sohbet odaları

Hava durumu bebeğin doğum ağırlığını etkiliyor

izmirli

Altın üye
Katılım
7 Şubat 2014
Mesajlar
8,860
Puanları
63
Konum
Bize her yer Izmir
Tepkime puanı
417
Hava durumu bebeğin doğum ağırlığını etkiliyor
Coğrafya Profesörü Kathryn Grace, doktorlar ve araştırmacılar tarafından iki yıldır yürütülen çalışmada, 19 Afrika ülkesindeki iklim değişikliği ve doğum ağırlığı arasındaki ilişki incelendi. Grace ve ekibi, gelişmekte olan ülkelerdeki detaylı iklim verileriyle iklim değişikliğine ve iklimin doğum ağırlığı üzerindeki etkilerine odaklanan kapsamlı sağlık verilerini değerlendirdi.

Yüksek sıcaklar doğum ağırlığını düşürüyor
Araştırma sonucu, yağışların azalmasına ve yüksek sıcaklara maruz kalan hamile kadınların daha düşük ağırlıkta bebek dünyaya getirdiğini ortaya koydu.

Grace, "Bulgularımız, rahim içinin gelişmeye başladığı hamileliğin erken dönemlerinde, iklim değişikliğinin doğum üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğunu gösteriyor" dedi.

Sonuçlar, hava sıcaklığının 37,8 derecenin üzerine çıktığı sıcak günlerin artışıyla doğum ağırlığının düşük olması arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. Hamileliğin 2. üç aylık döneminde sıcaklığın 37,8 dereceden yüksek olduğu her ekstra günün yeni doğan bebeklerin ağırlığında 0,9 gram azalmaya neden olduğu belirtildi.

Yağış oranlarındaki artış da doğum ağırlığını artırıyor
Diğer taraftan, araştırma yağış oranlarındaki artışın, yeni doğan bebeklerin ağırlığında artışa sebebiyet verdiğini ortaya koydu. Hamileliğin herhangi bir üç aylık döneminde yağış oranlarındaki 10 mm artışın doğum ağırlığını yaklaşık 0,3 ila 0,5 gram artırdığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, doğduklarında vücut ağırlıkları 2 bin 500 gramın altında olan bebekler, düşük doğum ağırlıklı bebek olarak tanımlıyor. Düşük ağırlıkta doğan bebekler hastalıklara daha duyarlı olurken, bu çocukların ölüm riskleri ve engelli gelişme ihtimalleri daha yüksek oluyor.

Alıntı ~
 

Nixie

Bronz Üye
Katılım
15 Kasım 2012
Mesajlar
4,906
Puanları
38
Tepkime puanı
10
Çok ilginçmiş.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst