sohbet odaları

GTA 5 | İpuçları,tavsiyeler,tüyolar

Stauffenberg

Gümüş Üye
Katılım
21 Şubat 2013
Mesajlar
6,549
Puanları
38
Yaş
29
Tepkime puanı
4

Yaklaşık 700 günlük bir bekleme süresinin ardından 17 Eylül'de tüm dünyada çıkışını gerçekleştiren Rockstar Games'in en tutkulu oyunu olan GTA V için size yardımcı olabilecek bu konuyu açmaya karar verdik. Memnun kalacağınızı düşünüyoruz.


Özel YeteneklerAktif etmek için sağ ve sol analog çubuklarına aynı anda basın.

Michael


Karşınızda birden çok düşman varsa onları hızlıca Michael'ın özel yeteneğini kullanarak öldürebilirsiniz. Max Payne'den bildiğimiz klasik Bullet time.

Franklin


Eğer son hızda bir yere çarpmak üzereyseniz Franklin'in özel yeteneğini kullanarak anında durabilirsiniz. Ayrıca bir yerden uçarken araç havadayken özel yeteneği kullanıp anında yere düşebilirsiniz.

Trevor


Trevor'la yüksek bir yerden düşerken özel yeteneği açarsanız kurtulma şansınız olabilir ve eğer bir yaya size saldırmaya başladıysa ve onunla uğraşmak istemiyorsanız yine Trevor'ın özel yeteneğini açıp tek yumrukta onu yere serebilirsiniz.

Chop

Chop'u yönlendirmek için kullanacağımız tuşlar ve talimatlar. Bunları yapmak için L2/LT ile Chop'a kilitlenmeniz gerekir.

- R2/RB Dolaştır veya eve yolla
- D-pad sol/D-pad sol ıslık çalarak yanına çağır
- R1/RT Chop yakındaki koleksiyonları bulur
- O/X Otur
- Kare/B Pati uzat
- X/A Patileri kaldır
- Üçgen/Y Chop'u sev

* Bazı kontrolleri kullanmak için telefonunuza iFruit uygulaması yüklemeniz gerekebilir.

Soygunlar için en karlı, en uygun ekip

Soygun #1: The Jewel Store Job
Yöntem: Option B (Smart)
Ekip: Hacker - Rickie Lukens, Soyguncu - Packie Mcreary, Sürücü- Karim Denz


Soygun #2: The Merryweather Heist
Yöntem: Option A veya B
Ekip: Bu soygun için ekip seçemiyorsunuz.


Soygun #3: The Paleto Score
Yöntem: Yöntem seçilemiyor.
Ekip: Soyguncu - Packie Mcreary (Jewel Store Job'da seçtiyseniz seçebilirsiniz), veya Chef


Soygun #4: The Bureau Raid
Yöntem: Option B (Roof Entry)
Ekip: Hacker - Rickie Lukens, Soyguncu - Norm Richards, Sürücü - Taliana Martinez (veya Karim Denz i de seçebilirsiniz)


Soygun #5: The Big Score
Yöntem: Option B (Obvious)
Ekip: Sürücü #1 (Helikopter) - Taliana Martinez, Sürücü#2 (Tren) - Karim Denz, Soyguncu #1 - Bulabildiğiniz en ucuz soyguncu, Gunman #2 -Yine, bulabildiğiniz en ucuz soyguncu (Soyguncular hasılata bir etki yapmıyor en ucuz bulabildiğinizi seçin.)Ekibimizi tanıyalımSOYGUNCULAR


Patrick "Packie" McReary

Ryan Johnston tarafından seslendirildi.​

Liberty City'nin İrlandalı eski gangsterlerindendir. Zamanında Liberty City'nin McReary Suç Ailesi'nin liderlerinden biri olan ve Liberty City'nin suç dünyasında pek çok atılımlarda bulunmuş olan Packie, özellikle beş sene önce ailesi ve ortaklarıyla gerçekleştirdiği Liberty City'nin en büyük banka soygunlarından biri olarak tarihe geçmiş olan Bank of Liberty soygununun öncüsü olmasıyla bilinmektedir. Fakat zamanla gelişen olaylar sonucunda ailesinin eski gücünü kaybetmesi üzerine Liberty City'den ayrılıp yeni fırsatlar için Los Santos'a taşınma kararı almış ve burada dükkân, işyeri vb. gibi ufak tefek yerleri soyarak ufak işlerle çok geçmeden Los Santos'un yeraltı dünyasına girmiştir.

Packie, Los Santos'un Strawberry mahallesinde bir arkadaşıyla beraber gerçekleştirdiği bir dükkân soygunu sırasında karakterimizle tanışır ve eğer ileride herhangi bir soygunda adama ihtiyaç olursa karakterimizden kendisini düşünmesini isteyerek bu soygunlarda yardımcı olabileceğini belirtir. Bu noktadan sonra Michael, Franklin ve Trevor'a katılan Packie, hâlâ unutamadığı Bank of Liberty banka soygunundan bile daha büyük soygunların kapısını açarak, daha önce hayatında hiç görmediği profesyonel soygunların ve soyguncuların ortasında kendisini bulur...

Nasıl açılır? > Packie aynı zamanda oyunun rastgele karakterlerinden biridir ve oyunda ilk kez kendisiyle bir rastgele olayda karşılaşılmaktadır. Yukarıda bahsesildiği gibi Strawberry mahallesinde bir arkadaşıyla beraber bir dükkân sahibini soyarken kendisine rastlanılmaktadır. Packie sizi gördüğü sırada sizden yardım etmenizi, bir kaçış aracı bulmanızı isteyecektir. Eğer oyuncu, Packie'yi ve onun arkadaşını öldürüp dükkân sahibine iyilik yapmak yerine Packie'ye yardım edip suça ortak olmayı seçerse (ki Packie'nin soygun ekip üyesi olarak açılması için bunun yapılması şart), dört kapılı bir araç bulup Packie'nin yanına yaklaşmanız gerekecek ve Packie arkadaşıyla beraber araca binerek olay yerinden uzaklaşmanızı isteyecek. İstenileni yapıp Packie ve arkadaşına yardım ettiğiniz ve peşinizdeki polisleri atlatıp istediği yere bıraktığınız takdirde Packie, karakterinize teşekkür ederek ileride herhangi soygunda adama ihtiyaç olursa kendisini düşünmesini isteyecek; bu görevi tamamlayınca da Packie soygun ekip üyesi olarak açılmış olacaktır.

Oldukça profesyonel ve yetenekli bir soyguncu olan Packie, geçmişten kalma tecrübelerinden ötürü silahlı çatışmalarda oldukça başarılıdır ve soygunlarda oldukça işe yaramaktır. Soygunlar sonrası alacağı pay %12'dir.

Chef

Trevor'ın silah ve uyuşturucu ticareti yaptığı Trevor Philips İşletmesi adındaki işletmesinde uyuşturucu üreticisi olarak çalışan Chef, Trevor'ın iş arkadaşlarından biridir. Aynı zamanda silahlı çatışmalarla da arası iyidir ve Trevor'ın önerisiyle soygunlarda ekip üyesi olarak kiralanabilmektedir.

En az başarılı bir uyuşturucu üreticisi olduğu kadar silahlarla da arası iyi olan Chef, silahlı çatışmalarda oldukça başarılıdır ve soygunlarda oldukça işe yaramaktır. Soygunlar sonrası alacağı pay %12'dir.

Norm Richards

Evan Neumann tarafından seslendirildi.​

Bir zamanlar evli ve çocuk sahibi bir aile adamı olan Norm, yıllar önce ekibiyle birlikte yaptığı büyük soygunlarla adını duyurmuş olan ana karakterlerimizden eski profesyonel banka soyguncusu Michael'ın büyük bir hayranıdır. Geçmişinde Michael ve ekibinin gerçekleştirdiği soygunları haberlerden takip etmiş, Michael'a hayranlık duymuş ve Michael'ı kendisine idol olarak benimsemiştir. Fakat 2004 yılında medyada Michael'ın ölüm haberini alması (gerçekte Michael'ın tanık koruma programına girip kimliğini değiştirerek kendisine ölmüş süsü vermesi) üzerine buna çok üzülmüş, Michael'ın anısına onun izinden gitmeyi hedeflemiş ve Michael gibi büyük bir soyguncu olma kararı almıştır. Yıllar sonra Michael'ın ölmediğini, yaşadığını öğrenmesi üzerine buna sevinen Norm, en büyük hayali olan idolü Michael ile soygun yapma imkânına kavuşarak, soygunlar için kiralanabilecek silahlı soygunculardan biri haline gelir.

Michael'ın büyük bir hayranı olmasına rağmen Norm'un soygunculuk becerisi aslında özentilikten öte değildir. Sadece Michael'a ve soygunculuğa olan hayranlığından dolayı Norm'un soygunculuk serüveni sadece bir hevestir. Belki de bundan dolayı olacak ki, oldukça beceriksiz ve acemi bir soyguncu olan Norm'un soygunlar sonrası alacağı pay %7'dir.


ŞOFÖRLER


Karim Denz

Matt Hopkins tarafından seslendirildi.​

Soygun işlerinde yeni bir isim olan Karim, soygunlar için kiralanabilecek kaçış şoförlerinden biridir. Fakat soygun işlerine yeni adım attığı için oldukça acemi ve becereksizdir. Bundan dolayı olacak ki, soygunlar sonrası alacağı pay %8'dir.

Lüks ve zengin bir yaşam hedefleyen Karim, bir saat koleksiyoncudur. Amacı, soygunlardan elde edeceği parayla koleksiyonuna katmak için değerli ve pahalı eşsiz saatler almaktır.


Taliana Martinez

Carolina Ravassa tarafından seslendirildi.​

Meksika asıllı bir şoför olan Taliana, soygunlar için kiralanabilecek kaçış şoförlerinden biridir. Blaine Vilayeti'nde ortaklarıyla beraber gerçekleştirdiği başarısız gitmiş bir soygundan sonra karakterimiz tarafından Braddock Geçiti'ndeki Senora Otobanı'nda kaza yapmış olarak bulunur ve kendisine yardım eli uzatan karakterimizle burada tanışır. Kazadan kurtulduktan sonra eğer ileride herhangi bir soygunda adama ihtiyaç olursa karakterimizden kendisini düşünmesini isteyerek bu soygunlarda yardımcı olabileceğini belirtir. Bu noktadan sonra Michael, Franklin ve Trevor'a katılan Taliana, soygunlarda kaçış şoförü olarak hizmet vermeye başlar.

Nasıl açılır? > Taliana aynı zamanda oyunun rastgele karakterlerinden biridir ve oyunda ilk kez kendisiyle bir rastgele olayda karşılaşılmaktadır. Yukarıda bahsesildiği gibi Chiliad Dağı yakınlarında Braddock Geçiti'ndeki Senora Otobanı'nda başarısız geçmiş bir soygun sonrası otobanda kaza yapmış olarak kendisine rastlanılmakta ve Taliana bu sırada oradan geçen karakterimizden yardım ister. Taliana'yı aracınıza aldıktan sonra sizden kendisini Sandy Shores kasabasına bırakmanızı isteyecektir. Bu noktadan sonra acele etmelisiniz zira Taliana yaralı ve çok oyalanırsanız kan kaybından ölebilir. İstenileni yapıp Taliana'ya yardım ettiğiniz ve istediği yere bıraktığınız takdirde Taliana, karakterinize teşekkür ederek ileride herhangi bir soygunda adama ihtiyaç olursa kendisini düşünmesini isteyecek; bu görevi tamamlayınca da Taliana soygun ekip üyesi olarak açılmış olacaktır.

Oldukça profesyonel, yetenekli ve son derece ciddi bir şoför olan Taliana, soygunlarda kaçış şoförü olarak oldukça işe yaramaktadır. Fakat bu becerisine rağmen soygunlardan aldığı kâr %5'tir. Bu da, soygunlarda sağlam şoför isteyen, ancak fazla para vermek istemeyen oyuncular için Taliana yeterince iyi bir seçenek olarak görülmektedir.


HACKER'LAR


Rickie Lukens

Perry Silver tarafından seslendirildi.​

Ünlü sosyal ağ paylaşım sitesi olan Lifeinvader'da çalışan bir yazılım tasarımcısıdır. Fakat yazılımlar konusunda oldukça beceriksiz ve bulaştığı her işi ağzına yüzüne bulaştıran Rickie, Lifeinvader'daki işinden kovulduktan sonra Michael'la iletişime geçerek ileride herhangi bir işte hacker'a ihtiyaç olursa kendisini düşünmesini ister.

Rickie oldukça saf, beceriksiz ve acemi bir hacker'dır. Bundan dolayı olacak ki, soygunlar sonrası alacağı pay %4'tür.


Kolay para kazanmak için görev harici ufak soygunlar gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki rehber size yardımcı olacaktır.


Banka Aracı Soymak


Haritada mavi bir nokta belirdiğinde bu nokta size yakınınızdaki banka aracını gösterir. Eğer araç park halindeyse güvenlik görevlisi çanta ile birlikte araca yaklaşacaktır. Görevliyi vurarak kolayca 5000 dolar kazanabilirsiniz. Eğer araç hareket halindeyse, aracın önünü kesip arka kapılara yapışkan bomba koyarak ya da birkaç kere ateş ederek de soygun yapabilirsiniz. Ek olarak zırhlı aracı çalıp suya atarak kolayca açabilirsiniz.

24/7, Limited Service, Rob's Liquor Store Dükkanlarını Soymak


Dükkanı soymak için tek yapmanız gereken silahı kasiyere doğrultmak. Kasiyer paraları poşete doldurup size verecektir. Fakat elinizde silahla dükkana girip beklerseniz kasiyer alarmı çalıp polisleri çağırabilir. Fakat yine de dikkatli olun çünkü kasiyer size silah doğrultabilir ya da size hareket çekerek paraları vermemekte ısrar edebilir. Bu durumda uyarı atışı yaparak kasiyeri korkutabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise kasiyeri etkisiz hale getirdikten sonra kasadaki paraları kendiniz ceplerinize doldurabilirsiniz, tabii gelen polis ekiplerini de unutmamak şartıyla.

ATM Soymak


ATM soymak için bir kişinin ATM'den parasını çekmesini beklemelisiniz. Para çekildikten sonra yayayı öldürerek parasını çalabilirsiniz.

Borsa


BAWSAQ

GTAOnline'ın ve GTAV'in online borsa sistemi. Oyuncuların alıp sattığı hisselere çevrimiçi olarak erişebiliyoruz. GTAOnline çıkınca daha ayrıntılı inceleyip güncelleyeceğiz.

Liberty City National (LCN)

Oyun içindeki borsa. Oyun içinde yaptıklarınıza göre markaların hisseleri yükseliyor veya azalıyor. Bir nevi offline borsa. Bağlı olan şirketler:

ARK – AnimalArk
AUG – AuguryInsurance
BAN – CoolBeans
BEN – BeanMachine
BGR – BurgerShot
BIL – Bilkington
BOL – BankOfLiberty
BOM – BobMulét
BUL – Bullhead
CLK – CluckinBell
DEB – Debonaire
DOP – DollarPills
ECL – eCola
EMU – AirEmu
FLC – Fleeca
FUS – FlyUS
GAS – GastroBand
GCD – GoldCoast
GOP – GoPostal
GRU – GruppeSechs
HAF – Hammerstein&Faust
HKJ – Hijak
KRP – Krapea
LFI – Lifeinvader
LOG – Logger
MAX – MaxRenda
MAZ – MazeBank
MER – Merryweather
MOR – MorsMutualInsurance
POP – PostOP
PRO – ProLaps
RAI – Raine
RIM – RichardsMajestic
RLS – RadioLosSantos
RWC – Redwood
SSS – Slaughter,Slaughter&Slaughter
TBO – TacoBomb
UNI – VanillaUnicorn
UPA – Up-n-Atom
VAG – Vangelico
WFM – WorldwideFM​

Oyun İçinde Birbirine Rakip Olan Şirketler


CoolBeans - BeanMachine
Burgershot - Up-An-Atom
Clucking Bell - TacoBomb
FlyUS - AirEmu
GoPostal - PostOp
Bilkington - DolarPills
Pisswasser - Logger
MazeBank - BankOfLiberty
Redwood - Debonaire
Slaughter, Slaughter & Slaughter - Bullhead
Radio Los Santos - WorldwideFM
eCola - Raine​

Eğer hissesine sahip olduğunuz şirketin hisselerini yükseltmek istiyorsanız rakip şirketin uçaklarını, kamyonlarını, tırlarını patlatarak ve ana merkezine gidip yakınındaki çalışanları ve insanları öldürebilirsiniz.
Böylelikle hissesine sahip olduğunuz şirketin hisseleri yükselirken rakip şirketin hisseleri düşecektir. Hisseleriniz yeteri kadar yükseldiğinde hisselerinizi satarak paranızı katlayabilirsiniz.

Ayrıca oyundaki sizin paranızı en çok katlayabilecek şirket Merryweathe'dır. Fakat son görevi yapmadan önce tüm hisselerinizi satmanızı öneriyoruz.

Genel

Arkadaşlar

Oyun menüsünden "Friends" kısmına gelerek arkadaşlarınızın kaç görev yaptığını ve oyunun % kaçını tamamladığını görebilirsiniz. Ayrıca Social Club üzerinden karşılaştırma yapabilirsiniz.

Radyodan Müzik Paylaşmak

Herhangi bir araçta beğendiğiniz müzikleri Playstation ve Xbox360'ın D-pad'in sol tuşuna basılı tutarak aynı anda "kare/X" tuşuna basarak Social Club üzerinden otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

Pasif Karaktere Araç Sürdürmek

Eğer bir karakteri şehirden çıkarıp çöle götürmek veya çölden şehre getirmek istiyorsanız karakteri seçip bir arabaya bindirip haritadan bir yeri işaretlemeniz yeterli. Başka karaktere geçseniz bile o karakter aracını işaretlediğiniz noktaya sürecek.

Aracın Üstünü Açmak - Kapatmak

D-pad'in sağ tuşuna basılı tutarak aracın tavanını açıp kapatabilirsiniz. Eğer tekrar basarsanız farları açıp kapatabilirsiniz.

Rüzgar Türbinleriyle Helikopter Patlatmak

Blaine County'de bulunan rüzgar güllerine polis helikopterlerini çekerek eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.


Telefon Numarası Çevirmek

Telefonunuzu açtığınızda "Contacts" kısmına girerek Kare/X tuşuna basarak telefon tuşlarına geçiş yapabilirsiniz. Eğer GTAIV'ün "Lure" görevinden 545-555-0122 numarasını ararsanız bir adam sizin eşek şakası yapmayı kesmenizi söylüyor.

Telefondan Fotoğraf Çekmek

Telefonunuzdan "Snapmatic" uygulamasını açarak fotoğraf çekebilirsiniz. Eğer sağ analog çubuğuna basarsanız "selfie" yani ön kameradan kendinizin fotoğrafını çekebilirsiniz.


Telefonunuzdan çektiğiniz fotoğrafları, otomatik olarak Social Club'a upload edip bilgisayarınızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

Yarışmak

Eğer kırmızı ışıkta duran bir aracın yanında durup motor devrini yükseltip korna çalarsanız yanınızdaki araç yeşil ışık yandığında sizinle yarışabilir.

Franklin İle Kolayca 100.000 $ Kazanmak

Franklin ile oynarken evinizin yakınında(Vinewood), haritada mavi bir işaret belirebilir. Eğer ne olduğunu merak edip mavi işarete giderseniz bir çocuk size bisikletinin çalındığını söyleyecek eğer bisikleti alıp geri getirirseniz size sonradan mesaj atıp kendisinin milyoner olduğunu ve size ödül olarak 100.000 $ verdiğini söyleyecek.

Kolay Karabina Tüfeği

Hava alanında üst geçitte her zaman spawn olan 2 polis memuru var. Onları öldürüp silahlarını ve cephanelerini alabilirsiniz fakat 2 yıldız aranma seviyesine ulaşırsınız.

Helikopter İçin

Davis, Los Santos'ta bulunan hastahanenin çatısına tırmanarak kolayca helikoptere ulaşabilirsiniz.


Kolay Yoldan Out Of Your Depth Achievement/Trophy Açmak İçin

GTA V'te en kolay köpek balığı bulma yolu okyanusa açılmaktır. Bir tekne veya jet-ski ye binerek denizin rengi koyu maviye dönüşene dek açılın. Biraz açıldıktan sonra haritada yaklaşan kırmızı bir nokta göreceksiniz. Bu yakınınızdaki köpek balığını gösteriyor. Denize atladığınızda köpek balığı sizi öldürüyor ve böylece kolaylıkla Out Of Your Depth Achievement/Trophy'sini açmış oluyorsunuz.

El Hareketi Çekmek

Araçtayken L1/LB'e bastığınızda karakteriniz insanlara el hareketi çeker. Bunu yapmak için silah olarak yumrukları seçmeniz gerekli. Üstü açık bir araçta ise daha farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ters Dönen Aracı Döndürmek

Eğer aracınız ters dönmüşse sol analog çubuğunu çevirerek aracınızı düzeltebilirsiniz.

Ücretsiz Silah Geliştirmek

Görevdeyken Ammu-Nation'a girip tüm silah geliştirmelerini satın alın ve tüm geliştirmeleri aldıktan sonra dışarı çıkıp intihar edin ve göreve yeniden başlayın. Yeniden başladığınızda paranız geliştirmeleri almadan önceki haline dönmüş olacak ve tüm geliştirmeler satın alınmış olarak gözükecek.

Teleferik ve Bisiklet ile Eğlenceli Hareketler

Chilliad dağına çıkmayı kolaylaştıran teleferiğin girişinden bir bisiklet çalıp o şekilde teleferiğe binerseniz. Dağdan aşağı bisikletle eğlenceli bir şekilde(!) inebilirsiniz.

Farları Açmak - Kapatmak

GTAV'te neredeyse tüm araçlarda far açıp kapama seçeneği var. Eğer D-pad in sağ tuşuna basarsanız farı açıp, kapatabilirsiniz.

Çalılıklara Saklanmak

GTAV'te polislerden kurtulmak için çalılıklara saklanabilirsiniz. Eğer saklandığınız çalılık yeterince büyükse HUD'da karakterinizi gösteren ok gri olur, bu sizin orada olduğunuzu bilmedikleri anlamına gelir.

Özel Jet Çalmak

Karakterinizle hava alanına giderek özel jet çalabilirsiniz fakat hava alanına girer girmez peşinize polis takılacaktır.

Araçlarınızı Ücretsiz Tamir Etmek

Araçlarınızı ücretsiz tamir etmek için 3 yol bulunuyor. Bunlar:
1- Karakterinizin özel garajına gidip D-pad'in sağ tuşuna basarak aracı garaja koyun ve garajdan farklı bir araçla çıkın. Çıktığınız arabayla tekrar girin ve eski arabanızın tamir edilmiş olarak karşınıza çıktığını göreceksiniz.
2- Aracınız hasarlıysa başka bir karaktere geçin ve sonra tekrar eski karaktere geçin. Böylece aracınız tamir edilmiş olacak.
3- Franklin ile oynarken Los Santos Customs'ı satın alabilirsiniz. Eğer satın alırsanız bir defalığına bir aracı ücretsiz tamir edip modifiye edebilirsiniz.

Araç Alarmlarını Devre Dışı Bırakmak

Bir aracın alarmı çalmaya başladıysa hemen start tuşuna basın, oyun yükleme yapacak tekrar oyuna döndüğünüzde alarmı artık çalmıyor olacak .Bazen aracın kornasını çalmakta işe yarayabiliyor.

Sınırsız Bomba Atar

Öncelikle haritada gösterilen mağaranın en dibine kadar gitmelisiniz. Mağaradan çıktığınızda telefonunuzdan Quick Save yapın daha sonra Load Game ile kaydettiğiniz yere tekrar dönün ve tekrar mağaraya girin bomba atarın tekrar orada olduğunu göreceksiniz. Bu işlemi istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Sınırsız Para

Haritada gösterilen bölgeye kadar yüzün veya tekne ile gidin, gittiğinizde olduğunuz yerin dibine kadar yüzün. Batmış bir uçak göreceksiniz. İçinde 12.000 $ olan bir çanta göreceksiniz. Çantayı aldığınızda başka bir karaktere geçin. Sonra tekrar çantayı aldığınız karaktere geçerek tekrar çantayı alın. Eğer çanta respawn olmazsa etrafında yüzüp öyle karakter değiştirin. Bu yöntemi istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Anında Araç Tamir Etme

Aracın içinde oyunu "Quick Save" edin. Sonra menüden "Load" yapın. Bu kadar, oyun yüklendiğinde aracınız tamir edilmiş olarak karşınıza çıkacak.

Sigorta Şirketi Tüyosu

Bol patlama olan bir göreve girmeden önce borsa da AugeryInsurance stock (AUG)'a paranızı yatırın. Görevde patlatabildiğiniz kadar araç patlatın. Görevden sonra hisseleriniz uçmuş olacak.

Yayalarla Etkileşime Geçmek

Yayaların yanına giderek D-pad'in sağ tuşuna basarak yayalar ile etkileşime geçebilirsiniz.

"Assassinations" Görevlerinden Borsa Yardımı

Assassinations görevlerini yapmadan önce tüm karakterlerinizle telefonunuzla LCN'in sitesine girerek belirli hisseleri alırsanız görevden sonra o şirketin hissesi yükselecektir:

The Hotel Assassination – Betapharmasuticals
The Multi Target Assassination – Debonaire
The Vice Assassination – iFruit
Construction Assassination – Gold Coast Development

Her Zaman Garajınızda Boş Bir Yer Bırakın

Garajınızda her zaman en az bir araç için boş yer bırakmanız sizin yararınıza olur. Eğer nadir bulunan bir araç bulursanız onu hemen garaja koymanız gerekir. Eğer bulduğunuz aracı garajın dışında bırakıp garaja girip bir araç çıkarmak isterseniz o, nadir bulunan araç ortadan kayboluyor.

Lifeinvader İndirimleri ve Kampanyaları

Eğer Lifeinvader da bazı markaları "stalk" ederseniz size bazı bonuslar sunuyorlar. Bunlardan bazıları:

Elitas Travel (ElitasTravel.com dan yaptığınız ilk alışverişinizde %10 indirim)
Herr Kutz Barber (İlk saç kesiminiz ücretsiz)
InkInc. (İlk dövmenizi ücretsiz yaptırın)
Legendary Motorsport (Sitesinden yaptığınız ilk alışverişinizde %10 indirim)
Los Santos Customs (Bir kereliğine aracınızı ücretsiz boyatın)
Redwood Cigarettes (Hastahaneden ilk taburcu edildğinzde %10 indirim)
Sprunk (Bir kutu bedava Sprunk kazanın)
Warstock Cache & Carry (Sitesinden yaptığınız ilk alışverişinizde %10 indirim)

Tüm Oyun Boyunca Ammu-Nation İndirimi

Eğer ucuz fiyata mermi veya silah almak istiyorsanız yapmanız gereken Ammu-Nation dükkanının arkasındaki atış poligonuna gitmelisiniz. Tüm challengeları Gold olarak tamamladığınızda her şeyi %25 indirimli alabiliyorsunuz. Eğer tüm challengeları Silver veya Bronze olarak bitirirseniz yine de %15 ve %10 indirim alıyorsunuz.

Karakterlerin Araçlarını Modifiye Etmek

3 karakterin de kendine özel, varsayılan araçlarını modifiye ederseniz her zaman modifiyeli olarak karakterin yanında kalırlar.

Karakter Seçme Panelindeki Sayılar

Karakter seçme panelinde her karakterin resminin üstünde yazan sayılar karakterlere özel aktivite veya görevleri belirtir.

Polis Farkındalık Göstergesi

Polislerin sizin yerinizi veya onlardan gizlendiğinizi öğrenmek isterseniz HUD'daki karakter işaretine bakmanız yeterli. Eğer gri renkteyse onlar sizin nerede olduğunuzu ve gizlendiğinizi bilmiyorlar demektir. Fakat eğer beyaz renkteyse sizin nerede olduğunuzu ve tehlikede olduğunuzu belirtir. Bunu araç değiştirerek veya çalılıklara saklanarak gri yapabilirsiniz.

Hızlıca Kurşun Satın Almak

Ammu-Nation'da silahınıza tek tuşla alabildiğiniz kadar kurşun almak isterseniz kurşun sekmesine gelip kare/X tuşuna basıp satın almanız yeterli.

Radyodan Borsa Tüyoları

Bazı radyoları iyi dinlerseniz borsada işinize yarayacak tavsiyeler verebilir.(Şu markanın yeni ürünü yarın çıkacak gibi.)

Aranma Seviyesini Yok Etmek

Los Santos Customs'a polisler görmeden girip aracınızın rengini değiştirdiğinizde aranma seviyeniz yok olur. Ayrıca bir görevi tamamladığınızda/başladığınızda da aranma seviyeniz yok olur.

Toplanabilir Eşyaların Yenilenmesi

Haritanın bazı yerlerinde gizlenmiş silahlar, zırhlar, şarjörler vb. onları aldıktan 45 dakika sonra aynı yerde respawn olurlar.

Dükkan Soymak

Marketlerin içine girip doğrudan kasiyere silah doğrultabilirsiniz. Bazen size karşı koymaya çalışsalar da genellikle paraları hemen sökülüyorlar. Fakat kıyafet dükkanları vs. mağazalarda silah çekemiyorsunuz bunu yapmak için dükkana girip kapıyı kapatmalısınız daha sonra dışarı çıkmalısınız fakat tamamen değil. Kapı dışa doğru açılmalı ve karakterin bir ayağı dışarıda bir ayağı içeride olmalı böylece silah çekip kasiyere kitlenip ona yaklaşabilirsiniz böylelikle o tür dükkanları da soyabiliyorsunuz.

Ekstra Tüyo: Kapının sizin ardınızdan iyice kapanmasını bekleyin böylelikle polisler peşinize daha geç düşer.

Zırhın Gözükmesi

Eğer oyunda normal tişört giyiyorsanız içinizdeki zırh/çelik yelek gözükebiliyor.

Uzay Aracı

Omega Stranger'dan aldığınız "Far Out”den sonra haritanın farklı yerlerinde uzay gemisi parçaları bulunabiliyor. Fakat Omega Stranger a ulaşmak için "Fame or Shame" görevini bitirmiş olmanız gerekiyor. 50 uzay gemisi parçasını topladıktan sonra uzay aracı kullanabilir olacak.

Sessizce Araba Çalmak

Eğer Stealh modda(sol analog tuşuna basarak Stealth moda girebilirsiniz) aracın yanına gelip araca binerseniz karakter ses çıkarmadan(cam kırmadan vs.) araca binebilirsiniz.

Jet Çalmak

1- Franklin'i seçip çok hızlı bir araçla askeri üsse dalın.
2- Üsse hangarların yakın olduğu kapıdan dalın.
3- Girdiğinizde Franklin'in özel yeteneğini kullanarak dönüşler yaparak Jet in olduğu hangara girin
4- Hangarların içinden alırsanız ölme riskiniz daha çok azalacaktır
5- Jeti aldığınızda Trevor'un hava alanına indirin ve Trevor'ı seçerek gelip Jet'i hangarınıza koyun.

Borsa da Ucuza Alıp Pahalıya Satmak

Daha önce bahsettiğimiz işlemleri satın alacağınız şirket için uygularsanız hissesi düşerek ucuzlayacaktır. Böylece daha ucuza hisse alabilirsiniz fakat hisseleri yükseltmek daha zor olacaktır.

Fotoğrafın Çekildiği Yer

Eğer daha sonra gelmek istediğiniz bir yerin fotoğrafını çekerseniz daha sonra bu fotoğrafa bakarak nerede çekildiğini öğrenebilirsiniz.

Boş Arazide Kalmak

Eğer karakteriniz boş bir arazide kaldıysa başka karaktere geçip arazide kalan karakterinizi arayın. Böylece karakteriniz boş araziden başka bir yere spawn olacak.

Polislerden Kurtulmak İçin Araç Değiştirin

Eğer polisler sizi görmeden aracınızı değiştirirseniz sizin yerinizi bilmedikleri için yanlarından geçseniz bile(çok yaklaşmamak kaydıyla) sizi tanıyamayacaklar. Sadece polislerden kurtulana kadar yasalara uymaya çalışın(!)

Yakalamak

Eğer birini koşarak yakalamaya çalışıyorsanız, zıplayın ve havadayken O/B ye basın. Böylelikle karakteriniz kendini yere bırakarak yakalamaya çalıştığınız kişinin üstüne düşecek.

Truffade Adder veya Başka Hızlı Bir Araç Bulmak

Eğer hızlı bir araç arıyorsanız Rockford Hills'e gidin. Resimde gösterilen yerde her zaman bir nadir bulunan bir araba veya Truffade Adder bulunur. Fakat genellikle Truffade Adder yani oyundaki en hızlı araç orada bulunur.

Tır Römorku Kullanarak Polislerden Kurtulmak

Eğer arkasına römork bağlı bir tır kullanıyorsanız ve peşinizde polisler varsa doğru zamanda D-pad'in sağ tuşuna basarak römorku bırakarak polislerin yolunu kesebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Araç Satın Almak

Karakterlerimize internet üzerinden araçlar satın alabiliyoruz bu araçlar tiplerine göre garajlara/limanlara/hangara/helikopter pistlerine gidiyor.

Araç satın alabileceğiniz siteler:

www.elitastravel.com
www.legendarymotorsport.net
www.warstock-cache-and-carry.com
www.docktease.com
www.pandmcycles.com
www.southernsanandreassuperautos.com

Ev Satın Almak

GTAV'te ev satın alma özelliği olmasa da GTAOnline'da bu site üzerinden ev satın alabileceğiz.

Mülk Satın Almak

Şehrin belirli bölgelerinde satın alınabilecek karakterimize haftalık kira ve rastgele küçük görevler veren mülkler mevcut. Örnek olarak Downtown Cab. Co.'yu satın alarak ücretsiz gezintiye çıkabiliriz.

Yolcu Uçaklarını Sürmek

Yolcu uçaklarının iniş takımlarının yanına gidip araca binme tuşuna basarak binip sürebilirsiniz.

Hava alanında Aranma Seviyesini AzaltmakEğer hava alanında bir hangar satın alırsanız, polisler sizi hava alanına girdiğinizde aramaz.

Zor Durumda Ammu Nation Desteği İçinPeşinizde polis varsa ve yakınlarınızda Ammu-Nation varsa, içeri girerseniz dükkan sahibi bir taramalı tüfek ile size yardım edebiliyor.

PS3 İçin Atomic Blimp Kodu Hatası

Eğer GTAV'i ön sipariş yaptıysanız ve kodu PS Store'da girdiğinizde "Geçersiz Kod" veya "Daha Önce Kullanılmış Kod" gibi hatalar alıyorsanız Sony'nin sitesine giriş yaptıktan sonra kodunuzu girdiğiniz taktirde PS3 üzerinden PS Store'a girip kolayca indirebilirsiniz.

Ultimate Map

Reddit kullanıcısı Stabyourself'in yaptığı tamamen oyun içinden alınmış görüntülerle hazırlanan 6,000x8,000pxlik Los Santos ve Blaine County haritası(14.3 MB).


Not : Alıntıdır.
 

EroL

Bronz Üye
Katılım
20 Nisan 2012
Mesajlar
1,875
Puanları
36
Yaş
33
Tepkime puanı
0
oyna OYNa bitmiyor ya cok zevkli :D
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 15)

Üst