sohbet odaları

Fiziğin Diğer Bilimlerle İlişkisi

Onurcan

Elmas Üye
Katılım
25 Mart 2019
Mesajlar
34,405
Puanları
48
Yaş
22
Konum
İstanbul
Tepkime puanı
56
fiziğin diğer bilimlerle ilişkisi nedir - fiziğin diğer bilimlerle ilişkisi varmıdır - fiziğin diğer bilimlerle ilişkisi hakkında

Açıklama

Fiziğin alt dalları ve fiziğin diğer bilim dalları ile olan ilişkisi anlatılmaktadır. Canlandırmada, fiziğin alt dallarından elektromanyetizma, atom fiziği, optik, termodinamik, katı hal fiziği, nükleer fizik ve mekaniğin ilgilendiği konular kısaca anlatılmaktadır.
Ön Bilgiler

Fizik tanımı daha önce öğrenilmiş olmalıdır.
Öğretim Programı İçindeki Yeri
Fizik
Fiziğin Doğası>Fiziğin Uğraş Alanı


İlgili Kazanımlar

Fiziğin, evrendeki nesne, olgu ve olayları değişik alt alanlarda incelediğinin farkına varır.
Fizikteki yasa (kanun) ve kuramların (teorilerin); kimya, biyoloji ve diğer bilim dallarındaki bazı olayları açıklamakta da kullanıldığına örnekler verir.

Aslında bütün bilim dalları birbiriyle ilişkilidir. Bir bilim dalında yaşanan gelişme bütün bilim dallarını etkilemektedir. Örnek vererek açıklayabiliriz. Optik araçlar geliştirilmeden önce hücre, bakteri ve virüsler tam olarak ifade edilemiyordu. Fiziksel olarak Optik araçlar yapıldıktan sonra biyolojik olarak birçok buluş yapılabilmiştir. Hücrenin yapısını, bakteri çeşitlerini bu sayede daha iyi anlayabildik. Çeşitli hastalıklara karşı çözümler bu sayede geliştirilebildi.
Ses dalgalarında yaşana gelişmeler sonucu anne karnındaki bebek 3 boyutlu olarak izlenebilmektedir. Eletromanyetik dalgalar ilk olarak radyoda kullanılırken daha sonra televizyonda, uzaktan kumanda da şimdilerde ise cep telefonlarında kullanılmaktadır.
Matematiksel olarak çözülemeyen bazı problemlerin sonucu deneysel olarak ta bulunabilmektedir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst