sohbet odaları

Giysi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli-1

Sanem

Yönetici
Yönetici
Katılım
7 Nisan 2019
Mesajlar
1,798
Puanları
93
Konum
Bursa
Tepkime puanı
730Modaya düşkünüz hepimiz güzel ve uyumlu giyinmeye özen gösteriyoruz fakat seçtiğimiz giysilerin sağlıklı olup olmadığına emin miyiz?Bu günki yazı dizimde sizlere kumaşların içerikleri ve temizleme şekillerinden bahsetmek istiyorum.Böylelikle hangi kumaşları tercih etmemiz gerektiğini öğrenerek alışveriş yaparken giysinin ham maddesini inceleyerek sağlığımızı da korumuş olacağız.
Doğal kumaşlar maddi açıdan biraz pahallı olabilir. Ancak iyi kumaşa ve kıyafetlere harcadığınız her kuruşu geleceğe dair kıymetli bir yatırım olarak görebilir, kıyafetlerinizi uzun ömürlü kullanabilmek için özen gösterebilirsiniz. Teknolojinin hızla ilerlemesi doğal ürün seçeneklerini kısıtlarken bu tür yatırımlar ileri dönemlerde sizzler için oldukça kıymetli olacaktır.Özellikle belirmeliyimki birçok ünlü tasarımcı kumaş kalitesine premium düzeyde dikkat ettiklerinden dolayı ve özgür tasarımlarımdan dolayı giysilerini yüksek rakamlara satmaktadır.Bu nedenle sağlıklı ve zararlı kumaşları öğrenmemiz ve bilinçli hareket etmemiz çok önemlidir.

Angora
Elde edilen yüne “Ankara tavşanı yünü” veya kısaca “Angora yünü” adı verilir. Bu üründen yapılmış giysiler kesinlikle vücutta alerjik reaksiyon oluşturmaz ve kılların iç kısmı medullalı olduğu için bu giysiler vücudun hava almasını engellemez. Bu özelliği nedeniyle Angora, koyun yününden 7 – 8 kat daha fazla ısı vermesine karşın, vücutta terlemeye sebep olmaz. Angora giysiler özellikle çocuk giysisi olarak kullanılmaktadır. Çünkü çocuk giysileri ağır olmamalı, yüksek ısı vermeli, terletmemeli ve alerjik reaksiyon oluşturmamalıdır. Bütün bu özellikleri sadece Angora giysilerde bulmak mümkündür. Bunun dışında Angora giysileri (şapka, kumaş, kazak, battaniye, atkı, şal, eldiven, saç bantı, iç çamaşırı), yetişkin insanlar tarafından da her zaman tercih edilen pahalı giysilerdir. Angora yünü, kuvvetli elektromanyetik özelliğinden dolayı özellikle romatizmal hastalıklarda, siyatik ve eklem ağrıları şikayetlerinde, dolaşım bozukluğu olanlarda, böbrek rahatsızlıklarında fizik tedavisi amacıyla giyilen termal iç giysilerin yapımında kullanılır ve tedavideki başarı etkisi yüksek olan tek üründür. Ayrıca, Angora, yüksek keçeleşme kabiliyeti nedeniyle fötr şapka, ayakkabı ve ayakkabı içinde kullanılan keçe yapımında da başarıyla kullanılmaktadır.
Tavşan yünü lifleri, düzgün ve ipeksi bir yapıya sahiptir. Genellikle %10-20 oranında kuzu yünü ve/veya sentetik liflere karıştırılarak çeşitli giysilerin yapımında kullanılır. Boyanmamış saf Ankara yünü kuvvetli elektromanyetik etkisi dolayısıyla romatizma, artrit gibi hastalıklara karşı terapik giysilerin üretiminde de kullanılmaktadır.

Devetüyü

Devenin yumuşak tüylerinden elde edilir. Bazen saf, bazen yünle karışık olarak kullanılır. Özellikle erkek giyimde sıkça kullanılan bu kumaş oldukça sıcak tutar ve kaliteli bir duruşa sahiptir.


İpek
Değerli, dayanıklı, esnek, hafif ve serin tutan bir kumaştır. Güneşte solar, zamanla havanın etkisiyle sararır.Kuru temizleme ile temizlenmeli dönemsel olarak mutlaka havalandırılmalıdır.Doğal ve karışım olmadığı sürece sağlıklı bir kumaştır.

Kaşmir
Kaşmir keçisinin yününden elde edilir. Bazen saf, bazen yün, ipek ve pamukluyla karıştırılarak kullanılır.Eskiden bu yana kazak eşarp olarak yoğun şekilde üretilir.Genellikle pahallı hafif ve sıcak tutan bir yapısı vardır.

Keten
Serin tuttuğu için yazın sıkça tercih edilir. Ter emici özelliği vardır. Çok buruşur. Bu nedenle spor bir duruşa sahip oldugunu söylememiz gerekir.

Pamuklu
Pamuk bitkisinden elde edilir. Dayanıklıdır ve serin tutar. Bakımı kolaydır. İstediğiniz şekilde yıkayabileceğiniz gibi sağlıklı bir dokuya sahip olan pamuklu giysiler yaz kış tercih edilebilir.Pamuğun kalitesine göre fiyatı çeşitlilik gösterir.Kesenize uygun olanlarını tercih ederek daha sağlıklı seçimler yapmış olursunuz.

Yün
Bitkisel liflerden üretilir. Hassas ve bakımı zor bir şey olsa da yün doğallığından ötürü kaliteli sayılabilecek bir kumaş türüdür.Bakımını fırçalayarak yaptığınız takdirde uzun zaman kullanabilirsiniz.Gölgede kurutmaya ve ütülerken dikkat ederseniz yünlü giysilerinizi uzun süre dolabınızda muhafaza edebilirsiniz.
Dolabınızda naylon, polyester, akrilik adına ne varsa terk edip; pamuk, keten, yün, ipek, kaşmir gibi doğal kumaşlar kullanmanızı öneririm.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst