sohbet odaları

Hindistan'ın 9 Tapınağı

Çavla n

Bronz Üye
Katılım
5 Şubat 2018
Mesajlar
4,091
Puanları
93
Tepkime puanı
1,297
30.000 yıllık tarihi, 3.3. milyon metrekareye yakın yüz ölçümü, 1.3 milyarı geçen nüfusu, 17 anadil ve 844 lehçe konuşulan kültür zenginliğine rağmen Hindistan denilince akıllara hala Taj Mahal ile geliyor. Tabii ki dünyanın en önemli mimari eserlerinden birisi olan Taj Mahal’i azımsamıyoruz ama inanın 2 milyondan fazla tapınağı olan Hindistan’da daha bir çok mimari harikası tapınak gizli.

1. Ranakpur Jain Tapınağı


Amer kalesi ve Jaipur sarayı gibi mimari mucizelere ev sahipliği yapan bir yer Rajasthan’da bulunan Ranakpur Jain tapınağı aslında Jainizm tapınağından sadece biri ama her biri birbirinden farklı oyulmuş 1444 sütunu bu 500 yıllık tapınağı diğerlerinden ayırıyor.

2. Ramanathaswamy Tapınağı


Tanrı Şiva’yı onurlandırmak için inşa edilen bu Jyotirlinga tapınağı Hinduların hac bölgesinde bulunmakta. Bu tapınağı eşsiz kılan mimari özellikleri arasında dünyanın en uzun koridorları olduğu söylenen parlak renklerdeki süslü koridorları ve Hindu rahipler tarafından kullanılan 22 kutsal su havuzu (tirthas) bulunuyor.

3. Kedarnath Tapınağı


Şiva’ya adanmış bir başka Jyotirlinga tapınağı olan Kedarnath ufak olabilir ama kesinlikle büyüleyici. Aslına bakarsanız bu tapınağın asıl büyüleyici yanı mimarisinden ziyade üstüne inşa edildiği yer. Sadece Nisan ve Kasım ayları arasında ulaşılabilen Uttarakhand’ın Garhwal menzilinde bulunan tapınağa ulaşmak bir hayli zor. Zorlu hava şartları ve doğrudan yol bulunmaması nedeni ile burayı görmek isteyenler 3583 metre yüksekliğinde bulunan 18 kilometrelik yolu yürümek zorundalar.

4. Virupaksha Tapınağı


Bu tapınak Güney ve kuzey Hint mimarisini birleştiren anlayışlıya UNESCO kültür mirası listesine giren Pattadakal bölgesinin en büyük tapınağı olmasının yanı sıra frizleri, yazıtları, Hindu figürlerini anımsatan kabartmaları ile göz alıcıdır.

5. Sharadamba Tapınağı


8. yüzyılda basit bir sandal ağacı tapınağı olarak inşa edilen Sharadamba 14. Yüzyıla gelindiğinde Tanrıça Saraswati için muazzam bir tapınağa evrilmişti. Özellikle altın heykeli ve pastel renklerde boyanan girişi ile Sharadamba, Karnataka’da bir tepe kasabası olan Sringeri’deki birçok tapınaktan biri ve çocuklarına bilgi vermesi için Saraswati’ye dua eden ebeveynler için popüler bir dua alanı. Ayrıca görmeye değer bir başka bir tapınak olan Vidyashankara tapınağının da komşusu.

6. Gandikota Kanyonu Tapınakları


Andra Pradeş’teki Gandikota geçidinin üzerinde bulunan bu kale, Vishnu reenkarnasyonu olan Madhava’ya ve güney Hindistan Hindu Tanrısı Ranganatha’ya adanmış iki tapınağı barındıran eski bir kaledir. Bu kaledeki iki tapınaktan, Madhava Tapınağı, özellikle iç mekanda mimari olarak daha dikkat çekicidir. Bununla birlikte, tüm kale, tahıl ambarı, tapınak, gözetleme kulesi ve hatta cami kalıntıları Gandikota’yı Hindistan’ın en havalı ama az bilinen cazibe merkezlerinden biri yapar.

7. Vidyashankara Tapınağı


Vidyashankara, güneybatı Hindistan’ın Karnataka eyaletinde bulunan birçok tapınaktan biridir. Tasarımında, eski mitleri betimleyen heykeller, Brahma, Vishnu ve diğer tanrılara adanmış ayrı mabetler de dahil olmak üzere bir Hindu tapınağından beklediğiniz tüm unsurlara ek olarak birkaç astrolojik öge de bulunmaktadır. Tapınak, 12 burç tarafından temsil edilen 12 sütunun üstünde durur, böylece güneş ekinokslar ve gündönümleri gibi göksel olaylar sırasında sadece belirli sütunları aydınlatır.

8. Airavatesvara Tapınağı


Ayrıntılı gravürleri, yakınındaki diğer tapınaklar ve UNESCO statüsüne rağmen bu tapınağın neden daha popular olmadığını bilemiyoruz. Güney Hindistan eyaleti olan Tamil Nadu’da bulunan Airavatesvara Tanrı Şiva’nın tasvir edildiği gravür, heykel ve duvar resimleri ile tamamen Şiva’ya adanmıştır. Chola hanedanlığı döneminde 11. ve 12. yüzyıllar arasında inşa edilen bu Hindu tapınağı varlığını sürdüren en büyük Chola Tapınaklarından biri olarak UNESCO tarafından 2004 yılında koruma altına alındı.

9. Palitana Jain Tapınakları


Hindistan’ın kuzeybatısındaki Gujarat eyaletinde Palitana’ya bakan Shatrunjaya tepesinin üzerine inşa edilmiş mermer oymalı 860 Jain tapınağının bir araya geldiği şehir, içindeki tapınak sayısına uygun olarak “tapınaklar şehri” olarak tanınıyor. Her ne kadar ana tapınağa ulaşmak için 3500 basamaklık merdivenden çıkmak gerekse de bu meraklı turistleri ve inançlı Jain rahiplerini engellemiyor. Alandaki ilk tapınağın 11. Yüzyılda inşa edildiği düşünülse de bugün ayakta kalan en eski tapınak 16. Yüzyılda yapılmış, 860 tapınak yetersiz geliyor olsa gerek ki şehre bugün halen yeni tapınaklar eklenmekte.


Kaynak: listelist
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 6)

Üst