Hıristiyan sakramentleri nelerdir?

Dem

Umrumdışı
Yönetici
Super Moderator
Katılım
Nisan 7, 2019
Mesajlar
2,732
Puanları
93
Tepkime puanı
2,721
İnancın göstergesi olan sakramentler ilahi rahmet ve lütfun arandığı ve bahşedildiği, düzenli olarak yapılan ayinlerdir. Roma Katolik Kilisesi ve Doğu Ortodoks Kilisesi mensupları; vaftiz, konfirmasyon, tövbe/günah itirafı, evharisti/kutsal komünyon, evlilik, rahip takdisi, ölüm esnasında hastayı son yağlama adı altında 7 ritüeli sakrament olarak kabul ederken, Protestan Kiliselerinin müntesipleri genel olarak sadece vaftiz ve evharisti/kutsal komünyonu sakrament olarak kabul etmektedir.

1- Vaftiz

Suya dalma veya vücudun belirli kısımlarını yıkamak suretiyle yapılan vaftiz sakramenti, Hıristiyan imanını kabulün ilk aşaması olarak görülmektedir. Bazı Protestan gruplar adayın ergenlik çağına geldikten sonra vaftiz edilmesini öngörmesine rağmen Hıristiyanların büyük çoğunluğu adayı bebeklik döneminde vaftiz etmektedirler.

2- Konfirmasyon

Vaftizle Hıristiyan olan kişilere Kutsal Ruhun inayetinin verilmesi sakramentidir. Doğu Ortodoks kiliseleri bu sakramenti, bebeklerin vaftizinden hemen sonra uygularken, Roma Katolikleri çocukların yedi-ondört yaşları arasında uygulamaktadır.

3- Tövbe/Günah İtirafı

Kişinin işlediği günah veya hatasını kilisede itiraf etmesi ve rahibin de Baba, Oğul, Kutsal Ruh adına söz konusu günah ve hatayı bağışlaması sakramentidir.

4- Evharist/Komünyon

Îsâ’nın çarmıha gerilmesinden önce havarileriyle yediği son akşam yemeği anısına icra edilen bu sakrament, düzenli olarak Pazar günleri yapılmaktadır. “Rabbin Son Akşam Yemeği” ve “Ekmek ve Şarap Ayini” olarak da bilinen bu ayine iştirak eden Hıristiyanlar, Îsâ’nın bedenini ve kanını temsil eden küçük bir parça özel yapılmış ekmek yerler ve bir yudum şarap içerler. Böylece Rab Îsâ Mesih ile bütünleşirler.

5- Evlilik

Evlenecek çift için bazı özel duaların yapıldığı bir ayindir. Bu sakramentin amacı evlenecek erkek ve kadını takdis etmektir.

6- Rahip Takdisi

Din adamlarının rahip olarak atanma seremonisidir. Bu ayin esnasında rahip olarak atanacak kişi hayatını Hıristiyan topluluğuna adamayı vaad eder. Rahip Takdisi ayinine takdis edilecek rahiplerin akrabaları, tanıdıkları ve ilgi duyanlar katıldığı için çok kalabalık ve görkemli törenler yapılır.

7- Hastayı Yağlama

Roma Katoliklerince ölümü kaçınılmaz olan hastalara uygulanmaktadır. Doğu Ortodokslarınca ise hastayı rahatlatmak için gerekli olduğu her durumda uygulanmaktadır. Bu sakramentin uygulanması esnasında toplu veya özel ayinlerle dualar eşliğinde hastaya yağ sürülür.

Hıristiyanlığın gizemleri doğumdan ölüme kadar kişinin birçok özel yaşamını kilisede dualar eşliğinde icra etmesini sağlamaktadır. Bu ayinlere elbette yakınlar, akrabalar ve tanıdıklar da katılmaktadır. Bundan dolayı Hıristiyanlar, diğer din mensuplarına kıyasla ibadethanelerine daha çok muhtaçtırlar ve kilise insanların günlük hayatını daha çok etkilemektedir (Yaşayan Dünya Dinleri, 98).
 

aldebaran

Kayıtlı Üye
Katılım
Ocak 5, 2020
Mesajlar
344
Puanları
28
Tepkime puanı
101
protestanlarda iki sakra olmasina ragmen katoliklerde yedi var. protestanlarda ilki vaftiz ayini , ikincisi kutsal akşam yemeği ayini. yani bizdeki maklube gibi. önce sohbet sonra yemek.

ayinlerde tabi mezhepler arasi işlem farki da gorebiliyoruz. mesela katolikler şarap ve ekmeği özel hazırlarlar, parayı akitirlar. protestanlar ise tekelden aldıkları siradan bir şarap ve bakkal ekmegiyle konuyu kapatirlar. bizdeki lüks tüketim meraklisi tarikatlar ve dağda bir kulubede inzivaya cekilmis evliya gibi. farkliliklar kadar benzerlikler de var. neticede her iki semavi dinin kaynağı tek bir Allah. yapacak bir şey yok.

ama en azindan katolikler sekizinde sakrayi eklemeliler. madem yahova sahitlerine yenildiniz, madem iyice fanteziye döktünüz, e yağladıktan sonra boş göndermeyin kardesim. rahibeleriniz zaten desifre olmus daha ne? dökün resmiyete herkes rahatlasin yani.
 
Üst