sohbet odaları

Hayatüs Sahabeden ''Allah Korkusu Üzerine''

Sakaryalı

Hasbunallâhu ve ni'mel vekîl
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Nisan 2015
Mesajlar
650
Puanları
16
Yaş
29
Tepkime puanı
0
Hz. Ömerden İşitildiki[RA].Ah keşke ben bir koç olsaydım beni kesselerdi yeselerdi.cehennemin adını duymasaydım.

Hz.Ömerden Nakledildi:Semadan bir münadi nida etmiş olsa Ey İnsanlar hepiniz cennete gireceksiniz, ancak bir kişi müstesna demiş olsa cehenneme girecek o bir kişi olmaktan korkarım.Hepiniz cehenneme gireceksiniz 1 kişi cennete demiş olsa o kişi olmayı ümit ederim

Hz.Ebu Bekir[R.A] buyurduki:,ah keşke ben dağda sahrada bir kuş olsaydım cehennemin adını duymasaydım.

Hz.Ali R.A buyurduki:Ah keşke beni anam doğurmasaydıda ben cehennemin adını duymasaydım.

Hz.Ebubekir R.A:buyurduki:Ağaçta duran bir kuşu gördü,Ey kuş sana müjdeler olsun.Bende senin gibi olaydım.Ağaca konuyorsun,ağacın meyvesinden yiyorsun,ve uçup gidiyorsun ne hesap var nede azap var VAllahi ben istedim yolun kıyısında bir ağaç ,ot olsaydım.Benim yanıma bir deve uğrasaydı,.beni çiğnese idi azına alsa idi sonra tersi gübre olarak çıkarsaydı ben insan olmasaydım.

Amiribni Rabiateden buyuruldu ki:R.A:Ben Hz.Ömeri gördüm yerden bir saman çöpü aldı.Ve dediki ah keşke ben şu saman çöpü olsaydımda insan olmasaydım.Keşke ben mevcut olmasaydım keşke beni anam doğurmasaydı.

Hz.Ömerin oğlundan:R.A:Babamın başı yaralı hale benim dizimin üstündeydi.Vefatına sebep olan ölüm hastalığında iken.Babam bana dediki:Başımı yere toprağa koy dedi.Başın dizim üzerinde olmuş yerde olmuş ne farkeder dedim.Hz.Ömer başımı toprağın üzerine koy buyurdu.başını toprağın üzerine koydum.Hz.Ömer rabbim bana iyi muamele etmesse vay benim halime vay anamın haline buyurdu.


Misvardan nakilolundu ki:Vaktaki Hz.Ömer hancerlendi:VAllahi benim için yer dolusu altınım olmuş olsaydı.Allahın azabından kurtulmak için verirdim.Hepsini dağıtırdım.

Ebu Übeydetübni Cerrah Hz.leri:Ben istedimki koç olsaydım beni kesselerdi yeselerdi corbamıda icselerdi.

Peygamber Efendimizin ümmetimin eminidir buyurduğu Sahabe:ravi anlatıyor:Hüseyin R.A ben tepe üstünde kül olsaydımda fırtınalı bir rüzgar gününde yok olsaydımda cehennemi duymasaydım..
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,338
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,849
Hayatüs... :nopsrn: Romalı lejyoner ismi gibi sahabe mi olur kardeşim. :gamer:
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 2)

Üst