sohbet odaları

Gebelikte Muz Yemenin Faydalar

BuYuCu

Sürekli çuvaldız batınca da acıtıyor
Yönetici
Yönetici
Katılım
22 Ağustos 2016
Mesajlar
11,202
Puanları
93
Konum
Senin Olmadiğin Yer
Tepkime puanı
3,790


Yeni bir hayat dünyaya getirmek bu dünyadaki anlatılmaz deneyimlerden biridir. Doğurma gücü doğada kendine hastır. Hamile olduğunu bilen bir kadının diyet ve egzersiz rutini için aşırı bilinçli olması da dünyaya gelecek yeni hayatın kaderini aslında henüz gebelikte çizer.

Meyve ve sebzeler fetüsün sağlıklı büyümesine doğal olarak yardımcı olur. Muz, kadınların beslenme düzenine eklemesi gereken bir meyvedir. Muz, hamile kadınların diyeti için iyi bir meyvedir. Hamile kadınlar için Ulusal Sağlık Enstitüsünün önerisi, her gün 2-3 porsiyon muz yemektir. Çünkü içerdiği besin maddeleri anne ve fetüs tarafından gereklidir. Ortalama bir muzda, hamile kadınların ihtiyaçlarını karşılamak için 105 kalori vardır. Burada önemli olan,gereğinden fazla tüketilmemesidir. Kararında yemek çok daha fayda sağlayacaktır.

1. Folik asit zengini

Genellikle bildiğimiz gibi, folik asidin yararları gebe kadınlar için önemlidir. Folik asit, sinir, beyin ve omurga oluşumunda ve anomalilerin önlenmesinde önemli rol oynar. Hamileler için muzun faydası da içerdiği folik asit sayesindedir. Folik asit eksikliği; bebeğin erken doğmasına yol açabilir. Ayrıca doğum kusurları riski taşımaktadır.

2. Muz ve anemi

Hamile kadınlarda anemi yaygın bir sorundur. Kadının anemisi; hamileliğin ve doğumun geç evrelerinde komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli demirin faydalarını gerektirir. 225 gram muzda ortalama% 3 demir mevcuttur. Böylece muzdaki demir, anemi azaltmak için hemoglobin üretebilir.

3. B6 vitamininin faydaları

Muzda bulunan vitamin B6’dır ve suda çözünen bir vitamindir. B6 vitamini fetusta bulunan merkezi sinir sistemi hücrelerinin gelişimini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Doğru miktarda B6 vitamini ile sabah bulantıları azalacaktır. Gebe kadınların B6 vitamini karşılamak için gereken günlük miktar 1.9 miligram. Bir orta muz 4 miligram içerebilir.

4. Hemoglobin büyümesini arttırır

Hamileler için muz faydaları arasında en önemlisi, hemoglobin veya alyuvarların büyümesidir. Demire ek olarak, muzda vücuttaki hemoglobin büyümesini arttıran nörotransmitterde rol oynayan B6 vitamini bulunur.5. Kabızlığa karşı muz

Kabızlık yaygın hamilelik belirtilerinden biridir. Muz karın şişkinliğini azaltabilir ve bağırsak hareketini düzeltebilir. Yapay takviyeler olmadan,kabızlık sorunu çözülebilir. Bunun nedeni, muzun dışkıyı oluşturan bağırsak hareketlerine neden olan lif içermesidir. Muz ortalama olarak 6 gram lif içerir.

6. Sindirime yardımcı olmak için etkilidir.

Gebe kadınlar sıklıkla gebelik sırasında mide ekşimesi ve hazımsızlık hissederler; bu da büyüyen fetusun mideye daha fazla baskı yapması kaynaklıdır. Hamile kadınlar için sağlıklı besinler tüketmek, bu zorlukları hafifletir. Muz, asit salınımını önleyecek bir antasit içerir. Bunun dışında muz pektin açısından zengindir ve bağırsak mortilitalarında sindirimi normalleştirmeye yardımcı olur.

7. İshale karşı muz

Muz pektin içerir ve çözünür lifi düşürür. Bu sayede ishalden kurtulmaya veya vücudun içindeki suyun fazlasını emmeye yardımcı olabilir. Böylece ishal semptomlarını azaltabilir. Yalnızca bu değil, içerdiği Potasyum da bazen ishal eşlik eden bağırsak kramplarıyla mücadele etmektedir.

8. Anne ve bebek için doğal bir kalkan!

Genellikle bir kadın çok miktarda sıvı kaybettiğinde ya da yetersiz sıvı aldığında sorunlar meydana gelebilir. İshal gibi durumlarda da vücutta su kaybı oluşmaktadır. Konservatif tedavide, kayıp elektrolitler tuzlu kullanmalıdır. Bununla birlikte, muz hamile kadınlar için vücudun ihtiyaçlarını dengelemektedir, çünkü potasyum içerir, ancak aynı zamanda akut ishal durumunda sorunun tedavisini sağlayabilir.

9. Kalsiyum kaynağı!

Kalsiyum genellikle her yaştan kişi için kemiklerin ve iskelet sisteminin gelişimi için bilinir. 200 gram muzda, 10 mg doğal kalsiyum içerir. Kalsiyum rahimdeki fetüsün gelişiminde kas kontraksiyonu sürecinde nörotransmitterin hızlandırılmasında yardımcı olur.

10. İçerdiği antioksidanlar

Muzdaki C vitamini çok yüksek olup, her meyve için% 33’tür.

11. Zengin Protein

Muz protein açısından zengin bir meyvedir. Proteinler, bir kalori kaynağı olarak ve ayrıca fetusa ve anneye karşı antikorların oluşumu için kullanılırlar. Protein eksikliği yarık bir dudak ile doğan bebekler riskine neden olabilir. Doğal olarak muzda bulunan protein, 225 gram muz başına 2,5 gramdır. Muzlara ek olarak, protein, avokadolarda gebe kadınlara sağlanan fayda açısından da bol miktarda tüketilmelidir.

12. Bulantıyı ve kusmayı azaltmak

Gebe kadınlar, sabahları genellikle bulantı ve kusma sorunu ile karşılaşabilir. Bu gebeliğin ilk üç ayında görülmektedir. Hamileliğin erken evrelerinde tüketilen muzlar, sabah bulantılarına yardım edebilir ve azaltabilir.

13. Ödemlere karşı muz!

Hamilelik sırasında kadınlar yetersiz potasyumdan kaynaklanan şişlikler yaşanabilir. Potasyumun yerine koyulması, hamilelik dönemindeki şişmeyi ve ödemleri azaltmaya yardımcı olur.

14. Kan akışını dengeler

Hamile kadınlarda büyük endişe uyandıran bir durum, kan basıncında dalgalanmalara bağlıdır. Tabii ki, sağlıklı bir diyet kan basıncını dengeye getirebilir ve hamile kadınlar için muz faydalarından elde edilebilir. Muzdaki potasyum gebe annenin hamilelik süresince kan basıncını korumaya yardımcı olacaktır. Potasyum gebelik sırasında kas kramplarını ve bacak ağrısını da azaltır. Hamile bir kadın en az 4.700 miligram potasyum tüketmelidir. Mineraller kramp şiddeti de dahil olmak üzere hamilelikte iyi olmayan yan etkileri azaltacaktır.

15. Enerji artırır

Muzlar üç doğal şeker içerir. Şekeri glikoz, fruktoz ve sukroz. Muz her 225 gramda 28 gram şeker içerir. Özellikle son üç ayda ve doğum sonrası dönemde karşılaşan anneler için bu doğal şekerler enerji sağlamak için önemlidir. Gebe kadınlar için doğal şekerlerin sindirimi kolaydır, böylece gebe kadınlara enerji sağlayabilir.

16. Zengin karbonhidratlar

225 gram muzda karbonhidrat değeri 51 gramdır. Sağlıklı karbonhidrat barındırdığından uzun süre tokluk sağlar.

17. Kan şekeri ve kolesterol için

Muz gebelik sırasında kolesterol ve kan şekeri seviyesini korumak için önem kazanmaktadır. Özellikle gebelik sırasında diyabet geliştiren kadınlar için muz oldukça önemlidir. Muz, bu riskler, düzenli olarak tüketilmesi suretiyle önleyebilirler. Düşük kan şekeri seviyesi olan hamile kadınlar, kolayca bitkinleşebilir, bu belirtiler bir muz yiyerek azaltılabilir.

18. Emzirme için!

Emziren anneler için muz, kaybolan tüm mineralleri onarmaya yardımcı olur.

19. İştah artışını dengeler

Muzlar, gebe kadının vücudunun sağlıklı olmasını ve yemek yemesine yardımcı olabilecek protein, lif, vitaminler ve mineraller içerir. Her gün, hamile kadınlar daha iyi bir iştah elde etmek için muz yemeliler. Çünkü muzdaki enerji dengeyi sağlayacak ve iştahı dengede tutacaktır.

20. Doğum yaptıktan sonra kilo verme

Muzda, potasyum, magnezyum gibi mineral bileşenleri bulunur. Emziren anneler için muz güvenlidir. Hamileler için muzların yararları düzenli olarak karında obeziteyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, muzun metabolizmaya daha hızlı yapabilmesidir. Buna ek olarak, muzlar bağırsaklarını koruyan, vücuttaki toksinleri yok etmeye yardımcı olan bir zar oluşturabilirler ve daha iyi sindirmek için uyarabilirler.

Hamile anne adaylarında muz alerjisi

Muz hamile kadınlar için iyi olmasına rağmen, çeşitli durumlarda bazı annelerde alerji kaynağı olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışılmalı ve alerji belirtileri söz konusu ise muz tüketilmemelidir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst