Neler yeni

Formasyon Kalktı mı Pedagojik Formasyon Nedir

EFTELYA

Çok Aktif Üye
Yönetici
Katılım
30 Ekim 2014
Mesajlar
16,706
Puanları
93
Konum
Kapadokya
Tepkime puanı
1,131Formasyon kalktı mı 2020? sorusu arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen adaylarını ilgilendiren pedagojik formasyon ile ilgili düzenleye gideceğini açıklamıştı. Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Hiç kimsenin formasyon alması gerekmiyor. Onu biz hal edeceğiz. Ekonomik imkanlar el verdikçe atama yapacağız." şeklinde açıklamada bulundu...

Pedagojik formasyon ilgili aramalar yoğunlaştı. Pedagojik formasyon almak isteyen adaylar, Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı açıklama üzerine "Formasyon kalktı mı 2020?" sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen adaylarını ilgilendiren pedagojik formasyon ile ilgili düzenleye gideceğini açıklamıştı. Formasyon düzenlemesi ile öğretmen ihtiyacı olarak ilan edilen kadrolara başvuruda pedagojik formasyon istenmeyeceği söylenmişti. CNN Türk'te soruları cevaplandıran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pedagojik formasyon ve Öğretmen ataması ile ilgili soruya da cevap vermişti.

PEDAGOJİK FORMASYON KALKTI MI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Pedagojik formasyon ve Öğretmen ataması ile ilgili soruya da cevap vermiş ve ''Kısa vadede ücretli öğretmenlerin durumunu iyileştirmek istiyoruz, bunun farkındayız. Atama bekleyen öğretmenlerle ilgili yoğun bir talep var. 700 bin civarında atama bekleyen öğretmen var. İhtiyacımız ise 80 bin civarında. Her yıl ortalama 40 bin yeni mezun oluyor. Pedagojik formasyonu bunun için kaldırıyoruz. Hiç kimsenin formasyon alması gerekmiyor. Onu biz hal edeceğiz. Ekonomik imkanlar el verdikçe atama yapacağız.'' demişti.

Bu açıklamanın ardından, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ak Parti Grup toplantısında Pedagojik formasyon ile ilgili sorulan soruya ''Daha önce duyuru yaptık. Formasyon almayın dedik. Çok net şekilde söylüyorum. Önümüzdeki yıl formasyonu baz almayacağız.'' şeklinde cevap verdi.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Pedagojik formasyon, akademik tanımların, öğrenmeye açık bireylerin algılayabileceği dilde, farklı şekillerde anlatılabilmesi için alınan bir çeşit formasyon eğitimi. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. Sınıf yönetimi, öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır.

Yükseköğretim Kurumu, 2010-2011 yılından itibaren bu öğretmenlik eğitimini Tezsiz Yüksek Lisans adı altından çıkarıp Pedagojik formasyon eğitimi olarak değiştirmiştir. Eskiden ALES notuna göre sıralama yapılırken 2010-2011 yılından itibaren diploma not ortalamasına göre sıralama yapılmakta ve üniversiteler bu ortalamalara göre öğrenci almaktadırlar.

05 Nisan 2012 tarihinde alınan karar bu program kaldırılmış, gerekçe olarak ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterilmiştir.

Pedagojik formasyon, pedagoji biliminde eğitim pedagojisi ile ilgili bilgilerin verilmesini kapsar.
akşam
 

Nef'

Çok Aktif Üye
Gümüş Üye
Katılım
25 Ekim 2017
Mesajlar
7,067
Puanları
93
Tepkime puanı
1,116
Şimdi benim zamanımda şöyleydi.Üniversite ikinci sınıfta formasyon almaya başlardık.Üniversite bittiğinde milli eğitime başvuru yapılırdı.Seni direkt atarlardı.Böyle bekleme falan olmazdı.Kpss falan da yoktu.Formasyonu kaldıracaklarına şu tuhaf sınavı kaldırsalar.Bir sürü üniversite var, nasıl eğitim verdikleri belli olmayan, apartman dairesinden bozma.Ve mezun bir sürü öğrenci.Anasınıfından üniversiteye dek milli eğitimin m'sinden bihaber bir eğitim anlayışıyla heba olan güzel çocuklar var.
 

Ayn

Çok Aktif Üye
Bronz Üye
Katılım
19 Aralık 2016
Mesajlar
3,749
Puanları
63
Yaş
37
Konum
Antalya
Tepkime puanı
369
Herkesi öğretmen yapın, devam edin.. Öğretmenleri hemşire yapın.. Okula falan da gerek yok aslında, herkesi 3 5 ay kursa alın gönderin bir yerlere..
 

aloneboy1903

Aktif Üye
Yazar
Katılım
9 Kasım 2019
Mesajlar
646
Puanları
43
Yaş
30
Konum
Kahramanmaraş
Tepkime puanı
271
700 bin civarında atama bekleyen öğretmen var. İhtiyacımız ise 80 bin civarında. Her yıl ortalama 40 bin yeni mezun oluyor.
Bu verilere göre sadece formasyonun değil her yere açılan eğitim fakültelerinin bile azaltılarak seviyenin yükseltilmesi lazım. Hem eğiticilerin seviyesi yükselmeli hem öğrencilerin.
Formasyon alanları da anlıyorum. Günübirlik politikaların olduğu bir ülkede yarın, bugün söylenenlerin aksi de söylenebilir. Kimse de şaşırmaz.
 

Dem

Çok Aktif Üye
Yönetici
Katılım
7 Nisan 2019
Mesajlar
1,779
Puanları
93
Tepkime puanı
1,903
Öncelikle verilen hak geri alınamaz bu nedenle bu zamana kadar verilen formasyonlar iptal edilemez ve işlem göremez diyemezler.

Ikincisi formasyon üniversitelerin en ciddi gelir kapısı bugün kalksa seneye yeniden gelecektir. Emsal teşkil eden örnekleri tarihte mevcut. Ornegin ikinci öğretimler de üniversitelerden kaldırılmıştı ancak süreç içerisinde okulun tercihine bağlı olarak yeniden açıldı.

Çözüm birşeyleri açıp orada yığın yapıp sonra vazgeçtik kapattık demek olmamalı. Kısa vadeli değil uzun vadeli çözümler üretilmeli.

Ornegin sırf ülkenin eğitim seviyesini yükseltmek adına daha iki kelimeyi yanyana getirip cümle kuramayan insanları barajı geçti diye basarili kabul edip üniversiteye almamalı.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst