sohbet odaları

Hep Localarca Hep Localarca Serisi

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,081
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,724
Honos.

Hayır hayır, "Honos bu mu?" ya da "Honospu çocuğu" gibi latifeleri aklınızdan geçrimeyin.
Konuda "Vovo" ve "Farta furta" icrası yasak.

Bu, Heykeltraş Johannes van Mildert'in Honos'u.1612-1615

Honos, Roma'da bir Tanrı. Erdem ve askerî haysiyetin tanrısıdır. Honos'a ithâfen yapılmış epey tapınak vardır, madenî paraların arkasında da kendine yer bulabilmiştir. Ekseriyetle elinde bir mızrak ve kornukopiya taşıyarak tasvir edilir. Kornukopiya, bereket boynuzu demek. Büyükçe bir boynuzun içerisine çiçekler, meyveler vb. şeyler var. Bâzı tasvirlerde boynuz değil de sepet taşır Honos, bereket sepeti diye de geçiyor kornukopiya, bu sefer sepetin içerisindedir çiçekler, meyveler.

Genç bir savaşçıdır, buna uygun betimlenmelidir. Mildert'in Honos'u, en güzelinden. Bir Honos tattoo için bunu kullanırdım ya da ufak bir replikasına sahip olmak isterdim mesela.​
 

teksas tombis

Bronz Üye
Katılım
25 Temmuz 2015
Mesajlar
4,373
Puanları
38
Yaş
36
Tepkime puanı
1
Tanrı göbeğini kapatacak kumaş bulamamış MI?
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,081
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,724
Priam.Troya'nın son kralıdır. 100 tane çocuğu olduğu söylenir, 50 kız, 50 erkek. Priam, tanrılara saygılı ve haysiyetli bir insan olarak betimlenir.

Paris, (Priam'ın en meşhur oğullarından biridir) Helen'i kaçırır ve Yunanlıların Troya'ya gelmesine sebebiyet verir. Hektor, (Priam'ın bir diğer oğlu) cenk meydanında teke tek kapıştığı Achilles tarafından öldürülür ve ihtiyarlığından dolayı meydana inmeyen Priam, bu üzücü haber üzerine Achilles'in çadırana kadar bizzat gider ve yalvararak oğlunun ölü bedenini ister, tören düzenlemek için.

Priam'ın yalvarışının iki güzel örneği:


Bu Fransız Natüralist Lepage'nin Priam ve Aşil'i.


Bu da uzun süre Roma'da yaşayan ve Gogol'un dostu Neoklasist Rus ressam Ivanov'ın Priam ve Aşil'i, muazzam tablo gerçekten.​
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,081
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,724
Apollon.Işık, şiir, kehanet, şifa, okçuluk ve müzik tanrısı.Apollon Sauroktonos, (Kertenkele Öldüren Apollon) Yunan heykeltıraş Praksiteles'in (Praxiteles) M.Ö. 350-340 yıllarında yaptığı kült heykel.

Bulunduğu yer, Yunanistan'ın Kiklad Adaları.

Burada Apollon'u, gençliğe yeni adım attığı yaşlarda görürüz. Yumuşak vücut hatlarıyla, bir ağaç gövdesine dayanmış vaziyette kertenkeleyi öldürmekle meşgul olan ve tanrılıkla alakasız bir tavırda tasvir edilir.

Orijinal heykel ortada yoktur, Roma Dönemi kopyalarıyla günümüze kadar gelmiştir.​
 

Almi

Gümüş Üye
Katılım
27 Mayıs 2016
Mesajlar
7,471
Puanları
63
Tepkime puanı
462
Konudan çok hoşlandım Mastor bey, devamını beklerim.
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,081
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,724
Vesta.


Hestia'nın Romalısı. Bakire yürek ateşi tanrıçası. Vesta bir gök cismine, bir araba modeline vs. esin kaynağı da olmuştur birçok Yunan ve Roma mitolojisi mensubu gibi.

Vesta için yapılmış dairesel tapınakta, Vesta onuruna yanan kutsal ateş, Vestal adındaki yeminli ve bakire Vesta rahibeleri tarafından korunur ve ateş yanar halde tutulurdu. (Bu ZORLU denen -- , 'Vestel'i Vestal'den filan mı türetti lan acaba?)


Bu1 kartpostal. İtalya/Roma/Vesta Tapınağı.


Burada ateşin bakire tanrıçası Vesta için meyve kaynatılacak, kek yapılacak olabilir, tabii ki Vestaller tarafından.

Takvimler 9 Haziranı gösterdiğinde Vestalia adında bir festival düzenlenirdi, bunlar hep Vesta onuruna...

Vestaller 30 yıl boyunca bekaretini korumakla yükümlülerdi, yeminli bakire diyebiliriz, aralarından biri çıkıp ,'Yeminimi bozdum, veriyorum, verdim.' ('Veni vidi vici' gibi bir şey.) derse , maalesef önce dövülüyor -öldüresiye- sonra da yakılıyordu -ölmeden-.

Vesta allahiyemiz ekseriyetle elinde asa ya da ateş tutan bir kadın şeklinde tasvir edilir.


Vestal olmak zordu. 10'ar yıllık ve toplamda 30 yıl süren 3 farklı eğitim, her şeyden önce soyluluk gerekiyordu ve 10 yaşını geçmemiş olmak -kabul edilmeleri için-.

Genele bakıldığında 1000 seneden fazla yaşayan 'Vesta bakireleri' iffet yeminlerini bozmaya pek yanaşmadılar, 1000 yıldan fazla süren süreçte topu topu 10 tane cezalandırılmış Vestal kayıtlı, 100 yılda 1 rahibe bozuyordu yeminini. Bir din olsaydım kıskanırdım bu sadakati.​
 

Mastor

Özel Üye
Katılım
11 Nisan 2013
Mesajlar
22,081
Puanları
93
Konum
Terra Mater
Tepkime puanı
2,724
Bellerophon. (Bellerophontes.), (Mastor dünyasında, Topal Kahraman Bellero.)


Bellerophon ve uçan atı Pegasus.

Yunan mitolojisinde Korinthos şehrinin kralı Glaukos'un oğlu.

Kahraman olmakla yanıp tutuşan Bellerophon, Athena sunağında bir gece geçirir, burada uykuya dalar ve barışçıl savaşçı tanrıça Athena'yı rüyasında elinde altından bir dizgin ile görür ve uyandığında bu dizgin kucağındadır. Bu bir yardımdır aslında.

Bunun üzerine hırçınlıkta çığır açmış uçan at Pegasus'u bulur, Pegasus Bellerophon'in kendisine uzattığı altın dizginden etkilenir ve üzerine binmesine izin verir. (Ayh Hakan bu çok güseeeel :/ tavırlı Pegasus yapmışlar :gamer:)

Bellero , avlanırken yanlışlıkla kardeşini öldürür, Tiryns'e sürgün edilir. Adam gibi adam olan yakışıklı ve mert kahramanımız Bellero, Kral Proitos'un karısı olan Kraliçe Anteia denen falliğe (afedersiniz rospu desem yeridir) yüz vermez, bu Anteia denen *bip* bunun üzerine kocası Kral Proitos'a demez mi bu yiğit bana tecavüz etmeye kalktı diye, bunun üzerine Proitos, Bellero'yu misafir olduğu için öldürmek istemez 'Bize yakışıkalmaz.' der. -o dönem için garip bir gelenek aslında- Lykia Kralı Iobates'e paketler.


Atena, King Iobates, Bellerophon ve Kimera

Kral Iobates, -kayınpederi de olan- Proitos'un gönderdiği yazıyı okur fakat karşısında duran Bellerophon'u öldürmez ve Proitos'un isteğini ona söylemez. Başka bir planı vardır böyle bir yiğidi bulmuşken; Kimera adındaki bir yaratıktan bıkmış usanmıştır, ülkesini mahveden bu yaratığı öldürmesini ister Bellerophon'dan ve daha sonra 2 görev daha verecektir kendisine.

Kimera, ağzından ateş püskürten, aslan başlı, yılan veya ejderha kuyruklu, keçi gövdesine sahip bir yaratık. Farklı tasvirleri var ve farklı medeniyetlerin tasvirleri, kısmen bunun gibi bir şey:


Kimera

Bellerophon, Pegasus'un yardımıyla Kimera ile savaşır ve onu alt eder. Söylenti odur ki Bellerophon mızrağının ucuna kurşun eklemiş, Kimera ona ateş püskürdüğü zaman mızrağı yaratığa doğru tutar Bellero ve eriyen kurşun yaratığı öldürür. Kimera can verirken Bellero'ya, 'Kurşun adres sormaz ki, yaktın beni en derinden.' dediği de rivayet edilir. Edilir edilir. :mks:


Giovanni Battista Tiepolo'nun Bellero ile Kimera cenki tasviri.

Kendisine verilen görevleri bir bir yerine getirir Bellero. Iobates anlar ki Bellero verdiği görevler sırasında ölmeyecek, askerlerinden bir ekip kurar ve Bellero için suikast emri verir, Bellero kendisini öldürmeye gelen askerleri de haklayınca, Kral Iobates Bellero'nun tanrılar tarafından kollandığına inanır ve kendisine iftira atıldığını kabul eder, yetinemez ve kızıyla evlendirir, krallığını da Bellero'ya bırakır.

Bellero gençliğinde tanrılarla arası çok iyi bir kahramandı. Sonraları gururu taştı, kibirlendi. Kral olması ve insanların onu alkışlaması yetmedi Bellero'ya.

Pegasus ile birlikte tanrıların yanına gitmeyi düşündü ve Olympus'a doğru yola çıktı, oraya gidip tanrıları ziyaret edecek ve ölümsüz olacaktı.


Zeus ve Pegasus'un üstünde Olimpos'a tırmanan Bellerophon

Zeus bunu hemen fark etmişti ve 'N'apıyorsun ulan itoğlusu.' dedikten sonra bir 'gadfly' yollayarak Pegasus'u sokturdu, Pegasus bu duruma muazzam bir tepki verir ve Bellero üzerinden düşer fakat ölmez, topal kalır ve geri kalan hayatını tanrıya karşı suç işlediği için insanlardan fayda sağlayamadan, kimsesiz geçirecektir...

Pegasus :k1: ise çılgınca uçmaya devam etti, yükseldikçe yükseldi ve Zeus onu yere indirmedi, yıldız yaptı.


Pegasus takımyıldızı
 

Oggy

Altın üye
Katılım
11 Ekim 2013
Mesajlar
9,033
Puanları
93
Konum
Borçlar Hukuku
Tepkime puanı
1,545
loca denince aklıma evlilik programları geliyor mastor kusura bakma.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 6)

Üst