepsi sonucda..Ruhlari saad olsun

Є

Єναηєscєηcє

Guest
Bir arada goremiceksiniz derken; bunlar bir araya gelemezler manasinda mi, yoksa bir araya gelmeyecegiz manasinda mi?
Gelip gelmemesinin bir önemi yok zaten demek :) Ölmüş insanlar için neden bugünümüzü kirletelim ki biz tarihi okuruz öğreniriz sadece tarihte yaşamayalım lütfen :)

Anı yaşaaa ^^

Ali

Bronz Üye
Sana bolca küfür ediyorum ayrıca Bizim Tarihimiz 1881 de başlamadı.

kurtuba

Kayıtlı Üye
Bilin bakalım, Selanikli Fatih Sultan Muhammed'den nasıl üstün olabilirdi?

Serasker

Beykoz'lu
Yönetici
Moderator
Fatih Kanuni ve Yavuz çok farklıydılar. Kim olursa olsun kıyaslamam. (son 1000 yılda)

karamuratbenim

Bronz Üye
Atatürk haddini bilmiş, ve güzel cevap vermiş. Keşke her konuda böyle davransaydı. Çevresine doluşan yalakaların bakış açısına göre kendine bir başarılar biçmeye çalışmasaydı..

Ben Fatihi de çok üstün biri olarak görmüyorum ne yalan söyleyeyim :) Yani Atatürk kötü Fatih iyi diyemeyeceğim. Diktatör yarıştıramam..
İnşallah bu üyenin banı süresizdir. Hayır yani bu neyin kafası arkadaş. Hadi Atatürk'ü geçtim, çağ açıp çağ kapatan adamı büyük görmemek tam bir gerizekalılık örneğidir.

Darısı diğer Anafartalar kahramanı, BAŞKOMUTAN, Mareşal, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK düşmanlarının başına. Amip bir değilsiniz lan gözümde.

bu ileti düdüklü tenceremden Tapatalk kullanılarak gönderildi.

EkSen

Altın üye

İnşallah bu üyenin banı süresizdir. Hayır yani bu neyin kafası arkadaş. Hadi Atatürk'ü geçtim, çağ açıp çağ kapatan adamı büyük görmemek tam bir gerizekalılık örneğidir.

Darısı diğer Anafartalar kahramanı, BAŞKOMUTAN, Mareşal, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK düşmanlarının başına. Amip bir değilsiniz lan gözümde.

Banlı olduğu için cevap vermek istememiştim ama söylemeden geçemeyeceğim .. Ortaçağ da daha demokrasi yokken Fatih'e diktatör diyen bir kafa yapısını çok da ciddiye almamak gerek ..

karamuratbenim

Bronz Üye
Lenin'e gelince ouuvvv, Fatih'e ya da Atatürk'e gelince ehh'ee piss tukaka.

karamuratbenim

Bronz Üye
bkz: diego dur allahını serversen sen de zaten ortalık karışık

kurtuba

Kayıtlı Üye
Bilin bakalım, Selanikli Fatih Sultan Muhammed'den nasıl üstün olabilirdi?
Osmanlı'da bozulan İslam medeniyetini düzeltip kendini Halife ilan edip ümmeti bir arada tutsaydı belki Fatih'ten daha değerli olabilirdi. İşte ümmet 54 devletçik'e ayrılmıştır. Batı istediği gibi at oynatıyor.

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)