sohbet odaları

Hamilelik Sürecinde Diş Sağlığı Klavuzu

Aleyna

Gümüş Üye
Katılım
13 Ekim 2014
Mesajlar
5,621
Puanları
63
Tepkime puanı
152

İsveç’te yapılan araştırmaya göre herhangi bir diş rahatsızlığı olmayan binlerce kadın çeşitli diş hastalıklarına sahip olan kadınlardan iki ay önce hamile kalmış.
Diş sağlığınızı korumak için ne yapmalısınız?

GEBELİK KARARI ALDIYSANIZ

Diş eti sağlığınızı korumak için günde iki kere dişinizi fırçalamalısınız. Her yemekten sonra fırçalayabiliyorsanız daha da iyi olur!Fakat bu süreçte kullanmanız gereken diş macunu flörürsüz olmalı. Çünkü fazla florürün üremeyi olumsuz etkilediği ortaya çıkmış.

Kullanabileceğiniz diş macunlarından birkaçı:

Dentiste Whiter Fresh
Paradontax Original
Splat Diş Macunu

Kullandığınız ağız bakım ürünleri de florürsüz olmalı.

Dikkat etmeniz gereken bir başka madde ise triklozan. Triklozanın enzim üretimini aksattığı; dolayısıyla üremeyi etkileyen hormon seviyelerini etkilediği ortaya çıkmış.Aynı zamanda erkeklerde de sperm sayısını azaltıyormuş. Dolayısıyla bir sonraki diş macunu alışverişinizde bu iki maddenin içindekiler kısmında olmamasına dikkat edin.

Diş eti hastalıklarından kurtulmak için bir başka yapabileceğiniz şey diş ipi. Tadı olan ya da olmayan iplerinin birbirinden farkı yok. Rahatlıkla ikisini de kullanabilirsiniz.Dişlerinizi temizletirken de bir sıkıntı yok. Kullanılan diş macunu benzeri üründe florür yok. Dolayısıyla doğurganlığınız üzerinde bir etkisi de yok.Fakat yine de florür içeren tedavilerinden eşiniz de siz de kaçınmalısınız. Ek olarak diş doktorunuza durumunuzu belirtip, tedavilerinizin içeriğini sormalısınız.

Dişlerinizle ilgili bir prosedür geçirmeniz gerektiğinde ise riskleri ve yararları karşılaştırarak bir karar vermelisiniz. Dental prosedürün yapılmaması doğurganlığa etki ediyorsa ve yani yaptırmanızın yararı her koşulda zarardan çoksa; diş doktorları da prosedürü geçirmenizi önerir. Ama diş beyazlatma gibi bir prosedür geçirmek istiyorsanız ertelemekte yarar var.

Dolgu yaptırmanız gerekiyor ise de metal olmayanlardan kullanılmasını isteyin. Çünkü metal olanın içinde cıva var. Kanınızda cıva ne kadar az, o kadar iyi.Dental prosedür kesin geçirmeniz gerekiyorsa karşımıza çıkan bir başka sorun anestezi. Eğer kesin gerekmiyorsa ertelemenizi ya da lokal anestezi kullanmanızı öneriyor uzmanlarEk olarak röntgeninize ihtiyaç duyulduğunda diş doktorunuza bebek sahibi olmak istediğinizi ve gerekliyse karın bölgenizi ve göğsünüzün kapatılarak röntgen çektirmek istediğinizi söyleyin.

HAMİLELİK SIRASINDA

Hormonlarınızın artması diş etlerinizin şişmesine ve kanamasına ve dolayısıyla dişlerinizin arasına yemek sıkışmasına sebep olabilir. Yemek artıkları da diş eti hastalıklarına ortam hazırlar. Bu oral enfeksiyonlarda bebeğinizin gelişmesine olumsuz etkide bulunabilir. Hatta prematüre doğuma bile neden olabilir. Çünkü 100 prematüre doğum arasından 18’inin diş hastalıkları sebebiyle olduğuna inanılıyor.

Dolayısıyla hamilelik sırasında da dişlerinize fazlasıyla özen göstermelisiniz. Hamile kalmaya çalışırken durumunun aksine, bebeğiniz gelişirken florür içeren diş macunu kullanmanız bebeğinizin diş gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu sayede bebeğiniz güçlü ve sağlıklı dişlere sahip olur.Ek olarak bu dönemde vitamini bol, özellikle A, C, D vitaminlerini içeren besinler tüketmelisiniz. Protein, kalsiyum ve fosfor içeren besinleri asla atlamamalısınız.

Hamileliğinizin herhangi bir zamanında diş beyazlatma tedavisini uzmanlar kesinlikle önermiyor. Neden zararlı olduğuna dair kesin bir araştırma olmasa da herhangi bir riski önlemek için bebeğin doğmasını beklemeyi öneriyor.Doğal yollardan dişlerinizi beyazlatmak isterseniz:

1. Kabartma tozu ve limon suyu karıştırarak bir macun oluşturabilir ve dişlerinizi bununla temizleyebilirsiniz.

2. Bir çileği ezip, tuz ve kabartma tozunu karıştırarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

3. Bir kaşık hindistancevizi yağını alıp ağzınızda çalkalayabilirsiniz

Dolayısıyla hamileyken diş sağlığınıza ekstra önem vermelisiniz.Geçireceğiniz operasyonlar, çektirmeniz gereken röntgenler olduğunda hamile olduğunuzu belirtin ve doktorunuza her adımınızı danışın. Dişinizle ilgili bir operasyon geçirmeniz gerekiyorsa ilk üç aydan sonra yaptırın. Çünkü bebeğin organları ilk üç ayda oluşuyor ve operasyondaki herhangi bir adım bebeğiniz için riskli olabilir. Röntgen çekilmesi gerekiyorsa ya erteleyin ya da karnınızın kapatıldığından emin olun. İlaç kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzun sizin ve bebeğiniz için en iyi ilacı kullandığından emin olun.

EMZİRME DÖNEMİNDE

Diğer iki dönemde olduğu gibi bu dönemde de diş sağlığınıza fazlasıyla önem vermelisiniz. Çünkü ağzınızda bir problem olduğu zaman bakterileri sütünüz üzerinden bebeğinize geçirme durumunuz var.
Dolayısıyla dikkatli olmaya devam etmek lazım!


Nasıl dikkatli olmaya devam edebiliriz derseniz:Florürlü diş macunu ve ağız bakım suyu kullanmanızda bir sıkıntı yok! Çünkü florür sütünüze geçmiyor.

Röntgen çektirmenizde de bir sıkıntı yok çünkü sütten radyasyon geçmesi gibi bir durum yok.

Kullanıcağınız ilaçlar için ise doktorunuzla yakın iletişimde bulunmaya devam edin. Bebeğiniz ve sizin için en iyisini doktorunuz bilecektir.
 

Ayn

Bronz Üye
Katılım
20 Aralık 2016
Mesajlar
3,804
Puanları
63
Yaş
37
Konum
Antalya
Tepkime puanı
376
Ya geçin bu işleri.. etrafımda tavşan gibi üreyen, tek eğlencesi seks olan insanlar dolu ve diş macunu versen bulaşık yıkamaya kalkar hepsi...
 

Thalassa

Bronz Üye
Katılım
26 Şubat 2015
Mesajlar
4,542
Puanları
38
Yaş
30
Tepkime puanı
2
Bazi kadinlarin hamilelik doneminde disleri (yada tek bir disi) kendiliginden dokuluyor. Bunu onlemek icin yapacak bisi yok, degil mi :liv:
 

Aleyna

Gümüş Üye
Katılım
13 Ekim 2014
Mesajlar
5,621
Puanları
63
Tepkime puanı
152
Bazi kadinlarin hamilelik doneminde disleri (yada tek bir disi) kendiliginden dokuluyor. Bunu onlemek icin yapacak bisi yok, degil mi :liv:
blgim yok bilgi olsn die açtm konyu. hamilelkle alakalı döklme de olablr, ztn öncden de sornlu olp çkmş da olablr. yaşmn her dönemnde gerkn bakımı ypmk gerkyo tek kurtrıcı önlem
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst