sohbet odaları

Hatice Sultan anısına: Etfal Hastanesi Saat Kulesi

Sade

Ayin Üyesi
Ayin Üyesi
Katılım
26 Ekim 2017
Mesajlar
10,192
Puanları
93
Konum
İzmir..
Tepkime puanı
3,449


Sultan 2. Abdülhamit, kızı Hatice Sultan sekiz aylıkken difteriye yakalanıp vefat edince, onun anısına Hamidiye Etfal Hastanesi’ni yaptırdı.

İtalyan Mimar D’Aronco tarafından tasarlanan bu kule, hastanenin bahçesine 1907’de Mühendishane-i Hümayun hocalarından Mahmut Şükrü Bey gözetiminde inşa edildi. Sultan aynı yıl kulenin altına mescit ilave ettirdi. Etfal Hastanesi’nin orijinal yapılarından sadece bu iki eser günümüze kalabildi.

Kırmızı tuğla beyaz mermer kontrastı

Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki kare planlı kulenin cephelerinde kırmızı tuğla ve beyaz mermer birlikte kullanıldı. Kulenin ekseninde, her katta yüksek ve sivri kemerli pencereler yer alıyordu.

Saat odasına çıkışı döner demir merdivenle sağlanan kulenin ön yüzüne, Sultan 2. Abdülhamid’in tuğrasının süslediği dört kitabe yerleştirildi.

Alaturka ve alafranga saatler

Pencere bölümü bir çift gotik kemerli kayıtla bölünen kulede saat kemer alanına yerleştirildi. Dönemin yayınlarından, kulenin saatinin alaturka ve alafranga saati gösterdiği, rakamların porselen üzerine siyahla boyandığı ve saatin geceleri aydınlatıldığı anlaşılıyordu.

Melon şapkalı kule

Kule dört kenarını çevreleyen bir balkon-şerefe ile sonlandırıldı Mermerden korkulukları olan balkon bölümü, bir dizi takozla dekoratif olarak alttan desteklendi. Bu sayede kulenin üzerindeki bu minik yapı göğe uzanan bir melon şapkayı andırıyordu.​
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst