sohbet odaları

Hamilelikte Basur ve Önleme Yolları

BuYuCu

Sürekli çuvaldız batınca da acıtıyor
Yönetici
Yönetici
Katılım
22 Ağustos 2016
Mesajlar
11,202
Puanları
93
Konum
Senin Olmadiğin Yer
Tepkime puanı
3,790


Ne yazık ki, hamilelik sırasında hemoroid yani basur sık görülür. Hemoroid rektumda varikoz (şişmiş) damarlardır ve genellikle ağrılıdır. Genellikle üçüncü trimesterde görülürler.

Hamileyken hemoroid neden olur?

Hemoroid kabızlık ile ilgilidir. Kabızlık ve rektumda ve perineumda artan baskılarla birleşince bu olay meydana gelir. Uzun süreli ayakta da basura katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Hamileyken hemoroid tedavisinde ne yapabilirsiniz?

İyi haber şu ki, bebek doğduktan sonra sorun genellikle kendiliğinden düzelir. Bu arada hemoroid tedavisinde yapabileceğiniz bir takım şeyler vardır. Aşağıdakiler basurları rahatlatmaya yardımcı olabilir:

Ilık suya oturun.
Şişkinlik veya kanamayı azaltmak için doktorunuzdan destek alın.
Uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçının

Hamilelik sırasında hemoroiti önlemek için ne yapabilirsiniz?

Hamilelik sırasında hemoroidi önlemek için yapılması gereken en iyi şey kabızlığın önlenmesidir. Kabızlarınız varsa, bağırsak hareketi sırasında gergin bırakmayın.

Kabızlığı önlemek için aşağıdakileri deneyin:

Yüksek lifli besinlerle beslenin
Bol sıvı tüketin
Kuru erik suyu için
Tuvalete gitmeyi ertelemeyin
Bol miktarda meyve ve sebze yiyin

Basur, rektal bölgede olağandışı derecede şişmiş kan damarlarıdır. Genellikle bir bezelye büyüklüğünden bir üzümün boyutuna kadar uzanırlar ve rektumun içinde olabilirler veya anüs yoluyla dışarı çıkabilirler.

Basur kaşıntılı ve hafif rahatsızlık verebilir. Bazen bağırsak hareketi sırasında rektal kanamalara neden olabilirler. Hemoroid, gebelik sırasında, özellikle üçüncü trimesterde sık görülür. Ayrıca, doğum eyleminin ikinci aşamasında bastırırken ve postpartum yaygın bir şikayet ederken de gelişebilirler. Çoğu durumda, hamilelik sırasında gelişen hemoroid, doğumdan hemen sonra, özellikle de kabızlıktan kaçınmaya dikkat ederseniz, çözülmeye başlayacaktır.

Hamilelikte neden daha çok görülürler?

Hamilelik hemoroidlere, hem de bacaklarda varislere, bazen de vulva’ya çeşitli nedenlerden dolayı daha yatkın olmanızı sağlar. Büyüyen uterusunuz pelvik damarlara ve alt ekstremitelerden kan alan vücudun sağ tarafındaki büyük ven olan vena kava üzerine baskı uyguluyor. Bu, vücudunuzun alt yarısından kan dönüşünü yavaşlatabilir, bu da uterusunuzun altındaki damarların üzerindeki baskıyı arttırır ve daha fazla şişirilmesine veya şişmesine neden olur.

Kabızlık, gebelik süresince sık görülen başka bir problem de hemoroidlere neden olabilir veya ağırlaştırabilir. Bunun nedeni süzmenin hemoroidlere yol açması ve zor bağırsak hareketi geçirirken gergin olma eğilimindedir.Hemoroid, anüs ve rektumda ağrılı, şişmiş damarlardır. Hamilelik sırasında hemoroid ağrılarını hafifletmek için:

Ilık suya oturun. Küveti ılık suyla doldurun ve günde birkaç kez bu uygulamayı yapın.
Uzun süre oturmaktan kaçının. Oturmak, anüs ve rektumdaki damarlara baskı yapar. Mümkün olduğunda uzanın ya da uzun süre oturmaktan kaçının ve ayağa kalkın. Oturmanız gerekiyorsa, sık sık mola verin.
Sağlık bakım kuruluşunuzdan hamilelik sırasında kullanmak için güvenli hemoroit krem veya ilaçlı mendil önermesini isteyin. Unutmayın, hemoroit kremler altta yatan rahatsızlığı tedavi etmez – mevcut hemoroid ağrılarını hafifletirler.

Kabızlık hamilelik sırasında hemoroid katkıda bulunduğunu unutmayın. Kabızlığı hafifletmek veya önlemek için:

Diyetinize yeterli miktarda lif ekleyin
Bol su ve diğer sıvıları için
Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin

Bu önerilere yardımcı olmazsanız veya hemoroidiniz kötüleşirse veya kanamaya başlarsa, sağlık uzmanınıza danışın. Birçok kadın için, hemoroid doğumdan sonra çözülür. Hemoroit devam ederse, cerrahi tedavi önerilebilir.

Basuru önlemek için

Hamileyken hemoroid riski daha fazladır, ancak kaçınılmaz değildir. Kendinizi korumak için bazı yollar mevcuttur.

Her şeyden önce kabızlıktan kaçının: Yüksek lifli bir diyet (bol miktarda tahıl, fasulye, meyve ve sebze) yiyin, bol su içirin (yalnızca günde sekiz ila on bardak), düzenli egzersiz yapın Kısa, tempolu yürüyüş yapın.
Kegel her gün egzersiz yapın: Kegel egzersizi rektal bölgedeki dolaşımı arttırır ve anevrustaki kasları güçlendirir ve hemoroit olasılığını azaltır. Ayrıca doğum yaptıktan sonra vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilecek vajinanın ve üretra çevresindeki kasları güçlendirir ve tonlandırırlar.
Oturmaktan veya uzun süre ayakta durmaktan kaçının. İşiniz oturmayı içeriyorsa kalkın ve her saat birkaç dakika dolaşın. Makattan rektal damarlarınıza baskı yapmak için uyurken, okurken ya da televizyon izlerken evde sol tarafta durun ve vücudunuzun alt yarısından gelen kan akışını artırmaya yardımcı olun.

Rahatlamak için başka ne yapabilirim?

Etkilenen bölgeye günde birkaç kez bir soğuk kompres uygulayın. Buz, şişme ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.
Altınızı 10 ila 15 dakika boyunca her gün birkaç kez bir küvete kadar sıcak suda bekletin
Soğuk ve sıcak tedavileri değiştirmeyi deneyin.
Dokuyu nemlendirmek de yardımcı olabilir. Birçok kadın, tuvalet kağıdını kullanmaktan daha rahat, önceden ıslatılmış mendil kullanmayı tercih eder. Özellikle hemoroidi olan insanlar için yapılmış ilaçlanan mendil satın alabilirsiniz.

Sağlık uzmanınıza, güvenli bir topikal anestetik veya ilaçlı süpozituvar önermenizi isteyin. Piyasada birçok hemoroit yardım ürünü var, ancak kendi başınıza çalışmadan önce doktorunuza danışın. Bu ürünlerin çoğu bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Devamlı kullanım daha fazla iltihaba neden olabilir.

Ne zaman doktora başvurmalıyım?

Kendi önleyici ve yardım çabalarınız yardımcı olmazsa – veya ciddi ağrılarınız varsa veya kanamayı hissederseniz – doktorunuza veya ebenize danışın. (Herhangi bir rektal kanama pratisyen tarafından kontrol edilmelidir.)

Çoğu kadın, hemoroid, bu kendi kendine tedavi tedbirleri yardımıyla doğumdan sonra daha iyi hale gelecektir. Bazı durumlarda, hemoroid küçültmenize yardımcı olması için bir uzman görmeniz gerekebilir. Nadiren, sorunu düzeltmek için minör cerrahi gereklidir.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst