sohbet odaları

Html Ders Notlari

Mehmet

Yönetici
Üst Yönetici Yardımcısı
Katılım
11 Haziran 2011
Mesajlar
7,937
Puanları
93
Konum
Kocaeli.
Tepkime puanı
1,720
1. HTML NEDİR ?


HTML (HyperText Markup Language / Hareketli-Metin İşaretleme Dili)basitçe browserlarla görebileceğimiz internet dökümanları oluşturmaya yarayan bir çeşit dildir. Örneğin okuduğunuz bu sayfa HTML dili kullanılarak hazırlandı. Siz de browser'ınızı (Internet Explorer Netscape Navigator..) kullanarak bu sayfayı ekranınızda görüntülüyorsunuz. Tanımda geçen "internet dökümanı" ifadesinin yanısıra HTML ile oluşturduğunuz belgeleri harddiskinize kaydedebilir ve internet bağlantınız olmasa bile bu belgeleri görüntüleyebilirsiniz. HTML programlama dilleri (pascal basic..) gibi bir programlama mantığı taşımadığından öğrenilmesi gayet kolay bir dildir.

Dilden ziyade kabaca metinleri ya da verileri biçimlendirmek düzenlemek için kullandığımız komutlar dizisi bile diyebiliriz HTML için. HTML Öğreniyorum yazı dizimizi okuyarak bu dil hakkında hiçbir bilginiz olmasa bile yazının sonunda öğrendiklerinizle siz de kendi sayfalarınızı hazırlayabileceksiniz.


2. HTML’ DE TEMEL UNSURLAR


Bu sayfaya geldiğinize göre HTML öğrenme işinde ciddisiniz demektir. HTML nispeten kolay bir dildir dedik. Bu dilde binary veya hexadecimal kodlar yok. Herşey metin tabanlı ve bir HTML dökümanı oluşturmak için ihtiyacınız olan şey bir editör. Hatta sizde herhangi bir HTML editörü bulunmuyorsa bu işi Windows'un notepad'i ile dahi halledebilirsiniz. Piyasada iki tip editör bulunuyor. Birisi metin tabanlı kod yazmayı gerektiren fakat bunun yanı sıra rutin bazı işlemleri kolaylaştıran editörler(HotDog HomeSite..) diğeri WYSIWYG (What You See Is What You Get / Ne görürsen onu alırsın) tarzı denen kısaca görselkodlamayla uğraştırmayı gerektirmeyen editörler (FrontPage Dreamweaver NetObjects Fusion..).

Benim yeni başlayanlara tavsiyem Windows'un notepad'i. Bu işlerin nasıl yapıldığını öğrendikçe ilerde siz de görsel editörlere geçebilirsiniz. Çünkü bir yerde istenmedik sonuçlar çıkabilir ve kodlara müdahele etmeniz gerekebilir. Üstelik görsel editörler bazen istenmeyen kodlar ekliyorlar bu da döküman boyutunun büyümesi demek.

Burada şunu da belirtmek gerekiyor; browserlar arasındaki yorum farklarından dolayı sayfanız bir Browser'da iyi görünürken bir başka browser'da hiç istemediğiniz bir şekilde görüntülenebilir. Hele yeni bazı teknikleri (css dhtml gibi)sadece MS Internet Explorer 4 ve üstü desteklerken Netscape henüz bu teknikleri tam olarak desteklemiyor. Yine de piyasayı neredeyse yarı yarıya paylaşan bu iki browser'ın birbirlerine üstün olduğu yönleri var.

Sonuçta ne kadar fiyakalı bir sayfa da yapsanız elde ettiğiniz başarı sayfanızı ziyaret eden kişinin kullandığı browser'a mahkum. Hatta ziyaretçiniz browser'ına verdiği bir talimatla "yalnız şu fontu kullan" "grafikleri görüntüleme" şeklinde bir ayar yapmışsa emekleriniz boşa gitti demektir. Yine de bu kadar karamsar olmayalım. Bu kadar genel bilgi yeter. Bir sonraki konuda ilk HTML sayfamızı yapıyoruz


3. İLK SAYFAM


İşte ilk HTML sayfamızı yapıyoruz. Öncelikle çalışmalarınızı saklamak için kullanacağınız boş bir klasör oluşturup uygun bir ad verin mesela html_ders" olsun. Daha sonra bu ad bize lazım olacağından kolaylık olması için siz de yeni klasöre bu adı verebilirsiniz.

Şimdi de bu klasörü açıp yeni bir "metin belgesi" oluşturun (sağ fare/Yeni/Metin belgesi). Dosyayı çift tıklayarak açın ve şunları yazın:

<html>
<head>
<title>İlk Sayfam</title>
</head>
<body>Sayfama Hoşgeldiniz</body>
</html>

Şimdi dosyayı kaydedin (Dosya/Farklı Kaydet...). Dosya adı kısmına şöyle yazın: "sayfa1.htm" (tırnaklar dahil)ve Tamam'a basın. Notepad'i kapatın metin dosyasını silin ve oluşan yeni dosyayı açın. Dosya varsayılan browser'ınız (internet explorer netscape navigator gibi)tarafından açılacaktır. Şöyle bir görüntü elde edeceksiniz.

Tebrikler ilk HTML sayfanızı yaptınız. Şimdi de bu belgeyi nasıl oluşturduğumuzu birlikte inceleyelim. Birşey dikkatinizi çekti mi? İngilizce bir takım kelimeler var ve bu kelimeleri küçük "<" ve büyük ">" sembolleri arasına yazdık. Bu ifadelere tag (etiket) deniyor. Etiketler etki etmesi istenilen metnin önüne ve arkasına yazılıyor. Önce etiketi yazıyoruz sonra metni yazıyoruz daha sonra aynı etiketi önüne bir bölü (/) işaretiyle tekrar yazıyoruz. Bu son yaptığımız etiketi sonlandırıyor. Bir kaç istisna dışında tüm etiketler belge içerisinde sonlandırılmak zorundadır . Burada kullandığımız etiketler ve anlamları şöyle:

<html>....</html>
Tarayıcıya HTML dosyasının başladığını ve bittiğini belirtiyor. Diğer tüm kodlar bu iki etiket arasına yazılır.
<head>....</head>
<body>....</body>
Bir HTML belgesi iki bölüme ayrılıyor: head(baş) ve body(gövde). <head>....</head> etiketleri arasına sayfa hakkında bilgiler yazıyoruz. Meta ve title gibi etiketler burada yeralıyor. Meta etiketlerine ileride değineceğiz.
<body>....</body> arası ise sayfamızın gövde bölümü. Ekranda gösterilecek kısımlar bu tagler arasında yeralıyor.
<title>....</title>
Title sayfanın başlığını belirtiyor. Burada yazılanlar browser'ın üst tarafında browser adıyla beraber gösteriliyor.Hazırladığımız sayfada dikkat ederseniz sadece temel etiketleri kullandık. Yani metin biçimlendirmeye yarayan hiçbir etiket kullanmadık. Bu yüzden <body>....</body> arasına yazdığımız "Sayfama Hoşgeldiniz" yazısı browser'ın varsayılan metin ayarlarıyla gösteriliyor. İşin ilginç tarafı hiçbir kod yazmadan sadece "Sayfama Hoşgeldiniz" yazıp kaydetsek ve browser'da böyle görüntülesek de aynı neticeyi elde edecektik. Sonraki bölümde metin biçimlendirmeye yarayan etiketleri öğreneceğiz.

4. METİN BİÇİMLENDİRME


Bu bölümde öğreneceğimiz etiketler:

• Başlık etiketleri: <h1>...<h6>
• Paragraf etiketi: <p>...</p>
• Ortalama: <center>...</center>
• Diğer etiketler: <b>...</b><i>...</i><u>...</u>

HTML'de metin stillerini üç şekilde belirleyebiliriz:

1. Düzenlemek istediğimiz metnin hemen önüne koyacağımız bir etiketle biçimleme stili. Buna in-line (aynı satırda) biçimlendirme denir.

2. Sayfanın head (baş) kısmına koyulan stillere body (gövde) bölümden atıf yapılarak metin biçimleme.

3. (Embedded-Gömülü biçimlendirme) HTML dosyasının dışında başka bir stil dosyası oluşturarak stil için bu dosyayı kullanma. Buna Cascading Style Sheets-(Yığılmalı Stil Kağıtları) deniyor. Kısaca CSS. Bu teknik bize örneğin yüzlerce sayfanın stilini tek bir stil dosyası ile belirleme gibi geniş imkanlar veriyor.

Birinci metotta her metin için ayrı ayrı stil belirtirken ikinci ve üçüncü metodlarda stil bir defa belirleniyor ve bu stilleri istediğimiz metne uygulayabiliyoruz.

Burada önemli olan bir diğer husus da ilk metodu tüm browserlar sorunsuz yorumlayabiliyor fakat 2. ve 3. metodu Internet Explorer ve Netscape'in son sürümleri (yorum farklılıkları ile beraber) destekliyorlar. Burada konumuz birinci metoda göre biçimlendirmeyi öğrenmek. Başlık etiketlerinden başlıyoruz. Notepad'i açıyor ve şunları yazıyoruz;

<html>
<head>
<title>Başlık Etiketleri</title>
</head>
<body>
<h1>Başlık 1</h1>
<h2>Başlık 2</h2>
<h3>Başlık 3</h3>
<h4>Başlık 4</h4>
<h5>Başlık 5</h5>
<h6>Başlık 6</h6>
</body>
</html>Sayfanın işleyişine baktığımızda önce her zaman yapmamız gerektiği gibi html head title etiketlerini yerleştirdik. Sayfa başlığı (title) olarak "Başlık Etiketleri"ni seçtik ve sayfanın gövde (body) kısmına istediğimiz metinleri yazdık ve bu metinleri h1'den h6'ya kadar olan biçimlendirme etiketlerinin arasına aldık. Browser metin biçimleme etiketleri olan <h1>...<h6> etiketleri arasındaki kelimelere belirli büyüklükler verdi.

Şimdi de kendiniz h1...h6 etiketlerinin yerlerini değiştirerek alıştırma yapın ve tam olarak bu işin nasıl olduğunu kavrayın. Hatta iyi bir deneme-yanılma olması açısından örneğin her seferinde değişik bir etiketi veya sonlandırma etiketini HTML kodundan silerek ne gibi etkiler oluşturduğunu gözlemleyin. Denemelerinizin bir kısmında hiçbir değişiklik olmadığını gözlemleyeceksiniz bunun sebebi browser'ınızın otomatik olarak hatayı algılayıp düzeltmesidir. Diğer etiketleri toplu olarak kullanarak yeni bir HTML dosyası oluşturalım. Kodlar şu şekilde olsun:

<html>
<head>
<title>Başlık Etiketleri-2</title>
</head>
<body>
<h1><center>Sayfama Hoşgeldiniz </center></h1>
<p>HTML etiketleri ile</p>
Yazıları
<b>koyu</b>
<i>italik </i>
ve
<u>altı çizili</u>
olarak yazabiliyorum
</body>
</html>Etiketleri kullanma mantığını anladınız herhalde. Biçimlendirmek istediğimiz metnin başına ilgili etiketi yazıyoruz ve metnin sonunda da ilgili etiketi sonlandırıyoruz. Etiket biz sonlandırmadığımız müddetçe etkisini göstermeye devam ediyor.
Eğer hala tereddütleriniz varsa örnekler üzerindeki kodların yerlerini değiştirerek kaydedin ve diğer taraftan browser'ınızın reload/yenile tuşuna basarak değişiklikleri gözlemleyin. Yeni öğrendiğimiz kodlara bir göz atalım:
<center>....</center>
Aradaki metinleri sayfaya göre ortalar. center)
<b>....</b>
Aradaki metni koyu (bold)yazar.
<i>....</i>
Aradaki metni eğik (italic) yazar.
<u>....</u>
Aradaki metni altı çizili (underline) olarak yazar.
<h1>....<h6>
Başlık (heading) etiketi. h1 en büyük h6 en küçük.
<p>....</p>
Aradaki metin paragraf özelliği kazanır. Sonlandırıldığında takib eden metin bir satır boşluk bırakılarak ve satır başına yazılır.


Başladığınız etiketi sonlandırmayı sakın unutmayın !


Burada bilmeyenler için küçük bir bilgi; bir html dökümanını açtığımızda ve ekran üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayıp kaynağı görüntüle/view source'u seçtiğimizde internet explorer için notepad netscape için kendi viewer'ı açılacak ve bize o sayfanın kodunu gösterecektir.
Öğrendiğiniz komutlarla yukarıdaki gibi bir sayfayı nasıl oluşturursunuz?

Şu ana kadar yazılarımızın font ayarını browser'ın varsayılan fontu'na bıraktık. Bir sonraki konuda metinlerde istediğimiz fontu nasıl kullanacağımızı göreceğiz


5. FONTLAR


Font etiketinin kullanımı;

<font face=.... size=.... color=....> </font>

face= yazıtipinin adı (arial tahoma verdana ...)
size= yazının büyüklüğü (1-7 arası)
color= yazının rengi (red green gibi renklerin ingilizce karşılığı yada RGB renk değeri)
Bunlara font etiketinin parametreleri deniyor.

<font> etiketinin yanısıra öğreneceğimiz bir diğer etiket <br> etiketi. Önce bu etiketin kullanımını göreceğiz. <br> etiketi bir bakıma enter tuşunun görevini görüyor. Bunu biraz açıklayalım; HTML'de metinleri yazarken kullandığımız editörde bir alt satıra geçmek için enter tuşunu kullanırız. Fakat HTML dilinde bunun hiçbir anlamı yoktur tüm kodları ve metinleri tek satırda dahi yazsanız browser açısından farketmeyecektir. Bu yüzden metinleri bölmek yani ikinci satıra atmak için <br> etiketini kullanıyoruz. İstisnai etiketlerden birisi bu <br> etiketi sonlandırılmıyor.
Buna bir örnek verelim;
<html>
<head>
<title>BRetiketi</title>
</head>
<body>
pazartesi
salı
çarşamba
<br>ocak<br>şubat<br>mart<br>nisan</body>
</html>


Yukarıdaki örneğimizde "pazartesi salı ve çarşamba"yı yazarken enter'la bir alt satıra geçmemize rağmen browser bunu gözönüne almayarak tüm metni bir satırda yazdı. Fakat ikinci sefer ay adlarını tek bir satıra yazdığımız halde bu kez browser aradaki <br> etiketine bakarak bir sonraki metni satır başına aldı. Buradan da anlaşıldığı üzere "enter" etkisini <br> etiketiyle veriyoruz. Bu etiketin bir özelliği de sonlandırılmaması. Şimdi font etiketinin kullanımını bir örnekle inceleyelim. Eğer kullanmak istediğiniz font bilgisayarınızda yüklü değilse font etiketi ile biçimlemek istediğiniz metin browser'ın varsayılan fontu ile gösterilecektir. Bu yüzden önce sisteminizde yüklü olan fontları inceleyin (Başlat/Ayarlar/DenetimMasası/Yazıtipleri). Buradan yazıtiplerini açarak inceleyebilir ve beğendiklerinizi kullanabilirsiniz. Eğer benim örnekte kullandığım yazıtipleri (tahoma comic sans ms verdana arial) sisteminizde yüklü değilse bunun yerine sizde olan istediğiniz fontu kullanabilirsiniz.

<html>
<head>
<title>Renkler ve Mevsimler</title>
</head>
<body>
<font face="tahoma" size="5" color="#008000">İlkbahar</font>
<br>
<font face="verdana" size="5" color="#ff0000">Yaz</font>
<br>
<font face="arial" size="5" color="#ffff00">Sonbahar</font>
<br>
<font face="comic sans ms" size="5" color="#0000ff">Kış</font>
<br>
</body>
</html>

Her zamankinden farklı olarak ve ilk defa sayfamızda renk kullandık. Örnekte de gördüğünüz gibi bu işi renk kodlarıyla yaptık. Aslında bunun bir yolu daha var o da
renk kodu yerine rengin ingilizcedeki adını yazmak (color="red" gibi). Bu konuyu renkler bölümünde ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Burada yalnız bir kaç örnekle yetinelim: Kırmızı-red Mavi-blue Siyah-black Sarı-yellow Lacivert-navy Yeşil-green Bu renkleri yukarıdaki örnek üzerinde deneyin renk kodunu silin ve rengin ingilizce karşılığını yazın. Şu ana kadar öğrendiğimiz etiketleri kullanarak (tabii ki hepsini kullanmak zorunda değilsiniz) aşağıdaki görüntüyü browser'da nasıl elde ederiz?

6. LİSTELER


HTML bize üç tip liste hazırlama imkanı veriyor. Bunlar;

&thorn; Sıralı listeler (ordered list)
&thorn; Sırasız listeler (unordered list)
&thorn; Tanımlama listeleri (definition list)

Sıralı listeler rakam veya harf yada her ikisini içiçe kullanarak liste oluşturmamızı sırasız listeler rakam/harf yerine madde imleri koyarak liste oluşturmamızı sağlar. Tanımlama listeleri ise bir listeden çok kalabalık metinlerde okumayı kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bir araçtır. Sıralı listeler Liste içine alınacak metinler <ol>...</ol> etiketleri arasına alınarak yazılır. Bu etiketler listenin başladığını ve bittiğini belirtir. Listenin maddelerinin başına ise <li> (list item) etiketini getiriyoruz. Bu etikette tıpkı <br> etiketi gibi sonlandırılmıyor. <ol> etiketine parametreler ekleyebiliyoruz. Bunlarla listemizin rakamla mı harfle mi başlayacağını (type) yada hangi rakam/harfle başlayacağını (start) belirtebiliyoruz. Compact parametresi ise listenin mümkün olan minimum satır aralığına sahip olmasını sağlıyor. Bundan sonraki örneklerimizde sayfa kodunun yalnız body (gövde) bölümünü vereceğiz. Kodun geri kalan kısımlarını kendi sayfanızda tam olarak yazmayı unutmayın.
 

Şuanda Bu Konuyu Görüntüleyenler (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Üst