sohbet odaları

Faz Modülasyonu

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
8,035
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,737
a) Taşıyıcı Sinyali


b) Bilgi Sinyali


c) Frekans Modülasyonlu Sinyal


d) Bilgi Sinyalinin Türevi


e) Faz Modülasyonlu Sinyal Taşıyıcı sinyal fazının bilgi sinyal genlik ve frekansına bağlı olarak değiştirilmesidir. Frekans modülasyonuna çok benzer. Bir taşıyıcının frekansı değiştirildiğinde fazı fazı değiştirildiğinde de frekansı değişir. Bundan dolayı FM ile PM birbirine benzer. Modüle edici sinyale uygun olarak doğrudan değiştirilen taşıyıcının frekansı olursa FM modüle edici sinyale uygun olarak doğrudan değiştirilen taşıyıcının fazıysa PM meydana gelir. Direkt FM endirekt PM; direkt PM ise endirekt FM 'dir.Şekil 4.20 'de hem FM hem de PM sinyal şekilleri gösterilmiştir (b) şeklindeki modüle edici (bilgi) sinyalin ilk türevi (d) şeklinde olduğu gibi cosinüs dalgasıdır. Yani sinüsün türevi cosinüs sinyalidir. Bu sinyal sinüs sinyalinden 90° ileridedir (d) şeklindeki türevi alınmış bilgi sinyalinin (-) alternanslarında taşıyıcının frekansı artar (+) alternanslarında ise taşıyıcının frekansı azalır.


Özetle;


* Bilgi sinyalinin (-) alternansında taşıyıcının fazı artar. Fazın artması demek taradığı açı miktarının fazlalaşması ve taşıyıcı sinyalinin aynı periyodu daha kısa sürede tamamlaması demektir. Bu da frekansın artmasıdır.


* Bilgi sinyalinin (+) alternansında taşıyıcının fazı azalır. Fazın azalması demek taradığı açı miktarının azalması ve taşıyıcı sinyalinin aynı periyodu daha uzun sürede tamamlaması demektir. Bu da frekansın azalması demektir.


Faz modüleli sinyalin elde edilmesi için Şekil 4.21 'deki blok diyagramda görüldüğü gibi bilgi sinyalinin türev alıcı devrede türevi alınan ve F-M modülatöre uygulanır. F-M modülatörün çıkışından P-M elde edilir. F-M de frekans sapması sözkonusu iken P-M 'de faz sapması sözkonusudur.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst