sohbet odaları

Genel Anlamda Akıllı Telefon Teknolojisi

Rorschach

Altın üye
Katılım
10 Ocak 2015
Mesajlar
11,475
Puanları
48
Konum
Tel'aran'rhiod
Tepkime puanı
80
Akıllı telefonlar cep telefonlarının özelliklerine PDA özelliklerinin eklenmesi suretiyle geliştirilmiş mobil iletişim cihazlarıdır. Mobil işletim sistemleriyle çalışırlar. Pek çok farklı amaçla aktif kullanılabilmekte ve neredeyse her iş için uygulamalar bulunabilmektedir.

İşlemcileri bataryalarının uzun süre dayanımını sağlayan ARM tabanlı işlemcilerdir. Karmaşık işlemleri sorunsuzca yapabilirler. Çoğu akıllı telefonlarda “grafik işlemci” de bulunur. Bu işlemci sayesinde fazla poligon gerektiren uygulamaları sorunsuzca çalıştırırlar.

Çoğu akıllı telefonlarda uygulama performansı arttırıcı ve özgün uygulamalar geliştirmeye yarayan donanım özellikleri mevcuttur. Akıllı telefonların büyük bir çoğunluğunda resim-video görüntüleme gibi işlemler için ekran çözünürlüğü 4:3 veya 16:9’dur. Öğeleri çok daha parlak ve kaliteli görüntüleme için çözünürlükler hızla yükseltilmektedir. SUPER AMOLED, AMOLED gibi yeni yeni teknolojiler geliştirilmektedir.

Uygulamaları aktif kullanabilmek için çoğu akıllı telefonlarda ivme ölçüm sistemi vardır. Dolayısıyla akıllı telefonlar internette gezinmek, sensörle oyun oynamak gibi avantajlara sahiptirler. Bazı akıllı telefonlarda dijital pusula vardır. Bununla ivme ölçerlerin yapamadığı, her yöne ekran dönüş özelliği sunmaktadırlar.

Akıllı telefonların sunduğu başlıca imkanlar, kaliteli oyunlar, bilgisayar aratmayan uygulamalardır. Ancak bunlar cep telefonlarından çok daha yüksek işlemci performansı gerektirmektedir. ARM tabanlı işlemci kullanım ana sebebi düşük güç tüketimine rağmen yüksek performans sağlamalarıdır. Grafik işlemciler sayesinde yüksek poligon gerektiren 3D oyunlar akıcı şekilde oynanır. Grafik işlemciler akıllı telefonlardaki efektler ve 3D oyunlardaki texturelerde maksimum performans sağlar.

Çoğu akıllı telefon her türlü kablolu ve kablosuz bağlantı özelliklerine sahiptir.

Gözlüksüz 3D ekranlı akıllı telefonlar da mevcuttur. Bu telefonların ekran çözünürlükleri yüksektir ve tek tuşla gözlük veya aksesuarsız 3D ekrana geçilebilir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst