sohbet odaları

Folikül Kist Ne Demek

EFTELYA

Yönetici
Yönetici
Katılım
30 Ekim 2014
Mesajlar
18,333
Puanları
93
Konum
Kapadokya
Tepkime puanı
1,447
Foliküler kistler, bir kadının yumurtalıklarında gelişen küçük sıvı dolu keselerdir. Foliküler kist, bezelye kadar küçük olmaktan, portakaldan daha büyük olmak üzere değişebilir. Folikül keselerinin çatlayarak yumurtanın dışarı atılmasıyla yumurtlama olayı gerçekleşmiş olur. Bazen folikül büyüdüğü halde çatlamamaz, bu durum folikül kistine sebep olur.

Normal adet döngüsüne sahip hemen hemen tüm kadınlarda foliküler kistler bulunur. En sık bir kadının çocuk doğurma yıllarında görülür.

Foliküler kist, yumurtlama sırasında aşırı folikül uyarıcı hormon (FSH) üretimi nedeniyle yumurtlamanın başarısız olmasından kaynaklanabilir.

Bazı zamanlarda bu kistlerde patlama görülebilir bu da şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Yumurtlamanın olması gereken tarihlerden bir iki gün sonra ultrasonla muayenede bu kistler tespit edilebilir.

FOLİKÜL KİST TEHLİKELİ Mİ?

Foliküler kistlerin çoğu ağrısız ve zararsızdır. Kanserli değiller. Genellikle birkaç adet döngüsü içinde kendi kendilerine geçerler. Foliküler kistiniz olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz. Bazı durumlarda doktorlar tedavi amaçlı doğum kontrol ilaçları yazabilmektedir.
alıntı​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 3)

Üst